U nastavku:
1. Kako se parket čisti?
Čišćenje parketa je jednostavan zadatak; treba koristiti usisivač, meku četku, uljanu ili dobro isceđenu krpu nakvašenu nekim sredstvom za negu parketa. Ipak, parket se ne sme čistiti 30 dana nakon lakiranja. Ako ste postavili fabrički lakirani parket, onda s čišćenjem možete početi odmah.
Održavanje nauljenog parketa je zahtevnije, jer se pri čišćenju moraju uzeti u obzir osobine ulja kojim je parket zaštićen. Treba odabrati sredstvo za čišćenje koje se razblažuje vodom za nauljene ili voskirane podove. Sredstvo za čišćenje nanosi se na pod vlažnom krpom. Kada kupujete sredstvo za čišćenje nauljenih parketa, vodite računa da ono sprečava isušivanje ulja.
2. Poliranje parketa
Parket ne treba polirati svake nedelje. Tačno je da njime vraća sjaj i produžava trajnost, ali ono ni na koji način nije zamena za redovno čišćenje. Sredstvo za poliranje se nanosi na drvo mekanim materijalom. Ako se odlučite za poliranje parketa, pripazite da ravnomerno polirate celu površinu. Koliko će se često poliranje raditi zavisi od frekvencije upotrebe poda. Tako ćete zasigurno, parket u gostinskoj sobi polirati ređe od onog u dnevnoj sobi.
3. Hoblovanje parketa
Pre renoviranja, odnosno, obnove ili popravke parketa, potrebno je obrusiti njegovu površinu kako bi postala ujednačena i glatka. Podne površine se obično bruse mašinom za hoblovanje. Lakiran parket se češće hobluje, jer je to jedini način da mu se vrati potpuni sjaj. Hoblovanje nauljenog parketa se radi onda kada treba popraviti mehanička oštećenja površine. Brušenje parketa se vrši dok se ne dođe do zdravog dela čvrstog drveta. Na ovaj se način može u potpunosti osvežiti stari, ali kvalitetan parket. Nakon toga sledi gitovanje i, po potrebi, ponovno brušenje površine. U sledećem koraku parket se lakira ili premazuje uljem.
4. Lakiranje parketa
Lakiranje parketa vrši se u nekoliko slojeva. Obično se na osnovni premaz nanose dva do tri sloja završnog laka. Lak treba da ublaži mehanička oštećenja i promene mikroklime koje deluju na parket. U svakom slučaju, lakirani parket se obnavlja svakih nekoliko godina. Pogodno vreme za radove je kada parket, uprkos pravilnom i redovnom održavanju, više nema sjaj i primećuje se pohabanost površine. Pre nanošenja laka, ispraznite prostoriju, ishoblujte parket i ponovo nanesite slojeve laka, od osnovnog pa nadalje.
5. Uljenje parketa
Gotov nauljen parket takođe treba dodatno osvežiti jednim nanošenjem ulja posle postavljanja. Ako se ulje nanosi na neobrađen čvrst parket, treba da se izbrusi pre nanošenja ulja. Ulje se može naneti na parket ručno ili mašinski i postupak se ponavlja dok se drvena površina ne zasiti. Pri redovnom održavanju nauljene površine treba obnavljati sloj ulja da bi površina ostala prijatna na dodir.
Nauljen parket je podložniji mehaničkim oštećenjima od lakiranog. Pozitivna karakteristika nauljenog parketa svakako je prirodnije obrađena površina i izraženije prirodne lepote drveta. Ulje je takođe zdravije od laka.