Uvek je dobro da pre početka radova imate i urađen projekt, odnosno, nacrt izvođenja bez obzira na to što se radi samo o jednostavnoj konstrukciji ili nezahtevnom objektu. Osim što ćete na papiru imati preciznu i detaljnu sliku onoga što želite, lako ćete izračunati potrebne količine materijala, a samim tim i vreme potrebno za realizaciju kao i tačan pregled troškova. Obratite pažnju i na to da je po našem zakonu obavezna građevinska dozvola za sve nastrešnice čija je osnova veća od 10 m2. Nadalje, ako već u fazi projektovanja znate kakvu funkciju želite, moći ćete da birate između različitih tipova krovova: ravnih, dvovodnih, zelenih, zasutih, pohodnih... U zavisnosti od ovih htenja, izaberite odgovarajuće materijale i pripremite detalje za željeni tip krova. Samo tako će vaša nastrešnica biti pravilno i kvalitetno izvedena i vršiće funkciju zaštite vašeg „čeličnog konja“ dugi niz godina.
Bez obzira na strukturu nastrešnice, uvek je potrebna i odgovarajuća podloga („plafon/pod”) za izradu krova. Budući da se za ovakve automobilske nastrešnice najčešće bira ravan krov, razmotrićemo taj primer. Osnovna, noseća ploča krova može biti izrađena od različitih materijala. Uglavnom se za podlogu uzima drvo, zapravo, OSB ploče ili daske kao oplata. Takođe je moguće napraviti podlogu u kombinaciji oplate i OSB. Minimalna debljina za OSB ploče je 22 mm, a za drvo (daske, oplata, pod…) min. 25 mm.
Prilikom projektovanja i izvođenja hidroizolacionih radova naročito je važno da se krovna folija uvek postavi u odnosu na daske (oplatu, pod). Ništa manje nije značajno ni to da se ravnavajući sloj između krovne folije i podloge postavi naročito pažljivo. U tu svrhu se koristi poliesterski filc min. 300 g/m2 (termički obrađen filc: nprimer S-Felt T300). Ovako pripremljena podloga se zatim oblepi hidroizolacionim trakama.
Da bi svi detalji krova i krov bili najvišeg kvaliteta, na tržištu vam je na raspolaganju i vrlo širok asortiman sistemskih dodataka za ravne krovove. Možete birati između više boja krovne folije i odgovarajućeg plastificiranog lima, parne brane, fabrički izrađenih elemenata (vertikalni i horizontalni čepovi, zaštitne mreže, uglovi, držači zasipanog granulata) i raznih hemijskih proizvoda (veziva, sredstva za čišćenje i slično).