U nastavku:
1. Podela prema broju jedinica
Klima-uređaji se dele na tri osnovne grupe: split klima-uređaji, klima-uređaji bez spoljne jedinice i mobilne klima-uređaje.
Split klima-uređaj
Split klima-uređaj važi za najčešće korišćenu verziju. Sastavljen je iz dve zasebne kompresorske jedinice, unutrašnje i spoljne. Te jedinice međusobno povezuju dve izolovane bakarne cevi, kroz koje teče gas za hlađenje. Na tržištu postoji više vrsta split rashladnih sistema, koji se razlikuju po snazi, ali nevezano za snagu samog uređaja, ovu vrstu uređaja odlikuje velika efikasnost. Zidna split-klima je najčešće korišćen klima-uređaj. U slučaju da želite da u istom prostoru bude više međusobno povezanih klima-uređaja, to je izvodljivo posebnim sistemom postavljanja i povezivanja. Tada se više unutrašnjih jedinica poveže s jednom spoljnom. Sa takvim, multi-split sistemom, štedi se prostor.
Klima-uređaj bez spoljne jedinice
Kao što samo ime kaže, ova vrsta klima-uređaja nema spoljnu jedinicu, koju, u različitim situacijama nije moguće montirati. Klima-uređaj bez spoljne jedinice, s tačke gledišta energetske efikasnosti, parira klasičnom split klima-uređaju. Uređaj možete postaviti gde god želite, a za normalno funkcionisanje su potrebne dve rupe u spoljnom zidu (za uzimanje vazduha i hlađenje kondenzatora).
Mobilni klima-uređaj
Pokretni klima-uređaj važi za najpraktičjije rešenje; može se premeštati i postavljati bilo gde po želji i potrebi, ali to je, pored cene, jedina prednost. U smislu efikasnosti i snage, on se nikako ne može porediti s ostalim klima-uređajima. Osim toga, povremeno je potrebno obezbediti ventilaciju, odnosno, ispuštanje vazduha napolje (kroz rupe u zidu, otvaranjem prozora i sličnim).
2. Podela prema položaju i načinu ugradnje
Klima-uređaji se prema položaju, odnosno, mestu na kome se postavljaju dele na zidne, podne, plafonske, kasetne i kanalske klima-uređaje.
Zidni klima-uređaj
Kada se pominju klima-uređaji, uvek se zapravo prvo pomisli na ovu, klasičnu vrstu – uređaj montiran visoko na zidu sobe ili onaj koji se vidi skoro na svakoj fasadi. Može biti sastavljen od dve jedinice (split klima-uređaj) ili od samo jedne, unutrašnje. Za postavljanje zidnog klima-uređaja potreban je spoljni zid i odvod vode koja nastaje u procesu hlađenja unutrašnjeg, toplog vazduha.
Podni klima-uređaj
Podni klima-uređaj se montira takođe na spoljni zid i ima unutrašnju i spoljnu jedinicu, ali se on montira odmah iznad poda u visini radijatora. Najvažnija karakteristika mu je velika efikasnost i energetska iskoristivost. Podnim klima-uređajima se vrlo brzo dostiže želena temperatura.
Plafonski klima-uređaj
Plafinska klima je najčešće sakrivna u spuštenom plafonu. Takav je uređaj idealan za prostor u kojem ne želimo da bude vidljiv. Za plafonske klima-uređaje u stambenim prostorijama ljudi se nešto ređe odlučuju, ali su izuzetno korisni u javnim objektima (muzeji, galerije) gde bi vidljiv klima-uređaj kvario estetiku.
Kasetni klima-uređaj
Za montažu kasetnih klima-uređaja potrebna je određena visina samog prostora, pošto se oni ugrađuju u spušteni plafon. Kasetni klima-uređaj kao takav je višenamenski, a pored toga ima interesantan oblik i može biti i estetski element prostora.
Kanalski klima-uređaj
Kanalski klima-uređaj odgovara objektima gde je potrebna klimatizacija više spratova ili hlađenje i grejanje određenih prostorija. Tu spadaju dvorane, restorani, hoteli i slični veći objekti.
3. Cena klima-uređaja
Klima-uređaji se prodaju po vrlo različitim cenama, u zavisnosti od vrste i jačine klime, koja mora biti tačno prilagođena veličini prostora i broju funkcija, a naravno, i od dobavljača. Osim toga, proizvođači i ponuđači svoje cene formiraju i na osnovu kvaliteta proizvoda, očekivanog veka trajanja i uslova garancije. Predlažemo da se dobro informišete i rapitate, pošto su osim troškova kupovine vrlo važni i uslovi koji se nude u postprodajnom periodu - održavanje, servisiranje, rezervni delovi i slično.