Izbor i tekst: Milja Mladenović
Primena boje u enterijeru najčešće se u savremenoj arhitektonskoj praksi odnosi na definisanje akcenta koji povezuje sve prostorije. U različitim kulturama, boje u enterijeru imaju različita značenja, a već dugo se uticaj boje na ponašanje i osećanja korisnika prostora izučava u psihologiji.
Posmatrano istorijski, može se uočiti da se upravo primenom boje još u antičkim vilama i palatama ukazivalo na raskoš življenja u ovim prostorima. Crvena boja, koja je zastupljena u stanu u Gramšijevoj, donekle asocira i na velelepne prostore Palate u Knososu ili „Kuće crvenih zidova” i Vile misterija u Pompeji, ili kasnijih salona koji su nosili nazive po bojama u brojnim evropskim palatama, zbog čega zastupljenost crvenih elemenata ne bi trebalo da bude specifikum samog projekta, već naglašavanje kontinuiteta primene boje u naglašavanju vrednosti prostora.
Projekt Studija Fluid, na Novom Beogradu, pomerio je granice tretmana površina u enterijeru, primenom boje na način koji izlazi iz okvira prostornog akcenta, i postaje lični pečat čitavog prostora. Kroz stan je naglašena i gradacija primene crvene boje, kojom su istovremeno akcentovane prostorije po privatnosti, dok je sam stan protkan detaljima koji se ponavljaju u različitim prostorijama.
Prvi kontakt sa stanom i ulazna zona kao „najjavniji” deo, definisani su belom bojom i bogatim teksturama u drvetu koje prelamaju svetlost. Prolaskom kroz ulaznu zonu u hodnik, počinju se nazirati crveni detalji, koji poput putokaza upućuju na privatne zone stana. Praćenjem zastupljenosti bele boje, ponovo se možemo naći u prostorijama nižeg stepena privatnosti – trpezariji i dnevnoj sobi, da bi kretanje ka zoni veće privatnosti – kuhinji, ponovo bilo naglašeno pojavom crvene boje u prostoru.
U dnevnoj sobi i trpezariji upotrebom tekstura neutralnih boja omogućen je veći prodor svetlosti, dok se repeticijom teksture drveta na parketu i komodama, povezuju horizontalni detalji. Vertikalni detalji dnevne sobe, poput polica, izrađeni su od belog drveta, čime se naglašava mogućnost korisnika da sam određuje akcente u prostoriji, na osnovu predmeta u policama koji čine upečatljivi detalj dnevne sobe. Crvena boja je u dnevnom boravku zastupljena u vidu komada nameštaja crvene boje niskog intenziteta, koja nije upadljiva kao dominantni prostorni akcent, ali vizuelno povezuje dnevnu sa „privatnijim” zonama.
Kuhinja, kao prostor većeg nivoa privatnosti u odnosu na boravak i trpezariju, zasićenija je crvenom bojom. Donji elementi, tamnocrveni, vizuelno formiraju traku koja usmerava korisnika ka unutrašnjosti kuhinje, dok istovremeno gostima naglašava vizuelnu barijeru i promenu ambijenta iz javnog u privatno. U kuhinji je ponovljen motiv teksture na ugradnim elementima, čime se jasno može uočiti čitljivost prostora i projektantske namere da se vertikalni prostori za odlaganje u čitavom stanu oblikuju na istovetan način.
Najprivatnija zona stana - spavaća soba, pokazuje maksimalno korišćenje i intenzitet crvene (odnosno bordo) boje u enterijeru. Prema različitim psiholozima, upotreba crvene u enterijeru pozitivno utiče na raspoloženje korisnika, dok se ponegde navodi da ona pozitivno utiče i na podizanje energije. Upotreba ove tople boje u bordo tonovima, u projektu Studija Fluid, sprovedena je na više nivoa – od zidova, preko kreveta do ugradnog nameštaja. Ponavljanjem iste nijanse u različitim materijalima, omogućava se prijatno iskustvo korisnika, dok različitost materijala dehomogenizuje utisak prostorije i čini je atraktivnom.
I u slučaju ormana u spavaćoj sobi, ponovljene su teksture drveta zastupljene na elementima za odlaganje i u drugim prostorijama, ali u ovom slučaju bordo bojom su u potpunosti uklopljeni u okruženje. Na osnovu „čitanja” tekstura, korisniku je naglašena namena svakog elementa, dok je gostima vizuelnim jezikom jasno stavljeno do znanja koje su zone privatne.
PROJEKT Pun naziv projekta: Stan u Gramšijevoj 3a Tip intervencije: Adaptacija i enterijersko uređenje stana Tip objekta: Stan Adresa: Gramšijeva 3a Autor: Studio Fluid Naručilac: Privatni Korisnik: Privatni Period projektovanja: 2020. godina Period izgradnje: 2020. godine Lokacija: Gramšijeva 3a, Novi Beograd Površina: 82 m2 Autor fotografija enterijera: Jovana Rakezić |
MATERIJALI: Osvetljenje: IBF rasvetni sistemi d.o.o, Beograd, RS; Gubi Serijski (tipski) nameštaj: Molteni&C / IDC Home&Office Furniture, Beograd, RS &Tradition / IDC Home&Office Furniture, Beograd, RS Bomat / IDC Home&Office Furniture, Beograd, RS Gubi / |
26. oktobar 2021.