U nastavku:
1. Zidni umivaonik
Umivaonik se u kupatilu može fiksirati ili okačiti direktno na zid. Takvi umivaonici se obično koriste za skučenija kupatila, jer zauzimaju najmanje mesta. Takođe mogu biti lep, minimalistički element i često imaju integrisanu postolje/nogu za pokrivanje cevi i odvoda.
2. Ugradni umivaonik
Druga vrsta umivaonika su oni koji se postavljaju u pult ili podni element. Oni mogu biti modernijeg oblika te postavljeni u ploču tako da se vide manje ili više – shodno tome kako hoćete da ceo blok izgleda. Nadgradni se umivaonik razlikuje od ugradnog uglavnom po tome što je postavljen na radnu površinu i ceo se vidi, a ugradni je u ravni s njom ili ispod linije, tako da se vidi samo ivica.
3. Nadgradni umivaonik
Nadgradni umivaonik u kupatilu se postavlja na pult ili podni element tako da se ceo vidi. Takav je umivaonik vrlo praktičan, jer se oko njega obično nalazi velika slobodna površina za odlaganje. Nadgradni umivaonici se najčešće postavljaju u paru, ako to dozvoljava veličina kupatila, pošto nalikuju skulpturama i deluju vrlo prefinjeno. U svakom slučaju, ako ima mesta, uvek se preporučuje postavljanje ovog tipa jer pruža dodatnu površinu za odlaganje raznih sitnica, dok druga sredstva i aparate za održavanje higijene ili čišćenje možete držati u ormarićima ispod, iznad ili oko pulta. Ovakvi su umivaonici sve popularniji i ima ih u bezbroj verzija, od najjednostavnijih i minimalističkih, do sasvim pretencioznih i uglađenih, naročito od novih kompozitnih materijala.
4. Oblici umivaonika
Osim što birate vrstu umivaonika, možete birati i oblik - od klasičnih, pravougaonih, onih sa zaobljenim uglovima do najmodernijih, u obliku kocke ili polulopte. Negde između dolaze svi oni višeugaoni, eliptični, u obliku bubrega ili potpuno okrugli. Na izbor oblika umivaonika utiču i svi ostali elementi i delovi opreme za kupatilo, pošto bi valjalo da prostor predstavlja dizajnersku celinu te da se oblici kao i materijali i boje međusobno podudaraju.
U tom smislu je važan i izbor baterija i slavina. Pri tom se treba obratiti pažnja i na to da li odabrani umivaonik za kupatilo uopšte dozvoljava kombinaciju sa česmom koja vam se sviđa. Ako želite da se slavina instalira direktno u umivaonik, izaberite onu sa rupom. Ako hoćete umivaonik ugrađen u pult, potrebno je napraviti rupu na pultu, ali ako želite slavinu u zidu, pazite da ne uzmete onu sa rupom. Rupa bi u tom slučaju bila suvišna i narušila bi estetiku ne samo umivaonika, već i celog kupatila.
5. Materijali za umivaonike
Za sve kupatilske elemente važi isto: birate veličinu, oblik, boju, položaj, ali i materijal od kog će biti. Keramički umivaonici su, takoreći, klasični – oni koje oduvek nalazimo u kupatilu, jer se lako čiste, a pristupačni su i izdržljivi. Međutim, sve je više drugih, netipičnih materijala koji se koriste za izradu sanitarija te one u savremenim kupatilima nalikuju umetničkim delima; takvi su kameni ili mermerni kao i oni od keroka. Oni su naravno skuplji, ali su i izdržljiviji i duži im je vek trajanja. Danas se sve češće sreću i stakleni umivaonici koji su manje izdržljivi, ali odgovaraju savremenijim modnim trendovima.
Oprema za kupatila od nerđajućeg čelika takođe je sve češća; izuzetno je izdržljiva, laka za čišćenje i takav enterijer izgleda ultra-moderno, gotovo futuristički. Međutim, umivaonik od nerđajućeg čelika može vremenom izgubiti sjaj.
Ipak, čini se da je najmanje očekivan i sasvim netipičan, ali vrlo prirodan izbor drveni umivaonik, koji stvara posebnu, domaću atmosferu. Slaže se sa skoro svakim stilom uređenja doma. Njegova je jedina slabost to što ga treba često obnavljati zaštitnim premazima.