U nastavku:
1. Vrste električnih instalacija
Može se slobodno reći da kilometri kablova za različite namene i funkcije prolazi uzduž i popreko svih zidova u svakoj kući ili stanu. Kada se kaže elektroinstalacije obično se misli na vodove koji obezbeđuju struju za kućne aparate i uređaje, pokreću mašinu za pranje veša ili sudova, daju električno osvetljenje i sve tome slično. Međutim, u tu grupu spadaju i: telefonija, alarmni sistemi, sistem video nadzora, interfon, računarska mreža, internet i druge vrste telekomunikacija.
Ako gradite nov objekt, plan električnih instalacija je obavezan deo dokumentacije za građevinsku dozvolu (DGD), a za realizaciju je neophodan i plan električne instalacije (PZI). Pre razvođenja samih vodova, jednako kao i za druge vrste instalacija, moraju se prvo pripremiti proboji, kanali, vođice, nosači, držači i spojevi. Nakon toga sledi razvlačenje kablova, postavljanje prekidača i utičnica, postavljanje razvodnih tabli i elektro-ormana, priključenje na javnu električnu mrežu, postavljanje električnog brojila i drugi poslovi. Vek trajanja ovih instalacija je 50 i više godina, nakon čega ih je obično potrebno delimično i sasvim zameniti. Stanje i kvalitet instalacija proverava se kontrolnim merenjima, a njih iskreno preporučujemo u redovnim razmacima kako bi ste mogli sigurno i bezbedno da ih koristite i uživate u svim prednostima koje pružaju.
2. Merenja električnih instalacija
Merenje električnih instalacija vrši električar, jer provodljivost kablova mnogo govori o njihovom stanju. Redovnim merenjima električnih provodnika mogu se otkriti problematična mesta na kojima može doći do kratkog spoja i požara. Na sličan način se proverava provodljivost gromobrana i računarske mreže. Izdati izveštaj je službeni dokument koji dokazuje bezbednost objekta. Nakon prvog pregleda slede redovni, najmanje na svakih 8 godina ili 16 godina u stambenim zgradama. Stanje gromobrana mora se proveravati svake 2 godine za I. i II. kategoriju zaštite ili svake 4 godine za III. u IV. kategoriju. Posle svake intervencije na električnoj mreži, kakva je recimo zamena sklopki, potrebno je izvršiti i vanredni pregled električne mreže i pregled gromobrana.
3. Održavanje električnih instalacija
Pravilno i redovno održavanje električnih instalacija osigurava da ne dođe do nepredviđenih nestanaka struje, iskakanja iz sistema ili nekih drugih problema, naročito u vezi sa strujnim naponom od koga umnogome zavisi vek trajanja kućnih aparata. Takođe, stručnjaci kažu da ćete tako imati i niže troškove, jer će popravke i obnove mreže morati da se sprovode ređe. Održavanje uključuje periodične preglede električnih elemenata, otklanjanje manjih kvarova, zamenu osigurača i druge slične poslove održavanja.
Nadamo se zato da, ako budete sledili ove savete i pridržavali ih se, svetlo u vašem domu nikada neće nestati.
4. Elektroinstalacije - cena
Cena razvođenja, zamene popravke ili kontrole elektroinstalacije u domu uvek zavisi od više faktora među koje se ubrajaju stepen oštećenja, ukupna površina, vrsta i obim rada, utrošak materijala i neophodno vreme. Javi li se potreba za ovom vrstom radova, u svakom će slučaju biti bolje da to izvedu kvalifikovani majstori, pa vam to i preporučujemo. Nama se možete obratiti za pomoć slanjem upita, a firme i majstori sa kojima sarađujemo će vam ubrzo poslati svoje ponude.