Za područje

    Peć na pelet, kako radi i koliko košta?

    Članak je pregledalo čak 8124+ korisnika
    Za grejanje stambenog prostora mogu se koristiti različite vrste biomase, kao na primer industrijske biljke, biološki ili drvni ostaci ili biootpad. Najčešće se koristi drvo, jer sagorevanjem ispušta energiju koju je dobilo iz okoline, od sunca. Za sagorevanje različitih oblika drvne biomase koriste se različita grejna tela; pored peći na drva, slamu ili piljevinu, najčešće se koriste kotao ili peć na pelet.
    Stručni članak 8124
    Pelete @www.zibro.si

    1. Pelet

    Pelet se pravi od prerađenih ostataka drveta koji su prethodno samleveni i sabijeni. Njihova gustina je veća od gustine drvenih trupaca ili same piljevine. Pelet se uglavnom pravi tako da komadi budu valjkastog oblika, prečnika između 0,5 i 1,5 cm i dužine do 3 cm. U prodaji se nalazi u različitoj ambalaži i u pakovanjima raznih težina, obično oko 50 kg. Pelet je dobra zamena za fosilna goriva.

    2. Peć na pelet

    Pelet može da se koristi kao i briket u svim varijantama peći i ložišta za čvrsta goriva. To može biti centralna peć u kući ili zgradi, obična peć ili kamini, bilo pojedinačni bilo za etažno grejanje. Rečju, grejanje na pelet je moguće u pećima koje su snage preko 5 kW. To praktično znači da, s manjom peći ili kaminom mogu da se greju pojedinačne prostorije dok veći služe za centralno grejanje.

    Kotao obično ima skladišni deo, u koji staje između 15 i 65 kg drvenog peleta. Tu je i ložište za sagorevanje goriva. Između njih je tranzitni deo preko koga se pelet automatski ubacuje iz skladišta u ložište. Proces sagorevanja potpomaže i ventilator, koji reguliše količinu dovedenog vazduha, a samim tim i jačinu grejanja. I peći ovog tipa imaju ugrađenu elektroniku - senzore i merače, koji omogućavaju automatsko delovanje peći. Peć na pelet funkcioniše po istom sistemu kao i one na piljevinu i brikete, premda je četiri puta manja od njih i zbog toga podesnija i praktičnija za baratanje, a može se koristiti i u manjim domovima.

    3. Cena

    Kao što smo već pomenuli, postoji više vrsta kotlova i peći na pelet, različite snage sagorevanja i grejanja, pa i cene variraju shodno tome. Peć i kotao na pelet mogu da koštaju između 2.000 i 5.000 EUR. Peć za grejanje zasebnih prostorija je snage oko 5 kW, a kotao za centralno grejanje do 50 kW.

    Kotao na pelete @www.detail.de
    Kotao na pelete @www.detail.de


    Stručni članak 8124
    Autor: Daibau.rs

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    10
    1

    PRO-DEKOR


    10
    3

    TENDAMONT


    10
    4

    MILE MITROVIĆ PR VODOINSTALATERSKA RADNJA ZA USLUGE TRGOVINU I DRUGE POSLOVE BEOGRAD (SAVSKI VENAC)


    10
    11

    SAMOSTALNA RADNJA ZA UREĐENJE I ODRŽAVANJE OKOLINE GARDEN


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana