Za područje
    OTP banka

    Statika građevinskih konstrukcija

    Članak je pregledalo čak 3942+ korisnika
    Svaki građevinski objekt, sa statičke tačke gledišta, može se shvatiti kao strukturni sklop različitih elemenata od kojih svaki ima svoju specifičnu funkciju. Da bi se obezbedila odgovarajuća nosivost i stabilnost objekta, potreban je odgovarajući izbor građevinskih materijala od kojih svaki ima različita fizička, mehanička i hemijska svojstva. Stabilnost i nosivost objekta su od primarne važnosti kako bi se osigurala njegova sigurna upotreba. Sledi kratak pregled različitih strukturnih sklopova i pojedinačnih elemenata objekta te sila koje na njega deluju.
    Stručni članak 3942
    statika gradjevinske konstrukcije
    Imamo čak 3041 izvođača radova za područje Statika:

    1. SKLOPOVI KONSTRUKCIJA I NJIHOVA KLASIFIKACIJA

    Konstruktivni sklop je sastav pojedinih elemenata objekta koji prvenstveno omogućavaju nosivost i stabilnost. Strukturni sklopovi podeljeni su na masivne, skeletne, ćelijske i prostorne strukture. Postoje i različiti mešoviti građevinski sistemi, kao što su masivno-skeletni i skeletno-ćelijski građevinski sistemi.

    1.1. Sistemi masivnih konstrukcija

    Sa stanovišta kompozicije elemenata, sistem masivne konstrukcije odnosi se na pune zidove ili ploče. Prema načinu gradnje i izvođenja, sistem gradnje masivne konstrukcije deli se na zidani i monolitni. Kada su u pitanju zidani građevinski sistemi, tipičan građevinski materijal su cigle sa međuslojevima, dok je kod monolitnih građevinskih sistema to oblikovanje zidova kalupom ili oplatom. Najtipičniji materijali masivnih građevinskih sistema su opeka, beton i staklena opeka, opeka na bazi cementa, kamen, beton, armirani beton, glina i razni veštački materijali.

    1.2. Sistemi skeletnih konstrukcija

    Tipični strukturni elementi skeletnog sistema su stubovi, nosači/grede i dijagonale. Svaka skeletna struktura sastoji se od primarne konstrukcije, odnosno, primarnih greda i sekundarne konstrukcije ili sekundarnih nosača. Pored klasičnog sistema stubova, greda i dijagonala, poznat je i sistem lukova i ramova, gde lukovi i ramovi preuzimaju funkciju osovina i pogodni su za veće raspone, čak i do 10 m. Među materijalima skeletnih, odnosno, lakih konstrukcija najzastupljeniji su drvo i čelik.

    1.3. Sistemi ćelijskih konstrukcija

    Sisteme ćelijske konstrukcije karakterišu pojedinačni moduli, najčešće fabrički proizvedeni, a koji se potom transportuju do gradilišta. Kod sistema ćelijskih konstrukcija, reč je o slaganju pojedinih modula, jedan na drugi ili jedan uz drugi. Rasporedom pojedinih modula konačni rezultat je završena prostorna celina, zapravo, objekt.

    1.4. Sistemi prostornih konstrukcija

    Prostorne ili 3D građevinske sisteme odlikuje velika nosivost u odnosu na sopstvenu težinu. 3D sistem konstrukcije deluje kao kompletna strukturna celina za koju se najčešće koriste drvo, čelik i armirani beton. U sistemima prostornih konstrukcija razlikujemo: šipke, ravne pljosnate konstrukcije (naborane ploče, poliedarske ploče), ravne zakrivljene konstrukcije (školjke, kupole), sajle i membrane.

    2. ELEMENTI OBJEKTA

    Svaki element objekta ima određenu funkciju, zapravo, zadatak obezbeđenja stabilnosti i nosivosti celog objekta. Elementi se obično razmatraju sa četiri različita aspekta: sa stanovišta funkcije, prikladnosti materijala, načina izvođenja i njihove međusobne povezanosti u strukturi. Govorimo o elementima u smislu njihove funkcije, koja je najviše povezana sa statikom strukture objekta.

    2.1. Funkcija elemenata objekta

    Sa stanovišta primarne funkcije, elementi objekta su podeljeni na elemente nosive konstrukcije, pregradne elemente i elemente zaštite i završne obrade.

    Elementi nosećih konstrukcija

    Primarna funkcija elemenata noseće konstrukcije ili strukturnih elemenata je pretpostavka opterećenja i prenos opterećenja do tla. Tu spadaju temelji, zidovi, stubovi, ploče, plafoni, grede/nosači, krovni nosači, krovišta (primarno i sekundarno krovište, rogovi, drugi krovni elementi) i, na kraju, ali ne najmanje važno, stepenice.

    Krov trpi i prenosi opterećenje kiše, snega i vetra (promenljivo opterećenje) i sopstvenu težinu (težina konstruktivnih elemenata). Vertikalni nosači, uključujući zidove i stubove, nose teret čitavog krovnog i međuspratnog sklopa, dok međuspratine ploče nose teret vertikalnih nosača (sopstvena težina konstrukcije) te pokućstva i ukućana (korisna težina), a temelji služe za prenos celokupnog tereta na zemlju.

    Pregradni elementi

    Sam naziv sugeriše da su to elementi objekta koji služe za odvajanje unutrašnjeg, ali i unutrašnjeg od spoljnog prostora. Unutrašnji pregradni elementi uključuju pregradne zidove, vrata i pokućstvo, dok spoljni pregradni elementi uključuju nenoseće zidove, prozore i ostale zastakljene površine u objektu.

    Elementi zaštite i finalne obrade

    Zaštitni i završni elementi obuhvataju zidove (zidne obloge, maltere, tapete, boje, toplotnu i zvučnu izolaciju, zaštitu od vlage, požara, hermetičke trake, membrane), plafone (podne obloge, plafonske slojeve, toplotnu i zvučnu izolaciju, zaštitu od požara, razne plafonske obloge), krov (pokrivač, zaštita od vlage, termička zaštita, hermetičke trake, membrane) i pod (završna obrada, slojevi podne ploče, hidroizolacija, termoizolacija).

    3. SILE I OPTEREĆENJA KOJA DELUJU NA OBJEKT

    Sile koje deluju na objekt su vertikalne, horizontalne i dinamičke (zemljotres, vibracije usled saobraćaja i mašina), ali i podzemne vode i pritisak tla, sile usled deformacije materijala i tla te sile udarnih talasa (eksplozija).

    3.1. Vertikalne sile

    Vertikalne sile koje deluju na objekt uključuju sopstvenu težinu konstrukcije, nosivost koju predstavljaju nameštaj i ljudi te opterećenje snega i kiše. Za sopstvenu težinu konstrukcije, koja pripada stalnom opterećenju, u proračunu se uzima u obzir korekcioni faktor 1,35, a za snežno opterećenje, koje spada u kategoriju promenljivih opterećenja, uzima se korekcioni faktor 1,50.

    3.2. Horizontalne sile

    Horizontalna sila koja deluje na objekt je vetar. Vetar je promenljivo opterećenje, pa se prilikom izračunavanja opterećenja objekta uzima u obzir faktor korekcije od 1,50.

    Sile usled deformacije materijala

    Sile koje deluju na objekt i mogu da deformišu materijale su posledica promena temperature, zapravo, širenja leti i skupljanja zimi.

    3.3. Sile usled deformacije tla

    Neravnomerno sleganje objekta nastaje usled delovanja sila na temelje. Temelji se sležu zajedno sa objektom zbog pritiska na tlo, prisustva podzemnih voda i pritiska usled drugih geoloških procesa u zemljištu.

    4. CENA PLANA GRAĐEVINSKIH KONSTRUKCIJA ZA KUĆU

    Cena plana izgradnje PGD i PZI za porodičnu kuću, koja uključuje statički proračun i dimenzioniranje, izradu planova oplate i ojačanja te tehnički izveštaj sa popisom količina materijala, kreće se između 640 i 1.600 EUR.

    Pravac delovanja sika
    Pravac delovanja sika
    Plan građevinske konstrukcije
    Plan građevinske konstrukcije
    Stručni članak 3942
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Statika?

    Imamo čak 3041 izvođača radova za područje Statika:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 3041 izvođača radova za područje Statika
    8.7
    0

    NCEngineer


    9.4
    0

    Kjoto Ekoinženjering


    9.7
    0

    DUŠAN MILOŠEVIĆ PR APOKRIFI


    9.4
    0

    Steel Design


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana