Za područje

    Sređivanje okoline kuće

    Članak je pregledalo čak 2685+ korisnika
    Uređenje okućnice je veoma važan deo celokupnog plana sređivanja prirodnog okruženja nekog mesta, ne samo zbog estetike već i zbog vrlo pozitivnog uticaja na ljude. Stoga kažemo da je uređenje pejzaža poslednji element slagalice, odnosno, deo bez koga ni arhitektonski koncept ni cela ideja ne bi bili celoviti ni smisaoni. Ovde ćemo govoriti o nekim od osnovnih principa sređivanja okoline koji će, ako ih primenite, učiniti da vaš dom još izdaleka odiše prirodnošću, svežinom i lepotom te privlači svaki pogled.
    Stručni članak 2685
    uredjenje okoline
    Imamo čak 2116 izvođača radova za područje Pejzažna arhitektura:

    1. Sređivanje okućnice počinje kada i gradnja kuće

    Uređenje neposredne okoline treba da bude deo sveobuhvatnog projekta izgradnje svakog objekta. Izgradnja je onaj deo projekta u kojem se želje pretaču u stvarnost kako biste dobili praktično i pristupačno, ekonomično, ali i lepo sređen dom. Drugi deo projekta je uređenje okoline, koje započinje nakon poslednje faze izgradnje i predstavlja završni element celokupne estetske kompozicije. Okolina, kao i sam objekt, mora biti praktična koliko i privlačna.

    2. Šta je zapravo uređena okućnica?

    Šta sve ulazi u uređenje okućnice? Stručno gledajući, ovaj pojam pokriva apsolutno sve sadržaje koji okružuju neki stambeni objekt na parceli i funkcionalno ga dopunjuju. Okruženje se može shvatiti kao sistem logičkih, efikasnih veza sadržaja koji oživljavaju lokaciju i nude stanarima razne aktivnosti na otvorenom. Rečju, pejzažna arhitektura obuhvata i sređivanje okoline kuće, odnosno, uređenje bašte i dvorišta. Bližu i dalju okućnicu formiraju elementi kakvi su prilazni put i prilaz, popločane površine, garaža, ograda, rasveta, terasa, trem, senica, šupa, travnjak, zelenilo, cvetne leje, igralište, bašta, povrtnjak, voćnjak, vodeni i/ili kameni elementi i slično. Ovakvih strukturnih elemenata ima puno, a njihov izbor i kombinacije mogu biti podjednako brojne. Šta ćete izabrati za svoje dvorište zavisi pre svega od vašeg ukusa, potreba, htenja i mogućnosti, ali i onoga što zaista može biti realizovano.

    Uređenje dvorišta uključuje planiranje površine za odmor
    Uređenje dvorišta uključuje planiranje površine za odmor

    3. Pejzažni arhitekta i uređenje

    Za uređenje okućnice stručnjak nije neophodan, pa se toga možete latiti i i sami. Svakako je dobro da sve svoje ideje, želje i razmišljanja, zapišete ili nacrtate te ih pokažete izvođačima određenih radova. Savetujemo da teže poslove poput popločavanja kamenom ili betonskim pločama, svakako prepustite profesionalnim majstorima, dok neke druge, jednostavnije i lakše zadatke, neophodne za uređenje okoline kuće, možete bez problema obaviti i sami. Drugi pristup, koji svakako omogućava sveobuhvatnije i celishodnije uređenje, jeste angažovanje pejzažnog arhitekte. Ovi stručnjaci se profesionalno bave sređivanjem otvorenih prostora te će znati da vas posavetuju, isplaniraju i naprave sve ono što hoćete, na najbolji način, efikasno i brzo, uzimajući u obzir sve bitne faktore.

    4. Osnovni koraci sređivanja okućnice

    U principu, nema značajnih razlika u postupcima uređenja okoline, ali je razumljivo da je svaka lokacija jedinstvena i predstavlja celinu za sebe. Zadatak pejzažnog arhitekte je da, u saradnji sa naručiocem, odredi sve prednosti i slabosti samog terena te da iz svega izvuče najkorisnije u svakom pogledu. Na taj će način neposredna okolina i kuća postati jedinstvena struktura. Nepisano je pravilo da se sa sređivanjem uvek krene od većih i težih (građevinskih) poslova, a da se tek pred kraj razmišlja i o detaljima. Iz ove se činjenice može zaključiti da se uređenje okućnice ne razlikuje bitno od izgradnje, jer je u oba slučaja planiranje presudno, a slede ga veći i teži građevinski radovi, da bi finese došle na red tek kada je sve ostalo završeno.

    Preporučujemo da napravite spisak svih elemenata koji će ući u uređenje okućnice
    Preporučujemo da napravite spisak svih elemenata koji će ući u uređenje okućnice

    4.1. Okućnica: analiza lokacije

    Analiza lokacije je prvi važan korak u uređenju okoline kuće. Položaj, mesto i orjentisanost parcele su ono što definiše sve ostalo što će se raditi. Sve prednosti i slabosti lokacije determinišu ono što će od želja i potreba moći da se realizuje i kako. Svaka lokacija i okolina kuće su posebni i jedinstveni te predstavljaju izazov i za arhitektu i za vlasnika. Zapravo, prirodna sredina vrlo često sama ukazuje na konačna rešenja, samo je treba „poslušati“.

    4.2. Planiranje i sređivanje okoline

    Nakon pregleda i analize lokacije, pejzažni arhitekta, a na osnovu želja naručioca, priprema sveobuhvatan tehnički, ali i stilski i estetski plan koji se u dalje menja i dopunjuje tokom razgovora. Tek kada se obe strane slože oko svih detalja i naručilac bude zadovoljan vizijom i konceptom uređenja, radovi mogu započeti na terenu.

    4.3. Početak radova uređenja dvorišta

    Početak radova, po pravilu, uključuje veća iskopavanja i zemljane radove, kao što su uređenje prilaznog puta i prilaza bilo popločavanjem bilo asfaltiranjem, pravljenje dvorišnih staza do terase, trema ili pomoćnih objekata, postavljanje ograde, iskop jame za ribnjak ili bazen. Tu su još sređivanje mesta za odmor na otvorenom poput letnje kuhinje, dnevnog boravka, sportskog terena, šupe ili postavljanja nastrešnice za automobil. Da bi sve ispalo tačno onako kako ste zamislili, predlažemo da sve te početne i teže građevinske radove prepustite profesionalnim izvođačima.

    4.4. Uređenje okućnice: bašte i dvorišta

    Kada se završi faza glavnih građevinskih radova i okolina kuće počne da nalikuje vašem mestu iz snova, slede završni radovi i detalji, koji su sastavni deo uređenja dvorišta. Tu spada trasiranje i obeležavanje, pa sadnja travnjaka i drveća, grmlja, puzavica, cvetnih leja, povrtnjaka ili voćnjaka, uređenje terase, osvetljenje i još mnogo toga. Koje vrste biljaka treba posaditi najbolje će znati pejzažni arhitekta i njegovi saradnici. Iako su ovo završni radovi, upravo su oni ti od kojih će zavisiti konačan izgled dvorišta i okućnice i koji će presudno uticati na to kako ćete se osećati u takvom okruženju.

    Svako dvorište je lepše uz cveće koje se zašareni s proleća
    Svako dvorište je lepše uz cveće koje se zašareni s proleća
    Stručni članak 2685
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Pejzažna arhitektura?

    Imamo čak 2116 izvođača radova za područje Pejzažna arhitektura:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 2116 izvođača radova za područje Pejzažna arhitektura
    9.5
    0

    SLAĐANA MILOSAVLJEVIĆ PR OZELENJAVANJE KOTA S BEOGRAD


    9.1
    0

    SILVER TARA MALČ


    9.4
    0

    TROJKA PROJEKT


    9.1
    0

    NENAD BABIĆ PR, BIRO ZA PROJEKTOVANJE I IZRADU TEHNIČKE DOKUMENTACIJE DESIGN N, BEOGRAD (ZEMUN)


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana