Za područje
    OTP banka

    Šta sve treba da znate pre kupovine prozora: cena, okovi i drugo

    Članak je pregledalo čak 2819+ korisnika
    Kupovina prozora za novi dom važna je odluka koja će dugotrajno uticati na vaš životni ambijent i udobnost. Na tržištu se mogu naći brojna dobra preduzeća koja se bave proizvodnjom, ugradnjom i servisom stolarije. Upravo zbog tolike ponude i nedoumica oko izbora, odlučili smo da izdvojimo neke ključne tačke na koje obavezno treba da obratite pažnju, pre nego što se odlučite.
    Stručni članak 2819
    mehanizam prozora
    Imamo čak 1771 izvođača radova za područje Prozori:

    1. Predračun troškova: cena je važna

    Naravno, cena je opet jedan od ključnih činilaca izbora, kao i prilikom biranja svih drugih materijala i elemenata za gradnju kuće. Ona određuje veličinu i materijal prozora. Pri tom, to što cene toliko variraju, uopšte nije od pomoći. Nekad je važilo nepisano pravilo, za sve proizvode uopšte, da je najskuplje najbolje; danas to i nije uvek slučaj. Svakako, velike su razlike i između domaćih i stranih proizvođača i ponuđača te uopšte nije svejedno za koga ćete se opredeliti.

    Naš je savet da prvo odredite svoje finansijske mogućnosti, zapravo maksimalan iznos do kog možete ići, a onda počnete da se raspitujete o kupovini. Dobar ponuđač će znati da vam izađe u susret i za svotu koju imate ponudi maksimalno dobre proizvode.

    Prozori, u zavisnosti od veličine, oblika, materijala i kvaliteta mogu da budu između 100 i 1.000 EUR po komadu, pa ako imate na kući njih 10-15, to može izaći 1.000-1.500 do 10.000-15.000 EUR.

    2. Energetska efikasnost prozora

    Prozori ne propuštaju u dom samo svetlost, već i hladan vazduh, koji itekako utiče na visinu računa, a uz to i nepotrebno ugrožava prirodnu sredinu. Zato je energetska efikasnost prozora toliko važan faktor izbora koliko i cena. Energetska efikasnost prozora štedi novac time što dugoročno smanjuje izdatke za termoregulaciju.

    Kada upoređujete ponude, obratite pažnju na dva ključna merila: 

    1. U-faktor: U-faktor je oznaka koeficijenta prolaza toplote (W/m2K). Njime se označava koliko toplog vazduha odlazi kroz staklo kada je napolju hladno, i obrnuto. Uopšteno gledano, vrednosti na toj skali se kreću između 0,2 i 1,25. Što je koeficijent niži, izolacija je bolja - odnosno - što je viši, termoizolacija je lošija.

     2. Koeficijent solarnog dobitka: ovim koeficijentom označava se količina solarne energije koju prozor propušta. Ako želite da svoj dom pasivno grejete zimi, treba vam viši koeficijent, a da biste u unutrašnjosti imali prijatnu temperaturu leti, treba vam niži. Naravno, za šta ćete se u ovom slučaju odlučiti zavisi i od toga u kom podneblju živite.

    3. Dimenzije

    Cena prozora nesumnjivo zavisi od brojnih faktora. Njihove veličine i oblik poskupljuju ili pojeftinjuju celo ulaganje, tako da visinu investicije možete zadržati pod kontrolom promišljenim izborom ovih parametara. Na primer, standardni prozori 120x120 cm ili 150x150 cm jeftiniji su od panoramskih zidova. Trouglasti ili čak polukružni prozori mogu biti i do 40% skuplji od klasičnih, pravougaonih.

    Dimenzije prozora itekako utiču na cenu; nestandardni oblici su daleko skuplji
    Dimenzije prozora itekako utiču na cenu; nestandardni oblici su daleko skuplji

    4. Okovi za prozore

    Okov i mehanizmi za rukovanje, koji mogu biti manje ili više kvalitetni, skriveni ili klasični, jednako doprinose ceni. Imajte na umu da su klizni mehanizmi za 50% skuplji od klasičnih. S druge strane, veći proizvođači prozora koriste, recimo, okove renomiranih stranih koncerna što prozore svakako čini dugotrajnijim i kvalitetnijim, ali i mnogo skupljim.

    5.Okviri prozora

    5.1. Prozorski profili - materijali

    Okviri prozora proizvode se od raznih vrsta i tipova materijala, od kojih svaki ima svoje prednosti i mane, a odnose se na troškove, održavanje, izolaciju, pa i izgled. Najčešće korišćeni materijali su:

    1. PVC: Jeftini, energetski efikasni i veoma izdržljivi prozorski okviri, ali su mogućnosti oblikovanja ograničene. Mnoge kupce odvraća to što izgledaju „plastično“ i što se to vremenom pogoršava.
    2. Drvo: Pruža klasičan i prirodan izgled koji se lako može prilagoditi. Drvene prozore karakteriše najbolja energetska efikasnost, ali zahtevaju više održavanja od svih drugih vrsta i tipova prozora. Drvo je prirodan, a samim tim i ekološki poželjan materijal.
    3. Aluminijum: skup i krajnje izdržljiv materijal. Aluminijumski okviri su među najskupljim.
    4. Aluminijum-drvo: kombinovani prozorski okviri koji objedinjuju najbolje karakteristike oba materijala. Unutrašnjost okvira prozora je napravljena od drveta, tako da u enterijer unosi prijatnost i toplinu, dok spolja ima aluminijumsku oblogu, koja mu daje dodatnu otpornost.

    5.2. Prozorski okviri - profili

    U zavisnosti od izbora materijala za prozore, u ponudi proizvođača ćete naići i na različite profile. Razlike u ceni prozora su kod PVC profila u broju komora: između 5 i 8. Aluminijumski profili mogu imati prekid protoka toplote ili ne, što itekako utiče na koeficijent prolaza toplote. Razlika u ceni je i kod drvenih profila koji mogu imati mnogo komora ili su klasični - puni. Izolacija se takođe ubacuje u komore na modelima sa pasivnim standardom - obično ojačanjem od stiropora ili aluminijuma.

    Profil PVC okvira je sastavljen od više komora
    Profil PVC okvira je sastavljen od više komora

    6. Prozorsko staklo

    6.1. Dvoslojno ili troslojno zastakljenje?

    Kada je zastakljivanje u pitanju, uglavnom je reč o dvoslojnim ili troslojnim prozorima, dok su jednoslojni praktično prošlost zbog izuzetno niske energetske efikasnosti. Treba znati da zastakljivanje obezbeđuje energetsku efikasnost i komfor stanovanja ne samo brojem slojeva stakla (više je bolje), već u mnogo većoj meri izolacionim gasom (najčešće argonom) koji popunjava prostore između stakala.

    Dvoslojno zastakljeni prozori su dovoljni za većinu savremenih građevinskih konstrukcija i omogućavaju dostizanje visoke energetske efikasnosti. Ako je sama kuća manje energetski efikasna ili ako ima puno staklenih površina, možda ćete morati da se odlučite za trostruko zastakljenje, premda je ono, naravno, skuplje.

    6.2. Termopan staklo

    Kvalitetno dvostruko spojeno staklo „termopan“ ima vek trajanja preko 25 godina. Iako su na prvi pogled ista, stakla se međusobno razlikuju po nameni. Klasično prozorsko staklo biće jeftinije za 15% od izolacionog ili refleksivnog (zaštita od sunca). Pored ovih faktora od kojih zavise kvalitet i koeficijent prolaza toplote, ne treba izostaviti ni dodatne delove kakvi su zaptivke, sigurnosni elementi, senila.

    6.3. Dodatne opcije za prozorska stakla

    Biranje prozora ne završava se izborom broja slojeva stakla. Možete se odlučiti i za takozvano Low-E, zapravo, niskoemisiono staklo koje propušta svetlost, ali znatno smanjuje prolaz toplote, što praktično znači da leti ulazi manje vrućeg vazduha, a zimi manje hladnog. Postoje opcije i za smanjenje buke, protivlomna zaštita i slično.

    Termopan staklo
    Termopan staklo

    7. Načini otvaranja

    7.1. Krilno otvaranje prozora

    Nakon što odaberete materijal, vrstu okvira, zastakljenje - rečju, to kako će prozori izgledati, na redu je odabir načina otvaranja. Tu postoje brojne opcije. Najčešći način otvaranja je klasičan, krilni, što znači da se prozor otvara na način na koji se otvaraju vrata. U principu, svi otvori na krilima takođe omogućavaju otvaranje prozora prema gore (kolokvijalno poznato kao „na kip ili na kant“).

    Prozori sa krilnim otvaranjem imaju stroga ograničenja u veličini, budući da neodgovarajuće dimenzije mogu uzrokovati deformisanje ili ispadanje, odnosno, spadanje krila.

    7.2. Klizni prozori

    Druga opcija su klizni prozori. Takva konstrukcija dozvoljava mnogo veće dimenzije prozora u odnosu na krilne sisteme, što je posebno poželjno za stambene prostore povezane sa terasom ili baštom. Slabost kliznih prozora leži u tome što je sistem ugradnje uočljiviji te manje poželjan, s arhitektonsko-estetske tačke gledišta. Iznad prozora moraju postojati vođice koje zauzimaju dosta mesta i teško ih je sakriti.

    7.3. Složivi prozori

    Prozori koji se preklapaju ili slažu jedni preko drugih, često se nazivaju „prozori harmonike“. Oni su poseban sistem koji omogućava otvaranje cele zastakljene strane kuće. Takav mehanizam dolazi u obzir u stambenim prostorima koje želite da sasvim povežete sa spoljnim prostorom, dok sistem kliznih prozora to ne dozvoljava zbog svojih ekstremnih dimenzija. Preklopni prozori imaju manje spoljnih elemenata kakve su vođice, ali su zato i veoma skupi.

    7.4. Okretni prozori

    Okretni prozori su prozori koji se otvaraju rotiranjem ili naginjanjem oko jedne od svojih osa. Posebno su česti u potkrovnim prostorima, tamo gde se ne želi potpuno otvaranje, već samo efikasno provetravanje. Krovni prozori ovog tipa zapravo rotiraju oko svoje horizontalne ose. Okretni prozori se mogu koristiti i na donjim spratovima, iako njihova upotreba tu nije uobičajena zbog veće cene u odnosu na klasične prozore.

    8. Ugradnja prozora

    Visok kvalitet vaših novih prozora neće značiti mnogo ukoliko se ne postave po svim pravilima struke. Savetujemo da takav posao ne počinjete sami i taj zadatak obavezno prepustite profesionalcima. Svi proizvođači i ponuđači nude i ugradnju, a često i usluge obrade prozorskih otvora nakon montaže i čišćenje.

    9. Garancije za prozore i zaštita

    Većina proizvođača prozora nudi garancije na svoje proizvode, ali postoje znatne varijacije u detaljima - šta i kako one pokrivaju. Neki ponuđači nude garanciju samo 3-4 godine nakon ugradnje, dok drugi nude 15 ili čak 25 godina. Gotovo sve garancije uključuju lom stakla, ali neke pokrivaju i probleme koji nastaju zbog lošeg postavljanja.

    Savet stručnjaka iz firme DRAGAN STEVANOVIĆ PR RADNJA ZA UGRADNJU STOLARIJE INBUS BG SMEDEREVSKA PALANKA

    1. Kada govorimo o ALU i PVC stolariji, koje savete imate za naše čitaoce kako bi ona trajala što duže?

    Zamenom dotrajale građevinske stolarije obezbeđujemo svom životnom ili radnom prostoru bolju energetsku efikasnost, zvučnu izolaciju a svakako i bolju estetiku, kako enterijera tako i eksterijera. Problem leži u tome što većina kupaca smatra da je zamenom stolarije trajno rešila sve probleme i da će nova stolarija, bila ona PVC ili ALU trajati večno bez ikakvog održavanja. Naravno da to nije istina, čak i ako su odabrali najkvalitetniju opciju koju su mogli da pronađu na našem tržištu.

    Zanemaruje se činjenica da su prozori i vrata jedna vrsta mehaničkog sklopa sa dosta pokretnih delova kojima je potrebno održavanje i servisiranje. Kao posledica neodržavanja stolarije dolazi do niza problema i na kraju do većih i skupljih kvarova. Takođe, polako počinju da se smanjuju izolaciona svojstva stolarije pa se javlja slabo dihtovanje i u težim slučajevima prodor vode i ako je prozor zatvoren.

    Najbolje rešenje je da stolariju redovno servisirate makar u razmacima od 2 godine, mada je preporuka da se to radi na godišnjem nivou. Servisiranje stolarije podrazumeva čišćenje i podmazivanje pokretnih delova okova, podešavanje geometrije stolarije i vraćanje u „fabričko stanje", dotezanje delova koji su se olabavili od svakodnevnog korišćenja i kontrolu zaptivnih guma. Ako se periodični servis ne radi, okov počinje da trpi sve veća opterećenja, ručica prozora se pokreće sve teže i to neminovno dovodi do kvarova, a često i do pucanja delova okova.

    Prvi signali da je vašoj stolariji potreban servis su ako ručica prozora ne zauzima pravilan, horizontalni položaj kada je u zatvorenom položaju, teže pokretanje ručice i osećaj produvavanja po vetrovitom danu.

    Savet je da se periodični pregled i servis obavezno praktikuje, jer tako produžavate vek trajanja stolarije.

    2. S obzirom da se bavite popravkom, koje delove stolarije vredi popravljati, a u kojim situacijama je kompletna zamena najpametnije rešenje?

    Zamena stolarije nije tako jednostavna, a ni jeftina. Spada u grube građevinske radove i pored troškova kupovine nove stolarije povlači i prateće troškove kao što su molerska obrada špaletni, krečenje i generalno čišćenje prostorija.

    Isplativo je vršiti zamenu gotovo svih delova kao i kompletnog okova, razbijenih termopan stakala i zaptivajućih guma sve do onog trenutka kada se svim preduzetim radnjama ne može više postići dobro funkcionisanje i dihtovanje prozora i vrata. Sve navedene popravke su daleko jeftinije od zamene stolarije.

    3. Pored popravke, koje još usluge nudi firma INBUS?

    Ideja za osnivanje firme INBUS BG je proistekla iz ogromnog iskustva u proizvodnji i ugradnji PVC I ALU stolarije. Uvideli smo da se servisu stolarije nezasluženo poklanja mala pažnja kako od strane serviserskih firmi tako i od samih klijenata. Osnovna zamisao je da probamo to da promenimo, postanemo ozbiljna firma koja se bavi servisom i da postanemo prepoznatljivi na tržištu.

    Pored serisa, kojim se ozbiljno bavimo, zaokružili smo celokupnu ponudu usluga i proizvoda vezanih za PVC I ALU stolariju i preteće opreme kao što su rolo i plise komarnici, spoljne i unutrašnje roletne, podprozorske daske i spoljašnje limene okapnice.

    Pored toga u mogućnosti smo da isporučimo PVC I ALU stolariju odličnih karakteristika, za koju posedujemo nemačke sertifikate o kvalitetu. Imamo dugogodišnju saradnju sa firmom koja radi zavšnu molersku obradu posle zamene stolarije tako da kompletnu uslugu možete dobiti na jednom mestu.

    Na zahteve naših klijenata naše usluge i proizvode isporučujemo širom Srbije. Servisne centre smo za sada formirali u Beogradu i Novom Sadu, premda smo dugoročnim planom predvidelli otvaranje servisnih centara i u drugim većim gradovima.

    G-din Zoran Zlatić, DRAGAN STEVANOVIĆ PR RADNJA ZA UGRADNJU STOLARIJE INBUS BG SMEDEREVSKA PALANKA

     

    Stručni članak 2819
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Prozori?

    Imamo čak 1771 izvođača radova za područje Prozori:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 1771 izvođača radova za područje Prozori
    9.3
    0

    TEHNO BUILD


    10
    2

    Elektroautomatika Tehnika


    9.7
    0

    KIPAL LINE DOO BEOGRAD


    9.6
    0

    PRIVREDNO DRUŠTVO MS METALPRODUCT-SRB DOO NIŠ-PANTELEJ


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana