Za područje

    Dimnjaci: prečnik dimne cevi, kape i zidanje dimnjaka

    Članak je pregledalo čak 5480+ korisnika
    Dimnjak ili kanal za odvod dima je veoma važan deo sistema grejanja. Glavna funkcija dimnjaka je stvaranje posebnog protoka vazduha kojim se dimni gasovi nastali tokom sagorevanja odvode iz prostora, zapravo, izbacuju u atmosferu. Dimnjak je jedan od najizloženijih elemenata u objektu, jer mora da podnese visoke temperature, vlagu, kiseline, kao i promenljive uticaje vremenskih prilika. Različiti elementi dimnjaka, kao što su dimovodne cevi, njegova visina, kapa, ložište i vratanca, ključni su za obezbeđivanje efikasnog rada i bezbednosti sistema grejanja. Prilikom izbora i održavanja dimnjaka neophodno je pridržavati se lokalnih propisa i stručnih saveta za bezbedan i efikasan rad celog sistema.
    Stručni članak 5480
    dimnjaci
    Imamo čak 47 izvođača radova za područje Dimnjaci:

    1. Vrste dimnjaka

    1.1. Šamotni dimnjak

    Poznati su šamotni ili keramički dimnjaci, koji se mogu koristiti u kombinaciji sa različitim vrstama grejnih tela i ložišta, kao i goriva. Ova je vrsta dimnjaka otporna na visoke temperature i kiseline, ali paronepropusna. Gradnja šamotnog dimnjaka nije previše komplikovan posao, budući da proizvođači obično i montiraju dimnjake koje prodaju. Dimnjak se sastoji od noseće konstrukcije, zavojnice, dimovoda, termoizolacije i drugih elemenata.

    1.2. Prohromski dimnjak

    Osim ovih klasičnih, u upotrebi su dimnjaci od nerđajućeg čelika ili prohroma. Čak bi se moglo reći da su danas mnogo češći. Ovaj se tip brzo zagreva i hladi i otporan je na kondenzaciju. Zavojnica od lima je takođe gas-nepropusna, lagana i jednostavna za ugradnju.

    Dimnjak je u enterijeru povezan sa ložištem - kaminom ili peći
    Dimnjak je u enterijeru povezan sa ložištem - kaminom ili peći

    2. Gde se postavlja dimnjak?

    Mesto dimnjaka u objektu određuje se prema tome gde se nalazi ložište, odnosno, grejno telo. Važno je, međutim, da je dimnjak postavljen što bliže centru objekta, a ne na njegovom obodu. To je, pre svega, zbog toga što je dimnjak dodatno grejno telo. Ako se postavi uz spoljni zid objekta, zimi će se sasvim hladiti zbog hladnog zida. Osim toga, temperatura gasova koji isparavaju kroz dimovod će opadati, pa unutar dimnjaka može doći do kondenzacije.

    Ako je jedina opcija postavljanje dimnjaka na ćošku ili uz spoljni zid objekta, onda je neophodna dodatna izolacija.

    3. Kako se određuju visina i prečnik dimnjaka?

    Na određivanje prečnika dimnjaka utiče neophodna visina, koliko i snaga grejnog tela, dužina veznog elementa između kamina i dimnjaka i vrsta izvora energije.

    3.1. Koliko visok mora da bude dimnjak?

    Visina dimnjaka je važan faktor u obezbeđivanju efikasnosti rada. Viši dimnjak stvara bolji protok vazduha, „bolje vuče“ kako se to kolokvijalno kaže, a samim tim osigurava i bolje sagorevanje. Pored toga, viši dimnjak može smanjiti rizik od povrata dimnih gasova u prostoriju. Prilikom planiranja visine dimnjaka, uvek se uzimaju u obzir lokalni građevinski propisi, pošto ponekad postoje izvesna ograničenja. Takođe je važno da se dimnjak pravilno održava i proverava da ne postoje oštećenja niti blokade koje bi mogle uticati na njegovu efikasnost.

    3.2. Prečnik dimnjaka

    Što je dimnjak niži, obim mu proporcionalno mora biti veći. Vrsta goriva, takođe, utiče i na veličinu prečnika dimovoda; ako, recimo, koristite ogrevno drvo, prečnik dimnjaka mora biti veći nego ako koristite pelet ili gas. Ako se objekt greje na prirodni gas, najčešće se montira dimovod Ø14. Kada se koristi lož-ulje, potrebna je nešto veća zapremina, pa se obično uzima Ø16, dok je za čvrsta goriva neophodan prečnik između Ø18 i Ø20. Sličan obim dimnjaka koristi se i za kamine.

    Čist i redovno održavan dimnjak je ključni faktor efikasnog grejanja kuće
    Čist i redovno održavan dimnjak je ključni faktor efikasnog grejanja kuće

    4. Montaža dimnjaka

    Postavljanje ili ugradnja zavisi od toga o kakvom se dimnjaku radi. On može biti jednoslojni, troslojni ili kombinovani. Na gradnju/postavljanje dimnjaka utiču i lokacija i način ugradnje, pošto se može izabrati spoljni ili unutrašnji, samostojeći ili ugradni. Često se koristi troslojni dimnjak, koji se može montirati spolja ili unutar objekta. Postavljanje takvog tipa je prilično jednostavno i brzo, što važi i za čvrstinu i stabilnost konstrukcije. Takav dimnjak je gas-nepropusan i dobro izolovan.

    5. Dimovodne cevi

    5.1. Od kojih materijala se prave dimovodne cevi?

    Dimovodne cevi su osnovni elementi dimnjaka, odgovorne za ispuštanje dimnih gasova iz uređaja za sagorevanje kao što su kamini i peći iz objekta u atmosferu. Proizvode se od raznih materijala, uključujući tu nerđajući čelik, ciglu i beton. Izbor materijala zavisi od vrste goriva koje se koristi.

    5.2. Koliki prečnik moraju imati dimovodne cevi?

    Dimne cevi moraju biti pravilno dimenzionirane da bi se obezbedilo efikasno odvođenje dima i gasova. Prečnik dimnjaka zavisi od više faktora uključujući tu i vrstu goriva i snagu uređaja za grejanje, dužinu dimovodne cevi te lokalne propise i standarde. Obično se koriste dimovodne cevi prečnika od 10 cm do 25 cm ili više, u zavisnosti od potreba i specifikacija. Preporučljivo je da se dimnjak postavi pod odgovarajućim nagibom da bi se osiguralo to da dim i gasovi bez poteškoća prolaze nagore, odnosno, da „dobro vuku“ kako se to inače kaže.

    Redovno održavanje dimnjaka, uključujući čišćenje čađi i ostataka goriva, ključno je za njegov siguran i efikasan rad.

    6. Kape za dimnjak

    6.1. Šta je i kakva je kapa za dimnjak?

    Kapa je element koji se koristi za estetski i funkcionalni završetak prodora dimnjaka kroz krov. Pravilno postavljena kapa obezbeđuje vodonepropusnost, pošto sprečava prodor meteorske vode u konstrukciju i strukturu krova, a samim tim i u objekt kroz otvor dimnjaka.

    6.2. Od kojih materijala se prave kape za dimnjake?

    Kape za dimnjake se proizvode od raznih sirovina, uključujući tu nerđajući čelik, bakar i cink. Sada ih već na tržištu ima u bezbroj stilova, veličina, oblika i boja zahvaljujući čemu izgled dimnjaka može da se sasvim prilagodi arhitekturi kuće.

    Redovno održavanje dimnjaka, uključujući čišćenje čađi i ostataka goriva, ključno je za njegov siguran i efikasan rad
    Redovno održavanje dimnjaka, uključujući čišćenje čađi i ostataka goriva, ključno je za njegov siguran i efikasan rad

    7. Zavojnica dimnjaka

    7.1. Zašto je zavojnica za dimnjak neophodna?

    Zavojnica dimnjaka je unutrašnji deo dimovodne cevi koji služi za izolaciju i povećanje efikasnosti dimnjaka. Pravilan izbor zavojnice je važan jer utiče na gubitak toplote i temperaturu dimnih gasova.

    7.2. Koje zavojnice se najčešće koriste?

    Obično se koriste dvostruke zavojnice dimovodnih cevi, pri čemu je taj međuprostor ispunjen termoizolacionim materijalom poput mineralne vune ili keramike. Na taj način se smanjuje gubitak toplote i osigurava da dim i gasovi ostanu dovoljno topli da neometano prolaze sve do vrha dimnjaka.

    8. Vratanca za dimnjak

    Vratanca za dimnjak se postavljaju na otvor u uređaju za grejanje kao što je kamin ili peć. Omogućavaju kontrolu dovoda vazduha i procesa grejanja te sprečavaju izlazak dima i gasova nazad u prostoriju. Vratanca za dimnjake se danas proizvode u brojnim stilovima i od raznih sirovina - od klasičnih gvozdenih do savremenih staklenih panela. Odabir pravih vratanca je važan da bi se obezbedio efikasan i siguran rad sistema grejanja.

    Redovno održavanje vratanca (uključujući zamenu zaptivki) je od suštinskog značaja za održavanje njihove funkcionalnosti.

    9. Dimnjaci - cena

    9.1. Cena prohromskog dimnjaka

    Cena nerđajućeg troslojnog okruglog dimnjaka prečnika 12 cm, zajedno sa diletacionom rozetom i dimovodnim cevima te ugradnjom, izlazi oko 80-120 EUR/m (za prosečnu visinu od 7 m).

    Prohromski dimnjaci se izuzetno slažu sa modernim arhitektonskim projektima
    Prohromski dimnjaci se izuzetno slažu sa modernim arhitektonskim projektima

    9.2. Cena zidanog dimnjaka

    Dimnjaci od cigle su tradicionalni i estetski privlačni, ali su uglavnom skuplji, a takvo im je i održavanje. Koliko će zidan dimnjak izaći zavisiće od vrste cigle, veličine dimnjaka, dizajna i težine izgradnje.

    Ukoliko tražite nekog kome biste poverili gradnju ili održavanje dimnjaka, pomoć možete potražiti na daibau.rs i to potpuno besplatno, brzo i jednostavno. Potrebno je samo da popunite upit na našem sajtu i ubrzo će vam se javiti preduzeća s odgovarajućom ponudom.

    Stručni članak 5480
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Dimnjaci?

    Imamo čak 47 izvođača radova za područje Dimnjaci:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 47 izvođača radova za područje Dimnjaci
    9.6
    0

    VERTICAL SYSTEM PRO DOO KRALJEVO


    10
    2

    Millennium systems 2005


    10
    3

    DOO DIMNJAK-MONT SYSTEM ADA


    8.8
    0

    TERMO ETRINGIT


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana