U nastavku:
1. Krov
Drvene nastrešnice imaju dugu istoriju, a sudeći po tome što su i ekološki prihvatljive, skoro neće izaći iz mode. Osobine drveta omogućavaju laku izradu skeletne konstrukcije i bezbroj načina oblikovanja počev od ravnih, pa do okruglih oblika. Jedan od problema koji se javlja je savijanje konstrukcije, ukoliko drvo nije dovoljno osušeno ili je predebelo. Ipak, i ovo se danas lako rešava lepljenim nosačima, koji odgovaraju i većim rasponima.
Drvena nastrešnica može imati bilo koju vrstu krova, koji pre svega zavisi od nagiba krovne konstrukcije. Krov drvene nastrešnice može biti klasičan - od opeke, tegole, trapeznog lima ili savremen – od polikarbonskih ploča koje propuštaju svetlost. Ipak, pri izboru oblika i materijala treba voditi računa o mogućnem rastezanju i savijanju konstrukcije, što može uticati na krov.
2. Oblik
Oblik nastrešnice diktiraju materijal i okolina. Ukoliko su kuća ili objekt izgrađeni na uobičajen način, tada nastrešnica može biti ekstravagantna, ali ako je kuća već sama po sebi upečatljiva, preporučljivo je da ona bude neutralnija, kako ne bi odudarale jedna od druge već činile skladnu celinu. Moderne nastrešnice uglavnom su ravnih i svedenih linija te jednostavnih oblika, pa ipak njihova estetika nikada nije upitna.
3. Dozvola za gradnju
Potreba za gradjevinskom dozvolom zavisi od veličine nastrešnice. Za one manje od 10 m2, dozvola nije potrebna, dok je za veće neophodno zatražiti gradjevinsku dozvolu za jednostavne objekte.
4. Cena
Cene drvene nastrešnice zavise od veličine, materijala i vrste krova. Orijentaciono, nastrešnica za dva automobila dimenzija 6x5 m s konstrukcijom od punog drveta i krovom može koštati i više od 3.000 EUR. Nastrešnica od lepljenih nosača je nešto skuplja, a cena panel-ploča se kreće oko 500 EUR/m2.