Za područje

    Uduvavanje izolacionih materijala i cena

    Članak je pregledalo čak 1714+ korisnika
    Uduvavanje izolacije je jedan od savremenijih načina zaštite pri gradnji objekata. Njegova primena je već postala sasvim uobičajena zbog mnogobrojnih prednosti u poređenju s postavljanjem klasične toplotne izolacije. Jedna od glavnih prednosti je bolja iskoristivost izolacionog materijala i veća zaštita, pošto se celuloza koja se najviše upotrebljava u ove svrhe, vrlo lako prilagođava oblicima prostora te postupkom uduvavanja dopire do mesta na koje klasična izolacija nikada ne bi mogla da se postavi zbog određenih prostornih i drugih ograničenja.
    Stručni članak 1714
    uduvavanje izolacionih materijala
    Imamo čak 120 izvođača radova za područje Celulozna izolacija:

    1. PREDNOSTI CELULOZNE IZOLACIJE

    Pored veće fleksibilnosti, izolacija od celuloze ima i drugih prednosti. Postupak uduvavanja omogućava unošenje veće količine (mase) izolacionog materijala, čime se automatski obezbeđuju bolja izolacija i dugoročnije energetsko rešenje. Prednosti celulozne izolacije uključuju ekološki način ugradnje, njenu sposobnost „da diše“, a svakako nije beznačajno ni brzo izvođenje radova bez potrebe za naknadnim intervencijama.

    2. VRSTE IZOLACIJE KOJE SE UDUVAVAJU

    Uz pomenutu celuloznu izolaciju, za uduvavanje su pogodne drvene ljuspice i vuna. Najčešće se koriste izolacija od celuloze i drvenih ljuspica.

    Celulozna izolacija je prirodni izolacioni materijal dobijen od mlevenog novinskog papira. Smatra se materijalom izuzetno otpornim na vlagu, štetočine i plesni. Celulozna izolacija se čuva u vakuumiranim vrećama i kao takva presipa u aparat iz kog se raspršuje, odnosno, uduvava u zidove, plafon ili krov kuće.

    Izolacija od drvenih pahuljica takođe je pronalazak novijeg datuma i smatra se visokoizolativnim materijalom, vrlo korisnim jer je istovremeno i termalna i zvučna barijera koja obezbeđuje vrlo prijatnu mikroklimu u prostoru. Drvene ljuspice dobijaju se od drveta koje se gaji na tzv. održiv način - bora ili smreke, a impregnirane su amonijum-polifosfatom. Izolacija od drvenih ljuspica otporna je na vlagu i plesni. Poput izolacije od celuloze, izolacija od drvenih ljuspica obezbeđuje i stabilnost temperature. Pogodna je za montažne ili zidane konstrukcije, a koristi se za izolaciju plafona, krovova i zidova.

    3. UDUVAVANJE IZOLACIJE

    Postoji više načina uduvavanja izolacije: uduvavanje pomoću creva, pištolja, nasipanje plafona ili poda te ručna ugradnja.  

    Uduvavanje izolacije kroz crevo

    Ugradnja u krov može se izvršiti odozgo, preko potkrovlja ako se ne greje ili odozdo, kroz parnu barijeru. Crevo za ubrizgavanje gurne se u svaki prazan odeljak do kraja, a tokom procesa ubrizgavanja se polako izvlači. Uduvana izolacija dostiže predviđenu gustinu nakon izvesnog vremena tako da je vazdušni pritisak više ne može komprimovati, pa se proces zaustavlja. Isto se ponavlja na svakom sledećem mestu. Na isti se način, uz pomoć creva, izolacija može ubrizgati i u zidove drvenih kuća.

    Ugradnja u zidove specijalnim pištoljem

    Ugradnja izolacije pomoću specijalnog pištolja izvodi se tako što se na vrhu zida buši rupa odgovarajućeg prečnika. U rupu se postavlja pištolj kojim se određuje pravac ubrizgavanja, odnosno, vazdušnog pritiska. Izolacija se uduvava u zid, ali se nakon određenog vremena, kada izolacioni materijal sasvim ispuni zid, vazdušni pritisak i smer ubrizgavanja usmeravaju na gornje ivice zida (uglove) da bi se dobila ista gustina izolacije u celom zidu.

    Nasipanje materijala po plafonu ili podu

    Treći način ugradnje izolacije je, u stvari, nasipanje materijala po plafonu, debljine 30-50 cm, a ova vrsta ugradnje pogodna je i za novogradnju i za obnovu objekata. Nasipanjem izolacije po plafonu dobija se homogeni izolacioni sloj. Slabost ovakvog načina postavljanja izolacije je mala gustina, koja se ne može povećati drugačije osim da se nakon izvesnog vremena, kada se nasut sloj slegne, dopuni do željene debljine. Uzimajući u obzir količinu uduvane izolacije po m3 za kosi krov, za nasipanje je potrebno 35% više materijala.

    Ručna ugradnja izolacije

    Jedan od postupaka za ubrizgavanje izolacije je i ručna ugradnja, što je, naravno, poprilično dugotrajan posao. Glavna slabost ovakvog postupka je, pored trajanja, činjenica da se kod ručnog postavljanja izolacije prethodno komprimovane količine izolacije ne razlažu. Zbog toga se pojavljuju grudice, zapravo, očvrsli delovi izolacije između kojih nastaju pukotine. Na taj se način javljaju i toplotni gubici koji se ne mogu rešiti drugačije osim kompletnim renoviranjem. Toga radi, uvek se preporučuju metode mašinskog uduvavanja izolacije, a ručni rad ostavlja samo za onda kada ništa drugo nije moguće.

    4. UDUVAVANJE CELULOZNE IZOLACIJE - CENA

    Cena ubrizgavanja celulozne izolacije, svakako, zavisi od količine potrebnog materijala, načina ili vrste ugradnje, elementa konstrukcije koji se radi (zidovi, plafon, krov) i poslednje, ali ne najmanje važno, od izvođača.

    Cena ubrizgavanja celulozne izolacije u zidove ili plafone kreće se od 35 do 48 EUR/m3.

    ugradnja-izolacije-uduvavanjem.jpg

     

    Stručni članak 1714
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Celulozna izolacija?

    Imamo čak 120 izvođača radova za područje Celulozna izolacija:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 120 izvođača radova za područje Celulozna izolacija
    10
    15

    TRIVUN ŠKORIĆ PR HIDROIZOLACIJA ŠKORIĆ


    8.7
    0

    PROFI TIM NS


    9.6
    0

    AMBIJENT DOO TEMERIN


    9.3
    0

    Moleraj Pantić


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana