U nastavku:
1. Zimski vrt/zastakljen balkon - prednosti
Zimski vrtovi su omiljeni prvenstveno u zemljama sa hladnijom klimom, pošto i u hladnim mesecima ukućanima obezbeđuju prijatno mesto za boravak. Glavna prednost zimskog vrta je svetlost. Kvalitet života koji pružaju velike staklene površine je nezamenljiv. Dobro dizajniran zimski vrt ili zastakljena terasa su deo kuće u kojem imate osećaj da ste zapravo napolju. Svetlost staklenih površina se prenosi duboko u unutrašnjost prostorija, pa osvetljava i njih. U proleće ili zimu, zimski vrt ili zastakljena terasa mogu predstavljati deo eksterijera.
2. Zastakljenjem balkona se štedi energija
Pravilnim postavljanjem zimskog vrta ili zastakljene terase možete uštedeti i do 30% energije. Za efikasne i isplative energetske uštede, pored dobre toplotne izolacije, presudno je i samo mesto na kome će vrt, odnosno, terasa biti. Zimski vrt ili zastakljenu terasu treba postaviti na jugoistok ili jugozapad s najdužom stranom okrenutom ka istoku ili zapadu. Zimski vrtovi ili zastakljene terase i balkoni se, takođe, mogu koristiti kao izvor napajanja toplotne pumpe, odnosno, koristiti za grejanje kuće. Ako se zid kuće na koji se nastavljaju stakleni zidovi vrta ili terase, odnosno, balkona, okreči tamnom bojom, stvara se tzv. Trombov zid te se unutrašnjost greje energijom koja se stvara u tom međuprostoru.
Biljke uzgajane u ovom vrtu ili na terasi takođe mnogo doprinose dobroj mikroklimi zbog proizvodnje kiseonika, vezivanja prašine iz vazduha i regulacije vlažnosti.
3. Konstrukcije zimskih vrtova
3.1. Kojih dimenzija treba da je zimski vrt?
Danas je moguće napraviti zimske vrtove ili zastakljene terase i balkone u svim oblicima, od okruglih, poligonalnih do onih sa kupastim i piramidalnim krovovima. Međutim, treba imati na umu da neobični dizajnerski oblici povećavaju cenu gradnje, a uglavnom nisu ni u skladu sa fasadom kuće. Najbolje je da su zimski vrt ili zastakljena terasa/balkon napravljeni tako da prate širinu i oblik fasade bez štrčanja i savijanja.
Rešetkasta struktura omogućava praktično neograničenu dužinu. Nešto je drugačije sa dubinom konstrukcije. Većina ponuđača koja se bavi ovim poslom, a s kojima smo razgovarali, kaže da su optimalne dubine od 5,8 do 6 m. Ako se odlučite za dublji zimski vrt ili zastakljenu terasu, zbog nosivosti konstrukcije moraju da se dodaju stubovi.
3.2. Rešetka od profila za zastakljenje balkona
Rešetkasta konstrukcija koja se za ovakvu gradnju pravi kreće se od 73 cm do 125 cm, u zavisnosti od proizvođača ili graditelja i prilagođava se traženim dimenzijama. Izbor profila je veoma važan. Na tržištu možete naručiti PVC, aluminijumske ili drvene profile. Trokomorni, četvorokomorni ili višekomorni PVC ili aluminijumski profili s ugrađenom izolacijom dobar su izbor za zaštitu od pregrevanja. Drveni profili se mogu zaštititi aluminijumskom maskom.
Profili koji se koriste za ovakvu gradnju uglavnom su debljine koja varira između 5x5 cm, 5x8 cm, 5x12 cm, u zavisnosti od vaših zahteva i dizajna. Na vaš zahtev, profili se mogu sakriti iza stakla ili u kućištima senila za staklene zidove.
4. Krov zimskog vrta
Oblik i vrstu krova, odnosno, krovnog pokrivača takođe birate po želji. Ako se odlučite za postavljanje klasičnog drvenog krova, tesar i krovopolagač će prvo obaviti svoj posao. Zimski vrt ili terasa mogu se pokriti lakim montažnim, ravnim krovom od OSB ploča sa hidroizolacijom ili aluminijumskim "sendvič" pločama. Takva gradnja je najjeftinija.
Sa stanovišta kvaliteta življenja i osvetljenja, preporučujemo stakleni krov, koji prave svi graditelji zimskih vrtova i zastakljenih terasa. Rešetka staklenog krova je ista kao i rešetka za vertikalne staklene površine ili zidove. Raspon krova ne bi trebalo da prelazi 6 m ako ne želite stubove. Površina krova je blago nagnuta i glatka, odnosno sa vidnim spojevima.
5. Staklo za zimski vrt
5.1. Kupite kvalitetno staklo
90% zimskog vrta ili zastakljene terase zapravo je čisto staklo, što znači da je izbor kvalitetnog materijala presudan, a što u krajnjoj liniji itekako utiče i na ukupnu cenu. Važno je znati da li ćete zimski vrt, odnosno, zastakljenu terasu koristiti za boravak ili akumulaciju toplote. Takođe je bitna i lokacija, odnosno, ukupan broj sunčanih dana u godini. U slučaju da su vrt ili terasa namenjeni boravku, treba odabrati staklo sa što manjim gubicima toplote. Optimalna termoprovodljivost je 1,0 W/m2K. To se može osigurati dvostrukim staklom napunjenim plemenitim gasom. Ako je neophodna bolja izolacija postavlja se troslojno izolaciono staklo.
5.2. Refleksivna stakla za zastakljenje balkona
Refleksivnost stakla je takođe važan faktor. Najčešće se postavlja staklo sa 50% refleksivnosti. Sa većim refleksijama, čak i do 85%, prostor neće biti toliko zagrejan, ali će biti i znatno manje svetlosti.
Staklene površine mogu biti fiksne ili pokretne. Veći broj fiksnih prozora ili zidova smanjuje troškove, dok ih klizne staklene površine povećavaju.
6. Senila i prozračivanje
Pri pomisli na zimski vrt ili zastakljenu terasu, većina ljudi kao osnovni problem vidi pregrevanje. Međutim, pravilno osenčenom i provetrenom vrtu ili terasi, klima-uređaj nije potreban. Graditelji ovakvih konstrukcija uvek preporučuju spoljne roletne za senčenje vertikalnih i krovnih površina. Tende ili jedra, koji odbijaju i do 98% sunčevih zraka, sve se češće koriste za senčenje krova. Roletne s elektropogonom i senzorima omogućavaju prilagođavanje osenčenosti intenzitetu svetlosti ili temperature. Važno je da roletne budu na 5-10 cm od stakla, jer to osigurava protok vrućeg vazduha dalje od prozora.
Ventilacija, odnosno, prozračivanje je vrlo važna stvar za kvalitetnu životnu klimu. Naravno, najjednostavniji način za prozračivanje zimskog vrta ili zastakljene terase je otvaranje prozora, ali postoje i drugi načini. Idealna prirodna ventilacija obezbeđuje se postavljanjem što većeg broja bočnih ventilacionih prozora, pošto oni obezbeđuju brzu razmenu toplog i hladnog vazduha.
7. Zimski vrt - cena i rok isporuke
7.1. Cena zimskog vrta
Naravno, često o svemu navedenom odlučuje cena. Cene zimskih vrtova, odnosno, zastakljenih terasa i balkona variraju. Cena zatvaranja terase zavisi od brojnih faktora, neki od njih su izbor debljine i vrste kaljenog stakla, završne obrade profila, neophodnost potkonstrukcije i slično. Cena nabavke i montaže najjeftinijeg zimskog vrta od PVC profila i fiksnim staklima, kreće se između 400 i 800 EUR/m2. Kvalitetnije konstrukcije od ALU profila i s boljim staklom kreću se između 700 i 1.000 EUR/m2.
7.2. Rok isporuke zimskog vrta
Rokovi isporuke su zavisni od toga kupujete li gotov model ili naručujete izradu po meri. Za gotove se čeka dve do četiri nedelje, a za one po meri oko mesec-dva ili kako se pogodite sa ponuđačem. Ima i modela koji se mogu naručiti iz inostranstva, ali se onda isporuka i montaža ugovaraju posebno.
Savet stručnjaka iz firme OKTAVUS 1. Koje sve vrste zastakljivanja nudi firma OKTAVUS? Oktavus firma nudi zastakljivanje pokretnim staklenim sistemima, koja se mogu kretati na motor ili manuelno. Stakleni sistem na motor se zove Giljotina ili motorizovana vertikalna pokretna stakla. Najčešće ga montiramo kod klijenata koji imaju za cilj da sačuvaju pogled, imaju jako kvalitetnu izolaciju i takođe opciju da im ostane fiksni deo kao ograda. 2. Da li je za zastakljivanje potrebna neka posebna vrsta stakla? Za zastakljivanje se najčešće koristi kaljeno staklo, a u nekim slučajevima i kaljeno termopan staklo radi jače izolacije. U pitanju su jedinična i dvostruka stakla. 3. U svojoj ponudi takođe imate pergolu. Koje su prednosti pergole? Pergole su naša uža specijalnost. To su pokretni krovovi koji štite od sunca, kiše i snega. Na jedno dugme se otvaraju i zatvaraju, imaju ugrađena LED svetla i sakrivene kanale za odvod vode. Boje materijala mogu biti po izboru. Dugotrajno su i moderno rešenje. 4. Šta savetujete Vašim klijentima koji žele da ugrade pergolu? Svim zainteresovanim savetujemo da dobro razmisle da li je rešenje kao što je pergola za njih, odnosno da li zaista koriste prostor koji žele da natkriju ili ne. Pergola u kombinaciji sa staklom predstavlja dobro izolovan zimski objekat, koji se leti na dugme može skroz otvoriti. G-din Srđan, OKTAVUS |