Za područje
    OTP banka

    Biljni uređaji za prečišćavanje, biljni prečistači vode

    Članak je pregledalo čak 2172+ korisnika
    Biljni prečistači jedan su od mogućih načina prečišćavanja otpadnih voda iz domaćinstava koji, prema tehnologiji, pripadaju biološkom tipu postrojenja za prečišćavanje. Biljni uređaj za prečišćavanje na parceli porodične kuće zauzima nešto manje od 10 m2 površine, što je više od površine neophodne za biološke i lagunske uređaje. Najvažnija karakteristika biljnog prečistača je da se zasniva na održivim metodama i nema elektropogon. To je jedan od glavnih razloga rasta popularnosti i potražnje ovakvih komunalnih uređaja.
    Stručni članak 2172
    biljni precistaci vode
    Imamo čak 45 izvođača radova za područje Prečišćavanje otpadnih voda:

    1. Biljni komunalni uređaj za prečišćavanje vode

    Biljne uređaje za prečišćavanje vode karakterišu brojne mogućnosti upotrebe. Koriste se za prečišćavanje otpadnih voda iz naselja, porodičnih kuća, farmi, raznih turističkih objekata, parkova ili manjih radionica i industrijskih pogona. Njihov rad je posebno važan, jer vrše i tercijarni tretman, koji uklanja patogene bakterije i određene hranljive materije iz vode.

    2. Značaj biljnog prečistača vode

    Biljni uređaji za prečišćavanje imaju mnogo pozitivnih karakteristika. Uspešno smanjuju broj bakterija, uklanjaju jedinjenja azota, fosfora, teških metala i drugih toksičnih materija. Rukovanje i održavanje uređaja za prečišćavanje je jednostavno i nezahtevno; po potrebi se lako mogu nadograditi te su i funkcionalno i estetski praktični i uklopivi u svaku sredinu.

    3. Kako funkcioniše biljni prečistač

    3.1. Biološki ili biljni uređaj za prečišćavanje?

    Glavna razlika između biološkog i biljnog prečistača je u protoku vode kroz uređaj. Kroz biljni prečistač voda se kreće po sili gravitacije, bez upotrebe pumpe, pa je za njen uspešan rad potreban nagnut teren. Funkcionisanje zahvaljujući prirodnim zakonima je velika prednost koliko zbog toga što se ne troši struja toliko i zbog jednostavnijeg postavljanja, rada i održavanja sistema; u tom pogledu, a i svakom drugom, biljni prečistač je ekonomičniji od drugih vrsta.

    3.2. Delovi uređaja za prečišćavanje

    Biljni prečistač se sastoji se od dva linijski povezana bazena kroz koja otpadne vode teku ispod površine, što sprečava stvaranje mirisa i razmnožavanje različitih insekata. Otpadne vode prolaze kroz podlogu na kojoj su zasađene biljke. Podloga se sastoji od mešavine različitih frakcija lomljenog kamena. Oba bazena imaju hidroizolaciju. Kompostna podloga je puna mikroorganizama koji prečišćavaju vodu, dok je biljke na površini dodatno filtriraju. Čitav proces je kombinacija hemijskog, mehaničkog i biološkog čišćenja. Ovo je izuzetan proces, jer voda može biti i do 99% čistija pri izlasku nego pri ulasku u sistem. Prosečna čistoća vode je po pravilu oko 85%. Tako je i zimi, iako je vegetacije znatno manje. Prečišćena voda iz uređaja koristi se za zalivanje travnjaka i voćnjaka, ali se ne preporučuje za zalivanje povrća.

    Shematski prikaz prečišćavanja vode u biljnom prečistaču
    Shematski prikaz prečišćavanja vode u biljnom prečistaču

    4. Vrste biljnih uređaja za prečišćavanje

    4.1. Površinski I podzemni tokovi vode

    Postoje dve vrste biljnih komunalnih uređaja: sa površinskim i podzemnim protokom vode. Prečistač sa površinskim protokom zauzima veću površinu od onog sa podzemnim, za isti učinak čišćenja. Njihov nedostatak su smanjene performanse na niskim temperaturama, kada se voda zamrzne. Glavna prednost prečistača sa površinskim protokom je estetika, pošto izgleda kao vodeni ukrasni element u bašti ili dvorištu, a ne kao nekakva naprava. Biljke pokrivaju površinu vode i zato sve deluje prirodno i privlačno. Za ovu vrstu uređaja pogodne su biljne vrste poput plutajućih zumbula i lokvanja ili one koje imaju korenje kao barska trska ili širokolisni rogoz.

    4.2. Biljnom uređaju za prečišćavanje potrebne su biljke

    Biljni uređaj za prečišćavanje, kako sam naziv kaže, mora da ima biljke. Biljke su te koje stvaraju mikroorganizme (makrofite), obezbeđujući im površinu za koju će da se vežu i razgrađujući višak organske materije koja je mikrobima neophodna za rast. Biljke kroz korenje luče aminokiseline, enzime i druge materije koje pospešuju razmnožavanje korisnih mikroorganizama. Mikroorganizmi su važan deo uređaja za prečišćavanje - gotovo svima su potrebni. Pomažu u prečišćavanju vode razgradnjom ugljenika, azota, gvožđa i sumpora.

    5. Biljni komunalni uređaj u domaćinstvu

    Biljni prečistači omogućavaju da sami obezbedite vodu koja se koristi za zalivanje, pranje i ispiranje u kuhinji i kupatilu, pre nego što se vrati u životnu sredinu. Ako živite u mestu koje nema regulisanu javnu kanalizacionu mrežu, ovakav uređaj je najbolje i najpraktičnije rešenje. Na taj se način štedi i energija koja bi se inače koristila za prečišćavanje vode. Biljni uređaj za prečišćavanje čine cevi za dovod vode i vazduha, bazen u kom je podloga sastavljena od frakcije kamena i komposta, filteri, revizioni otvor te kontrolno okno i izlazna cev. Ako ga postavite pored kuće, doprineće estetici i prirodnosti prostora. Međutim, imajte na umu da je za takav uređaj potrebno dosta mesta – oko 10 m2.

    Biljni uređaji za prečišćavanje ne zahtevaju mnogo održavanja. Treba redovno uklanjati mulj, pregledati cevi i kanale te jednom godišnje pokositi ili rasaditi biljke. Drugih obaveza gotovo i da nema. Za izgradnju biljnog uređaja za prečišćavanje nije potrebna građevinska dozvola.

    6. Biljni uređaj za prečišćavanje - cena

    Početna cena biljnog prečistača je nešto viša od bioloških uređaja. Kreću se između 1.000 i 2.000 EUR i više, u zavisnosti od veličine prečistača i drugih faktora.

    Stručni članak 2172
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Prečišćavanje otpadnih voda?

    Imamo čak 45 izvođača radova za područje Prečišćavanje otpadnih voda:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 45 izvođača radova za područje Prečišćavanje otpadnih voda
    9.2
    0

    SZFR PAMIL-PLAST ZORICA PANIĆ PREDUZETNIK OSEČINA (VAROŠICA)


    9.4
    0

    ELEKTRIČARSKA RADNJA TEO-PLAST OSEČINA


    9.8
    0

    AQUAFLOT DOO KOVAČICA


    9.2
    0

    Društvo za proizvodnju trgovinu i usluge PLASTOPEX DOO OSEČINA


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana