1. Prednosti podnog grejanja
Za razliku od klasičnog radijatorskog grejanja, podno grejanje može u velikoj meri doprineti većem komforu i udobnosti stanovanja. Ovakvim grejanjem obezbeđuje se da pod uvek i svuda bude prijatno topao, a zbog velike površine, budući da je ceo pod „radijator“, može se ravnomerno i ujednačeno zagrevati i na nižim temperaturama, pa samim tim su i troškovi niži, što ćete sigurno brzo uvideti po mesečnim računima. Električno podno grejanje je niskotemperaturno, što znači je vazduh nešto hladniji, ali ima veću relativnu vlažnost, pa je zato manje suv i zdraviji. Sistem usporava kruženje vazduha i time podizanje prašine, što je posebno korisno za osobe sa astmom i alergijama. Ovakav sistem grejanja ima i tu prednost naspram klasičnog podnog grejanja što ne zahteva cementnu košuljicu, odnosno, estrih, lakši je, tanji i ne zahteva kotlarnicu ni sve dodatne uređaje ili opremu.
2. Grejna podloga
Električno grejanje se može ugraditi na dva načina. Najčešće se bira postavljanje grejne podloge. Podloga se postavlja na lepak ili u samorazlivnu masu preko izolacije, direktno ispod završnog pohodnog sloja poda. Odgovarajuće podne obloge za ovakvo grejanje su laminat, parket, tepih, PVC i slični, pod uslovom da je grejna podloga učvršćena i zaštićena samorazlivnom masom. Na ovaj način se električno podno grejanje može koristiti kao primarno grejanje ili kao dodatni izvor. Glavna prednost grejne podloge je jednostavna montaža i brzo zagrevanje prostora, jer su provodnici tik ispod površine. Zbog svoje male težine i debljine, grejna podloga je posebno pogodnapri poslovima renoviranja i adaptacije.
3. Grejna folija
Drugi način električnog podnog grejanja je grejanje grejnom folijom, koja se koristi za prostorije u kojima su laminat, parket ili drugi drveni elementi, a koji se postavljaju suvom montažom. Folija se može ugraditi i u plafone i u zidove. Pogodna je za vinilne i tekstilne podne obloge, ali se u tom slučaju moraju koristiti specijalne drvene ploče. Grejna folija se sastoji od dve poliesterske folije, između kojih se nalazi mreža od bakarnih provodnika i između njih grejne trake od grafita. Snaga grejanja im je između 40 W/m²-80 W/m². Očekivani vek trajanja folije za grejanje je oko 40 godina.