U nastavku:
1. Vodovodni priključak prema nameni
Postoje dve vrste priključaka za vodu prema nameni:
- Trajni priključci koji osiguravaju stalan dotok vode za domaćinstva, industriju i javnu upotrebu (zalivanje parkovskih površina, čišćenje puteva) i
- Privremeni priključci namijenjeni privremenim potrebama vodosnabdevanja - sajmovi, lokalni kulturni događaji, priključci na gradilištu tokom izgradnje i slični.
2. Osnovni uslovi i postupci za povezivanje na vodovod
2.1. Priključenje na vodovod
Nakon dobijanja saglasnosti za priključenje, podnosi se zahtev za izvođenje priključka na javni vodovod. Zatim, na osnovu izdatog zahteva, službenik komunalnog preduzeća vrši pregled terena i beleži sve podatke o lokaciji, pa na kraju daje ponudu za priključenje na vodovodnu mrežu. Korisnik i ponuđač sklapaju ugovor o priključenju, snabdevanju, prikupljanju i plaćanju vode.
2.2. Priključak na/preko tuđeg imanja
Ako priključak za vodovod prolazi kroz zemljište koje nije u vlasništvu korisnika, on/ona mora od vlasnika susednog zemljišta dobiti saglasnost za izgradnju i održavanje vodovodnog priključka. Svi podaci i zahtevi upisuju se u zemljišne knjige. Priključenje na javni vodovod moguće je kada su ispunjeni svi uslovi iz izdatih saglasnosti i druge potrebne dokumentacije.
Objekt koji se priključuje mora imati odgovarajući odvodni sistem za otpadne i meteorske vode u skladu sa zakonskim odredbama.
3. Izvođenje vodovodnog priključka
3.1. Sastavni delovi vodovoda
Šta je zapravo vodovodni priključak? To su spojne cevi primarne i sekundarne mreže i vodomer za obračun potrošnje. Tu su, takođe i dodatni elementi kao priključni ventil, podzemni i nadzemni šahtovi i drugi ugrađeni delovi u samom šahtu. Priključak se vezuje na primarnu, linijsku javnu vodovodnu mrežu, pod pravim uglom u odnosu na ulični zid objekta, pod određenim uglom u odnosu na vodomer.
3.2. Iskop jame za vodovodni priključak
Uslov za priključenje na vodovod je završen sistem odvoda otpadnih i meteorskih voda na objektu. Građevinska jama se kopa na oko 120 cm, pošto se sva dublja iskopavanja moraju izvesti na način koji sprečava urušavanje bočnih slojeva zemlje. Pri tome se koriste montažni zidovi ili raspoređuju kosine u pravcu unutrašnjeg trenja zemlje. Obavezno je obezbediti prostor širine 100 cm na gornjoj ivici iskopa.
Iskop za cev mora biti širok 40 cm i dubok najmanje 120 cm, dok je dno iskopa ispunjeno slojem krupnijeg peska, debljine 0-4 mm, približno 10 cm. To je tzv. tamponski sloj koji se se ravna i sabija.
3.3. Polaganje vodovodnih cevi
Cevovod mora biti položen u ravnoj liniji, pa se zato bilo koja promena nagiba tla, horizontalna ili vertikalna, mora obezbediti tzv. prelomom koji se pravi u radijusu od najmanje 1 m. Za standardnu vezu, otvori u zidovima i temeljima moraju imati minimalni prečnik od 10 cm. Na kraju montažnih radova i nakon ispitivanja pritiskom, cevovod se zatrpava peskom u slojevima debljine 40 cm.
4. Cena vodovodnog priključka
Cene za izvođenje priključka na vodovod i pripadajuće naknade razlikuju se u zavisnosti od opštine u kojoj živite i karakteristika vašeg priključka. Zapamtite da je izvođač priključaka komunalno preduzeće, a vi vodite računa o dovodu cevi do priključka. Cena izvođenja vodovodnog priključka za porodičnu kuću, zajedno s nabavkom poklopaca od livenog gvožđa, iskopa šahta za vodomer s dva merna mesta, izradom navrtnih ventila i ostalih radova, uključujući sečenje asfalta, po potrebi, i ponovno asfaltiranje. Cena uključuje komunalni nadzor i takse - što sve ukupno može da izađe između 1.000 i 2.000 EUR.
Javi li se potreba za postavljanjem ili popravkom vodovodnog priključka ili cevi, preporučujemo vam da to izvede vodoinstalater. Nama se možete obratiti za pomoć slanjem upita, a firme i majstori sa kojima sarađujemo će vam ubrzo poslati svoje ponude