Za područje

    Vodovodne cevi i vodomer

    Članak je pregledalo čak 4059+ korisnika
    Voda koju svakodnevno koristimo u svom stanu dolazi iz podzemnih rezervoara. Od njih vode glavni cevovodi, a dalje mreža razvodnih vodova do dovodnih cevi – sve to jednom rečju nazivamo vodovodom. Dovodne vodovodne cevi vode do pojedinačnih priključaka kao što su vodovodne instalacije oko kuće ili zgrade i vodomera.
    Stručni članak 4059
    vodovodne cevi
    Imamo čak 709 izvođača radova za područje Vodoinstalaterski radovi:

    1. Vodovodne cevi

    1.1. Vodovodne cevi u kući

    Vodovodne cevi su sve cevi koje su deo vodovodne mreže, a koja pojedinačna domaćinstva snabdeva vodom. Vodovodne cevi su deo javne komunalne infrastrukture i deo instalacija za stanove, kuće i stambene blokove. Ove cevi ne ulaze u sistem za podno grejanje niti plafonsko hlađenje iako kroz njih protiče voda.

    Savet stručnjaka iz firme PROH2O - 025

    1. Šta najčešće dovodi do zgušenja cevi?

    Prisustvo predmeta koji ne smeju da se odlažu u odvode što su najčešće krpe, tvrdi predmeti, nerastvorivi papiri, kese, limenke, flašice, kao i razni drugi predmeti koje smo tokom našeg rada pronalazili u odvodima, oštećenje odvodnih cevi usled sleganja tla, nagnječenja, prodora korenja od drveća kroz cevi, dotrajalosti cevi usled stare i neodržavane instalacije.

    2. Koje su prednosti mašinskog odgušenja cevi?

    Svejedno da li je zagušena WC šolja, lavabo, slivnik, sudopera, tuš kabina, kada ili je potrebno odgušenje čitave vertikale u višespratnim zgradama i soliterima, savremene mašine sigurno i efikasno otpušavaju kanalizacione cevi. Napravljene su na način da mogu ući u uske cevi koje, uz pomoć rotirajućih glava oslobađaju blokada i čepova.

    Najveće prednosti mašinskog odgušenja kanalizacije su:

    1. Isplativo– mašinsko odgušenje kanalizacije vlasnicima kuća može da dugoročno uštedi 30 do 40% u usporedbi s tradicionalnim troškovima iskopavanja i zamene cevi. Za završetak projekta potrebno je manje sati, što znači da se smanjuje i cena rada.
    2. Neinvazivno– Mašinsko odgušenje kanalizacije ne uključuje rovove. Popravci se rade bez rovova u vašim dvorištima.
    3. Ekološki prihvatljivo– Uz mašinsko odgušenje vašim cevima nisu potrebne nikakve hemikalije da bi funkcionisale.
    4. Brzo– Konvencionalne metode mogu potrajati tjednima za razliku od mašinskog odgušenja koje često u jednom danu bude uspešno obavljeno.

    3. Kako se kreću cene ove usluge?

    Cene usluga variraju u zavisnosti od profila cevi i vrste zagušenja.
    Od 3000 do 7000 po radnom satu.

    4. Da li je potrebno vršiti povremenu kontrolu cevi da ne bi došlo do većeg začepljenja?

    Da poželjno je povremeno uraditi preventivno čišćenje kanalizacionih cevi na svakih 24 meseca i time sprečiti taloženje naslaga masnoće i kamenca.

    5. Koje još usluge nudi firma PROH2O - 025?

    ProH2O je broj jedan vodoinstaterski servis za teritoriju Timočke Krajine i Južne Bačke, specijalizovan za odgušenja kanalizacije svih vrsta, kako fekalnih tako i atmosferskih kanalizacionih mreža. Efikasnost naših usluga se karakteriše upotrebom najnovije opreme za odgušenje i snimanje. Naš zaštitni znak je kvalitetna i brza usluga, kao i fleksibilnost pri dogovoru termina intervencija. Na prvom mestu nam je rešavanje Vaših problema za koje garantujemo. Ukoliko Vam je potrebna hitna intervencija, na raspolaganju smo Vam od 00h do 24h, 7 dana u nedelji. 

    Jedino što je na Vama jeste da nas kontaktirate.

    G-din Radomir Petrović, PROH2O - 025

    1.2. Ko je vlasnik vodovodnih cevi?

    Sve vodovodne cevi sprovedene ispod puteva i drugih objekata niskogradnje, kao i onih visokogradnje zajedno s individualnim priključcima na javnu mrežu, u vlasništvu su javnih preduzeća za vodosnabdevanje. Vodomer je instaliran na pojedinačnim objektima ili stambenim jedinicama ispred priključka, a sve instalacije koja vode od vodomera do vaše kuće su vaše vlasništvo. U stambenim zgradama vaša briga su instalacije u vašem stanu, a vodomer je obično u šahtu ispred zgrade.

    2. Vodomer i drugi uređaji

    2.1. Glavni ventil

    Na mestu gde se završava veza sa javnim infrastrukturnim vodovima i počinju instalacije za kuću, instaliran je glavni ventil za otvaranje ili zatvaranje vode u celom objektu. Ovaj ventil je sigurnosni i koristi se vrlo retko, najčešće u slučaju kvara na cevovodu čija popravka zahteva isključenje vode na centralnom čvorištu.

    2.2. Vodomer

    Pored glavnog ventila je vodomer, uređaj koji meri vašu potrošnju u kubnim metrima. Količina potrošene vode, merena vodomerom, osnova je za obračun mesečne naknade za vodu. Vlasnici mogu pomoću merača proveriti i evidentirati količinu stvarno upotrebljene vode i nepropusnost unutrašnjih vodovodnih cevi. Preporučuje se da s vremena na vreme sami proverite vodomer i njegovo stanje; on se može pokvariti i dovesti do nekontrolisanog oticanja vode. Zbog veće potrošnje, odnosno većeg protoka vode, a ne njenog stvarnog utroška, i iznosi na računu će biti znatno veći.

    Vodomer
    Vodomer

    2.3. Redukcioni ventil

    Na cevi za dovod vode pored vodomera postavlja se i redukcioni ventil. On osigurava odgovarajući nivo pritiska vode u cevima. Nepravilan pritisak može oštetiti cevovod ili uništiti ugrađene uređaje. Pored redukcionog ventila na kućnoj instalaciji se može ugraditi uređaj preko kog se kontroliše i pomoću određenih hemikalija reguliše tvrdoća vode.

    3. Kućni vodovod

    Glavni deo kućne instalacije su vodovodne cevi koje se ugrađuju kao vertikalni ili horizontalni vodovi. Horizontalne cevi se polažu u pod ili plafon, i za njih je važno da su pod odgovarajućim nagibom. Ako se nagib ne može projektovati zbog prevelike udaljenosti ili drugih arhitektonskih prepreka, ugrađuju se pumpe koje podstiču protok vode. Vertikalne vodovodne cevi nalaze se u zidovima, u samoj konstrukciji ili u izolaciji.

    4. Ugradnja vodovodnih cevi

    Vodovodne se cevi ugrađuju u zidove i podove, odnosno plafone ili razvode preko njih. Cevovode postavljene preko, odnosno, ispred zidova ili ispod plafona kao otvorene konstrukcije (armstrong-plafoni) je lakše održavati i popravljati, budući da se ne moraju bušiti niti rušiti čvrsti delovi konstrukcije. Međutim, sistem skrivenih vodova se i dalje koristi mnogo češće za privatne kuće, dok se otvorene konstrukcije više koriste u javnim objektima i onim gde su tavanice visoke ili otvorene, pa se postavljaju konstrukcije tzv. spuštenih plafona. Vodovodne cevi mogu biti od metala, ali se sve češće koriste plastične koje su dugotrajnije i ne rđaju. Osim toga, plastične vodovodne cevi je nešto lakše zameniti, a takođe manje pucaju i ređe cure.

    Stručni članak 4059
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Vodoinstalaterski radovi?

    Imamo čak 709 izvođača radova za područje Vodoinstalaterski radovi:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 709 izvođača radova za područje Vodoinstalaterski radovi
    8.7
    0

    Dragiša Peribć pr GGHAUS


    10
    5

    ENTERIJER TIM JOVIČIĆ


    10
    6

    DAMIR ŠERIFI PR SDTIM


    10
    15

    GARD PRO


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana