Za područje
    OTP banka

    Pametna kuća, cena pametnih kuća

    Članak je pregledalo čak 2746+ korisnika
    Svet se modernizuje sve brže i u svim segmentima života i rada, pa je i upravljanje stambenim objektima i njihovom najbližom okolinom došlo na red. Već godinama unazad na tržištu postoje razni oblici uređaja i opreme, manje ili više sofisticirani, manje ili više funkcionalni i korisni, ali svi osmišljeni tako da pomažu u svakodnevnom održavanju i zaštiti domova. Ono što smo nekada gledali samo na filmu, danas je dostupno i vama. Šta je tačno pametna kuća, kako funkcionišu pametne instalacije i kakve su im cene, pročitajte u ostatku teksta.
    Stručni članak 2746
    pametne kuce
    Imamo čak 1888 izvođača radova za područje Pametne kuće:

    1. Šta je, zapravo, pametna kuća?

    1.1. Reč-dve o pametnim kućama

    Kako se naš svakodnevni život sve više prepliće sa modernim tehnologijama u najrazličitijim oblicima, bilo je samo pitanje dana kada će zavladati i našim domovima. Poslednjih godina, sve je više uređaja i opreme koji se pojavljuju na tržištu, a deo su instalacija za tzv. pametne kuće. Sve je počelo u Americi sistemom „Smart house“ za zaštitu kuća od provala, da bi se za vrlo kratko vreme toliko proširilo, usložnilo i razgranalo da sada skoro da nema funkcije u domu koja nije pokrivena, odnosno, kojom se ne može upravljati pomoću aplikacija na pametnom telefonu, tabletu ili računaru. Preko pametnih naprava sada možete upravljati svim instalacijama u kućama, zbog čega se one i nazivaju pametnim. Pametne instalacije uključuju rasvetu, senila, grejanje, alarme, sisteme za ventilaciju i hlađenje, računare i sve drugo. Jednom rečju, pametna kuća omogućava kontrolu svih ugrađenih sistema koji služe tome da se u svom domu osećate što lagodnije.

    Savet stručnjaka iz firme Alpha Smart Instal doo

    1. Ukratko, šta je SMART HOME sistem i koje su njegove karakteristike?

    SMART HOME sistem je sistem koji omogućava automatizaciju i kontrolu različitih uređaja u kući putem interneta. Ovaj sistem koristi senzore, pametne uređaje i softver kako bi omogućio korisnicima da upravljaju osvetljenjem, grejanjem, klimatizacijom, sigurnosnim sistemima i drugim uređajima u kući.

    Karakteristike SMART HOME sistema uključuju:

    1. Automatizacija: Sistem može da se programira da automatski upravlja uređajima u kući na osnovu unapred postavljenih parametara.
    2. Kontrola: Korisnici mogu da kontrolišu uređaje u kući putem mobilnih aplikacija ili glasovnih komandi.
    3. Sigurnost: SMART HOME sistem može da uključuje sigurnosne kamere, senzore pokreta i senzore dima kako bi korisnici bili obavešteni o bilo kakvim nepravilnostima u kući.
    4. Energetska efikasnost: Sistem može da optimizuje potrošnju energije u kući, što može da dovede do uštede na računima za struju i gas.
    5. Prilagodljivost: Sistem se može prilagoditi potrebama korisnika i može se nadograđivati kako bi se dodali novi uređaji i funkcije.

    2. Kako se SMART HOME sistem održava? 

    Održavanje SMART HOME sistema je važno kako bi se osigurala njegova dugotrajnost i funkcionalnost. Evo nekoliko saveta za održavanje SMART HOME sistema:

    1. Redovno ažuriranje softvera: Softver SMART HOME sistema treba redovno ažurirati kako bi se osigurala njegova funkcionalnost i sigurnost.
    2. Redovno čišćenje senzora: Senzori u SMART HOME sistemu treba redovno čistiti kako bi se osigurala njihova tačnost i pouzdanost.
    3. Provera baterija: Baterije u senzorima i drugim uređajima treba redovno proveravati i menjati po potrebi.
    4. Provera povezivanja: Povezivanje uređaja u SMART HOME sistemu treba redovno proveravati kako bi se osigurala njihova funkcionalnost.
    5. Redovno održavanje uređaja: Uređaji u SMART HOME sistemu treba redovno održavati kako bi se osigurala njihova dugotrajnost i funkcionalnost.
    6. Praćenje performansi: Performanse SMART HOME sistema treba redovno pratiti kako bi se osigurala njegova funkcionalnost i efikasnost.

    Ukoliko korisnik nije siguran kako da održava SMART HOME sistem, preporučuje se da se obrati stručnjaku za pomoć i savete.

    3. Iako živimo u 21. veku ljudi često nemaju poverenja u nove tehnologije. Kako da znamo da je naš SMART HOME sistem siguran? 

    Razumemo vašu zabrinutost u vezi sa sigurnošću SMART HOME sistema. Uz sve napretke u tehnologiji, sigurnost je važan aspekt koji treba razmotriti prilikom implementacije takvih sistema. Evo nekoliko ključnih koraka koje možete preduzeti kako biste osigurali sigurnost vašeg SMART HOME sistema:

    1. Odaberite pouzdanog proizvođača: Prilikom kupovine SMART HOME uređaja, proverite reputaciju proizvođača. Birajte one koji su poznati i imaju dobar track record u oblasti sigurnosti.
    2. Ažurirajte redovno softver: Proveravajte da li proizvođač redovno pruža softverske nadogradnje za svoje SMART HOME uređaje. Ove nadogradnje često ispravljaju ranjivosti i poboljšavaju sigurnost sistema. Redovno ažuriranje softvera je ključno za održavanje sigurnog SMART HOME sistema.
    3. Jaka lozinka i dvofaktorska autentifikacija: Postavite jake lozinke za pristup svim uređajima i aplikacijama povezanim sa SMART HOME sistemom. Koristite kombinaciju slova, brojeva i posebnih karaktera. Takođe, razmotrite mogućnost aktiviranja dvofaktorske autentifikacije za dodatni sloj sigurnosti.
    4. Zaštita Wi-Fi mreže: Obezbedite svoju Wi-Fi mrežu jakom lozinkom i enkripcijom. Pored toga, isključite funkcije poput SSID broadcastinga i WPS-a (Wi-Fi Protected Setup) koji mogu biti ranjivi.
    5. Separacija mreža: Razmotrite mogućnost izdvajanja SMART HOME uređaja na posebnu mrežu, odvojenu od ostalih uređaja u kući. Na taj način, ako se jedan uređaj kompromituje, ostali delovi mreže i podaci će biti zaštićeni.
    6. Pažljivo upravljajte pristupom: Ograničite pristup SMART HOME sistemu samo autorizovanim korisnicima. Ne delite svoje lozinke ili druge autentifikacione podatke sa nepoznatim osobama.
    7. Pregledajte postavke privatnosti: Pažljivo pročitajte politiku privatnosti proizvođača SMART HOME uređaja i aplikacija koje koristite. Uverite se da razumete kako se prikupljaju, čuvaju i koriste vaši lični podaci.
    8. Fizička sigurnost: Osigurajte fizički pristup svojim SMART HOME uređajima. Na primer, postavite sigurnosne kamere i alarme, koristite brave i pridržavajte se osnovnih mera zaštite doma.
    9. Redovno nadgledanje

    G-din Mane Milošević, Alpha Smart Instal doo

    2. Prednosti pametne kuće

    2.1. Pametne instalacije nasuprot klasičnim

    Pametne instalacije čine mnogo lakšim i jednostavnijim mnoge od funkcija i poslova u domaćinstvu, naročito zbog toga što se svime upravlja s jednog mesta, jednim klikom. To znači da sve kontrolišete preko jedne, centralne jedinice. Možete upaliti ili ugasiti svetlo, spustiti ili podići roletne, uključiti ili isključiti klimu i još mnogo toga, a da čak i ne ustanete iz postelje. Osim što je upravljanje različitim uređajima objedinjeno i pojednostavljeno, sve se može obavljati i na daljinu, dalju od kreveta. Pametna kuća omogućava da, recimo, daljinski podignete temperaturu grejanja nekoliko sati pre nego što stignete sa putovanja. To znači da grejanje neće raditi bez potrebe, onda kada nikog nema više dana, a istovremeno, biće sasvim toplo i prijatno kada najzad stignete. Pametne instalacije, takođe, uključuju i druga, brojna podešavanja – na primer, u osam uveče roletne se spuštaju same, ako tako želite, a onda se u šest ujutro opet automatski podižu ili, pak, adekvatno reaguju na promenu vremenskih prilika. Sve u svemu, ceo sistem je osmišljen tako da, do izvesne mere, kuća upravlja sama sobom, pa otuda i naziv „pametna“.

    Osim ovako praktičnih radnji, pomoću pametnih instalacija možete, recimo, isključiti utičnice u dečijoj sobi, pa time sebe poštedeti neprijatnih iznenađenja. Ovakve instalacije u kući omogućavaju automatsko zaustavljanje hlađenja ili grejanja u pojedinim sobama u slučaju otvaranja prozora ili ulaznih vrata. Već iz ovih nasumično pobrojanih primera sasvim je jasno da kuća konstantno „vrši“ celokupan nadzor i pravovremeno "upozorava" na sve opasnosti kakve mogu biti požar, poplava ili curenja gasa. Pametna kuća je stoga i sigurnija.

    2.2. Pametna kuća smanjuje troškove

    Dodatna prednost koju pametna kuća nudi je smanjenje ukupnih troškova, jer se svim resursima rukuje ekonomično i efikasno. Kada leti zasja sunce, pametna kuća će rasklopiti tendu ili spustiti spoljna senila da se unutrašnjost ne bi pregrejala. Toga radi, prostorije će biti manje zagrejane, pa će se trošiti i manje energije za hlađenje. Jasno je da je ovo veliki benefit, a samo je jedan od mnogih, pošto takvu vrstu studiozne analize i kontrole sami sigurno ne biste umeli ili imali kad da sprovodite ni kod kuće, a kamo li tokom odsustva.

    Pametna kuća omogućava vrlo jednostavno daljinsko upravljanje svim funkcijama
    Pametna kuća omogućava vrlo jednostavno daljinsko upravljanje svim funkcijama

    3. Kako se montiraju pametne instalacije?

    Odluku o tome da li ćete upravljati svojim domom pomoću pametnih instalacija ili ćete ipak zadržati klasične, morate doneti vrlo brzo, još pre početka planiranja novogradnje. Za razliku od pametne kuće, klasični sistemi ne nude integrisani rad ni upravljanje, a funkcionišu nezavisno jedan od drugog. Svakako treba da odlučite da li je pametna kuća pravi izbor za vas ili ne, pre nego što odaberete prozore, vrata, roletne i druge elemente instalacionih sistema objekta pre izrade PZI planova. PZI planovi pametne kuće prilično se razlikuju od PZI planova klasične, pa je neophodno da projektanti znaju kako da pristupe izradi svih delova projekta. Inače, u fazi izrade, što se vidi nakon završetka PZI planova, izvođačima je lakše postavljanje pametnih instalacija od klasičnih. To je stoga što je sistem centralizovan i objedinjen, pa ne mora da se izvodi više pojedinačnih upravljačkih jedinica niti više zasebnih vodova. Zato ceo koncept pametne kuće ne produžava niti usporava izgradnju, čak naprotiv.

    4. Koliko košta pametna kuća?

    Sve navedene prednosti i jednostavnost upotrebe, dakako, imaju svoju cenu. Cena pametne kuće zavisi od vrste sistema koji se instalira i od veličine kuće. Pametne instalacije nisu jedina stvar. Treba dodati sve uređaje, posebno dizajniran nameštaj i opremu namenjenu za upravljanje i nesmetan rad pametne kuće. Instalacije za pametnu kuću u proseku koštaju između 30 i 42 EUR/kom pa naviše.

    Stručni članak 2746
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Pametne kuće?

    Imamo čak 1888 izvođača radova za područje Pametne kuće:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 1888 izvođača radova za područje Pametne kuće
    8.6
    0

    Electric M


    10
    1

    TVINELECTRIC


    10
    0

    NIK - ELEKTRO DOO


    9.7
    0

    ELKOMS DOO BEOGRAD


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana