Za područje

    Zeleni ravni krovovi

    Članak je pregledalo čak 5296+ korisnika
    Zeleni krovovi su sve poznatiji kao moderne verzije ravnih krovova. Ovakve krovove odlikuju brojne prednosti, koliko estetske, toliko i druge pozitivne karakteristike. Moglo bi se reći da takvi krovovi važe za rešenje koje umnogome potpomaže održivi razvoj. U ovom članku smo se, stoga, pozabavili osobinama i prednostima zelenog ravnog krova kao i njegovom pravilnom postavljanju.
    Stručni članak 5296
    zeleni ravni krovovi
    Imamo čak 223 izvođača radova za područje Zeleni krovovi:

    1. Prednosti zelenih krovova?

    1.1. Ozelenjenim krovovima se prirodi vraća bar deo oduzetog gradnjom

    Jedna od najočiglednijih prednosti zelenog krova je upravo činjenica da smo na taj način u prilici da prirodi vratimo deo vegetacije koja se morala odstraniti pre gradnje objekta. Kao što je poznato, biljke su veoma bitan faktor svake prirodne sredine, pošto proizvode kiseonik koji omogućava život. Preduslov svih prednosti koje nudi ozelenjen krov je pravilno i kvalitetno izvođenje krova i svih pratećih detalja. Kada je krov izrađen profesionalno i bez grešaka, onda postoji i mogućnost njegovog ozelenjavanja, a samim tim i uživanja u svim blagodetima koje sa sobom donosi.

    1.2. Zeleni krovovi omogućavaju uštede

    Zeleni ravan krov omogućava i uštede, jer zimi, a naročito leti, predstavlja dodatni sloj izolacije. Uštede se najviše vide na troškovima grejanja, premda se i korišćenje klima-uređaja pod zelenim krovom znatno smanjuje. Slobodno se može reći da je zelenilo naročita vrsta termoizolacije jer se krov pod njom nikada ne pregreva i, zapravo, hladi sve donje slojeve i samu konstrukciju.

    1.3. Vegetacija produžava vek trajanja krova

    Vegetacija doprinosi i dugotrajnosti samog krova, jer njeni slojevi štite sve one iznad kojih se nalaze. Hidroizolacija je na taj način zaštićena od meteoroloških uticaja i mehaničkih oštećenja.

    1.4. Zeleni krov je i dodatni prostor

    Zeleni ravan krov može da bude dodatan prostor za život, odnosno, terasa za odmor, baštica sa začinima i štošta slično.

    1.5. Ozelenjeni krovovi smanjuju nivo buke

    Ovakav krov ne samo da doprinosi estetici samog objekta, nego i smanjuje buku.

    1.6. Vegetacija poboljšava kvalitet vazduha

    Krovna vegetacija utiče na poboljšanje kvaliteta vazduha pošto filtrira prašinu i smog te smanjuje nivo ugljen-dioksida.

    1.7. Ozelenjeni krovovi štite od grada

    Što se prednosti tiče, ne sme se zaboraviti ni to da zeleni krov štiti i samu konstrukciju od šteta koje mogu da prouzrokuju udari grada.

    2. Vrste zelenila na ravnim krovovima

    Zeleni ravni krovovi se po vrsti zelenila koja na njima može da se gaji, dele na dve grupe: ekstenzivne i intenzivne.

    2.1. Ekstenzivno zelenilo na krovovima

    Ekstenzivno zelenilo spada u najjednostavnije načine ozelenjavanja ravnih krovova. Njega čine niske višegodišnje biljke, kao što su trava, travnate biljke, sukulenti, kaktusi i mahovine. Takva vrsta zelenila je jednostavna za održavanje, dok je sloj zemlje maksimalne debljine 10 cm, što znači i manju težinu samog krova.

    2.2. Intenzivno zelenilo na krovovima

    U intenzivno zelenilo za ravne krovove spadaju cveće, grmlje i drveće. Intenzivno zelenilo je zahtevnije za održavanje (košenje trave itd...), u zavisnosti od vrste biljaka, svakako. Sloj zemlje treba da je najmanje 15 cm, a u slučaju sađenja većeg drveća i više od 1 m. Na taj se način, međutim, težina krova povećava, što mora da se uračuna pri projektovanju i analizi slojeva ostalih konstrukcija objekta i ravnog krova.

    3. Slojevi ravnog zelenog krova

    Za kvalitetno izvođenje ravnog krova bitni su stručan i profesionalan pristup majstora koliko i korišćenje kvalitetnih materijala, naročito hidroizolacije, koja je u sistemu zelenog krova najbitniji element.

    Klasičan zeleni krov ima sledeće slojeve: AB ploču, osnovni bitumenski premaz, varenjem spojenu parnu branu, 2 sloja EPS termoizolacije, prvi sloj hidroizolacije (samolepljive trake), drugi sloj hidroizolacije (trake koje sprečavaju prodor korenja), membranu koja sprečava prodor korenja, drenažni sloj, supstrat s mineralnim vlaknima, zemlju i vegetaciju. Sa strane se postavljaju ugaoni L profili i šljunak. Kako bi ovo izgledalo u praksi pogledajte na skici - ozelenjen, topli masivan krov.

    slojevi-zelenog-krova.jpg

    Slojevi ravnog zelenog krova koji se prave prilikom izvođenja:

    1 - Kamena vuna, specijalna vrsta za ravne krovove.
    2 - Mehaničko pričvršćivanje izolacije na konstrukciju. Mehaničko pričvršćivanje je najčešći način postavljanja hidroizolacione folije na nosivu krovnu konstrukciju.
    3 - Ivica od L profila za odvajanje sloja vegetacije od parapeta.
    4 - Sloj vegetacije 2-4 cm.
    5 - Podloga od 4 cm.
    6 - Drenažni sloj 2,5 cm. Mogućnost uređenja drenažnog sloja sa ili bez rezervoara.
    7 - Posebna protivkorenska folija. Folija se postavlja ako hidroizolacija nema zaštitu od korena biljaka. U klasičnu hidroizolacionu membranu se dodaju hemijski aditivi, zbog čega se korenje okreće na drugu stranu i tako ne oštećuje strukturu krova.
    8 - Hidroizolaciona protivkorenska folija.
    9 - Kamena vuna - posebne vrste za ovaj tip izvođenja krova.
    10 - Kamena vuna - posebna vrsta za termoizolaciju.
    11 - Parna barijera za sprečavanje nastanka vlage unutar konstrukcije zgrade.
    12 - Armirano betonska ploča, 20 cm.

    Savet stručnjaka iz firme ŽIVETI SA BILJKAMA

    O čemu moramo voditi računa prilikom postavljanja ravnog zelenog krova?

    Pre postavljanja ravnog krova, potrebno je izaći na teren i sagledati postojeće stanje hidroizolacije i odvoda. Ukoliko je hidroizolacija bez protivkorenske zaštite, moraju se najpre postaviti protivkorenske folije. Pre početka radova, potrebno je konsultovati statičara i utvrditi dozvoljenu nosivost krovne konstrukcije. Takođe treba obratiti pažnju na pozicije krova gde je moguće postaviti veće opterećenje a gde se mora smanjiti težina. Kod projektovanja zgrada, ukoliko je zamišljen zeleni krov, treba unapred predvideti ojačanja konstrukcije kako bi se mogao nasuti supstrat u što većem sloju. Često je slučaj da u blizini ovih površina nedostaje priključak za vodu. Naš predlog je da ga na vreme izvedete jer je biljke potrebno zalivati, čak i kada je u pitanju ekstenzivni krov sa sedumima.

    Koju vrstu zelenila i ukrasnih biljaka biste preporučili za zelene krovove?

    Kako što je poznato, krovne vrtove delimo na intenzivne, poluintenzivne i ekstenzivne.
    Kod intenzivnih je uglavnom dublji supstrat i sade se krupnije biljke ili biljke kojima je potrebno veće održavanje. Poluintenzivni zeleni krovovi traže redovno, ali ne tako često održavanje dok ekstenzivni traže samo povremeno održavanje.
    Firma Živeti sa biljkama, proizvodi sadni materijal za ekstenzivne krovne vrtove. U pitanju su različite vrste seduma koji se razlikuju po boji i teksturi pa se savršeno mogu kombinovati. Ove biljke rastu u plitkom supstratu i nije im potrebno često zalivanje. Naša preporuka je svakako da se predvidi zalivni sistem i da se u sušnom delu godine povremeno zalivaju čak i sedumi jer tako se dobija najbolji efekat ozelenjenog krova.

    g. Bulatović, ŽIVETI SA BILJKAMA
    Više o našim zelenim krovovima možete pogledati na sajtu https://zivetisabiljkama.net/zeleni-krovovi/

    Stručni članak 5296
    Autor: Daibau.rs

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Zeleni krovovi?

    Imamo čak 223 izvođača radova za područje Zeleni krovovi:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 223 izvođača radova za područje Zeleni krovovi
    10
    1

    Limarska radnja Boban


    8.7
    0

    PROFI TIM NS


    8.8
    0

    Isoterm


    9.3
    0

    KAI Arhitecture Interiors


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana