Za područje

    Zidno grejanje

    Članak je pregledalo čak 2469+ korisnika
    Najčešći način grejanja kod nas je definitivno klasično radijatorsko grejanje, premda se sve češće ljudi odlučuju i za podno. Poznato je međutim i zidno grejanje, koje se još lakše ugrađuje, a odlikuje ga i sasvim niska potrošnja.
    Stručni članak 2469
    zidno grejanje
    Imamo čak 1707 izvođača radova za područje Zidno grejanje:

    1. Šta je zidno grejanje?

    Zidno grejanje je poznato i kao grejanje zračenjem, a to je moderan i efikasan način zagrevanja doma. Za razliku od sistema grejanja koji se oslanjaju na topli vazduh za zagrevanje prostorija, zidno grejanje koristi toplotu zračenja kojom se greju zidovi i predmeti. Pojednostavljeno rečeno: kod zidnog grejanja, umesto pojedinačnih radijatora koji zrače toplotu, ceo zid deluje kao jedan veliki radijator. To rezultira ravnomernijim širenjem toplote po prostoru i njegovim ujednačenijem zagrevanjem, što svakako i dom čini komfornijim.

    2. Zidno grejanje - prednosti

    Zidno grejanje je veoma povoljno uglavnom zato što ceo zid postaje radijator koji emituje toplotu celom svojom visinom i širinom. Kao što se ovim instalacijama prostorije mogu zagrevati zimi, jednako se mogu hladiti leti, čime sistem postaje dvojako, kompletno rešenje.

    Zidno grejanje se može kontrolisati i podešavati pomoću termostata, pa se tako menja i temperatura. Ono što je kod ovog sistema najinteresantnije je to što je vazduh u prostoriji zagrejanoj na ovaj način daleko prijatniji, jer nije sasvim isušen, a pri tom nema hladnog vazduha tik uz zidove koji bi ih hladio i povećavao opasnost od nastanka buđi i plesni. Isto tako, završni sloj, odnosno, zidne obloge mogu biti sasvim po vašem izboru, jer u pogledu vrste i sastava materijala nema ograničenja. Na kraju, ali ne i najmanje važno, cena zidnog grejanja je pristupačna, troškovi održavanja su niski, a potrošnja energije takođe niska.

    2.1. Zidno grejanje je efikasno

    Zidno grejanje je energetski efikasan način zagrevanja vašeg doma. Pošto toplota zrači iz zidova, ne troši toliko energije kao tradicionalni sistemi koji greju vazduh u prostorijama.

    2.2. Zidno grejanje je udobno

    Zidnim grejanjem se stvara prijatnije okruženje, udobnije za boravak. Toplota se ravnomernije širi jer je grejna površina veća, tako da u sobama nema hladnih tačaka niti promaje.

    2.3. Zdraviji vazduh u zatvorenom prostoru

    Zidno grejanje ne zavisi od sistema mehaničke ventilacije koji može širiti prašinu i alergene po celom domu. Njime se poboljšava kvalitet vazduha u zatvorenom prostoru i stvara zdravija mikroklima.

    2.4. Zidno grejanje je univerzalno

    Zidno grejanje se može ugraditi u različite tipove zidova, uključujući beton, ciglu i gips.

    2.5. Zidno grejanje je praktično i estetsko

    Zidno grejanje omogućava da prostor bude bez grejnih elemenata, koji pri uređenju enterijera mogu predstavljati izazov zbog uklapanja u stil i idejni koncept. S druge strane, manje je i predmeta na kojima se skuplja prašina. Prostor je tako rasterećen, otvoren i čist.

    3. Zidno grejanje - vrste

    3.1. Električno zidno grejanje

    Ova vrsta sistema zasniva se na električnim grejnim pločama koje se ugrađuju u zid. Te ploče uključene u struju emituju toplotu. Električno zidno grejanje se lako postavlja i može se koristiti kao primarni ili sekundarni sistem termoregulacije.

    3.2. Vodeno zidno grejanje

    Kao i tradicionalni radijatori, zidno grejanje koristi vodu za zagrevanje zidova i emitovanje toplote u prostor. Sistem se sastoji od cevi koje su ugrađene u zidove i povezane sa centralnim grejačem. Vodeno zidno grejanje je energetski efikasnije od električnog te idealno za veće kuće ili zgrade.

    4. Zidno grejanje - na šta naročito morate paziti?

    Problem sa zidnim grejanjem može nastati ako objekt nije dovoljno termoizolovan, jer tada toplota nastala zagrevanjem unutar prostorija izlazi na drugu stranu, iz zidova. Ugradnja u zid takođe zahteva dosta mesta, jer ne sme da se preklapa niti ukršta sa drugim instalacijama. Zid u koji se postavljaju instalacije ove vrste mora biti potpuno slobodan, pa se pored njega ne sme postavljati ni nameštaj. Samo izvođenje zidnih instalacija može se raditi bilo u novogradnji bilo pri renoviranju, i to u suvoj i mokroj verziji. Suva montaža radi se pre postavljanja gipsanih ili drvenih ploča ili keramičkih pločica. Mokra montaža je zapravo zalivanje cevi pričvršćenih na gole zidove malterom.

    4.1. Početni troškovi

    Početni trošak ugradnje sistema zidnog grejanja može biti veći od tradicionalnog sistema grejanja. Međutim, uštedama u potrošnji brzo se nadoknađuje početni trošak.

    4.2. Montaža

    Montaža sistema zidnog grejanja zahteva profesionalnu ugradnju, koja može biti komplikovanija od tradicionalnih uređaja i opreme.

    4.3. Održavanje

    Zidno grejanje zahteva redovno održavanje kako bi se obezbedila optimalna efikasnost sistema.

    Na platformi daibau.rs uvek možete potražiti pomoć u vezi sa ovim sistemom; pošaljite nam upit ili postavite pitanje.

    2469
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Tražite dobre izvođače radova za područje Zidno grejanje?

    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Imamo čak 1707 izvođača radova za područje Zidno grejanje:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2024 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana