Za područje

    Popločavanje - cena popločavanja

    Članak je pregledalo čak 4400+ korisnika
    Bilo da je u pitanju pločnik, prilazni put, dvorište, staza ili neka druga pohodna površina, popločavanje kao zanatski rad se mnogo ne razlikuje. Popločavanje se sastoji iz dva dela od kojih je jedan naročito važan, pošto od njega zavisi izgled završene površine, obezbeđuje neophodnu nosivost i odvođenje meteorske vode. U pitanju je zapravo prvi deo radova – priprema podloge – dok je drugi deo samo popločavanje pripremljenog terena. Trajnost površine zavisi od pravilne pripreme, ali i cena radova.
    Stručni članak 4400
    poplocavanje dvorista
    Imamo čak 1191 izvođača radova za područje Popločavanje:

    1. Podloga za popločavanje je ključna za nosivost

    Površina koja treba da se poploča, priprema se tako što se prvo uradi iskop dubine 40-70 cm, pa naspe pesakom ili rizlom granulacije 0-32 mm, protiv smrzavanja. Visina tog sloja zavisi od strukture završnih ploča i očekivanog opterećenja. U svakom slučaju, taj sloj zvani tampon, mora dobro da se sabije i uvalja kako bi mogao da trpi očekivano opterećenje, s tim što mora ostati pod nagibom od 2,5%.

    Savet stručnjaka iz firme FILIP PEJIĆ PR RADNJA ZA PROIZVODNJU I PRODAJU BETONSKIH ELEMENATA PEJIĆ VSM MIHAJLOVAC

    1. Kada govorimo o upotrebi behatona za popločavanje, što je Vaša specijalnost, da li je potrebna neka posebna vrsta podloge za behaton?

    Najbolja podloga za behaton je mešavina peska sitnije frakcije i cementa u odnosu i do 5:1, tzv. mršav beton, polusuva smesa na kojoj se dok je sveže ređaju behaton ploče. Prednosti ovakvog rada su znatno veća dugotrajnost, smanjenje rizika od pojave utanjanja platoa i redukovanje trave koja izlazi iz podloge. Ovakav rad je u pocetnoj fazi skuplji ali na duže staze znatno isplativiji i kvalitetniji, zato ga preporučujemo svima. Mnogi izvođači ga izbegavaju zbog komplikovanijeg uvođenja.

    Drugi način je ređanje na sitnu rizlu koji zahteva izuzetnu utabanost, dubok iskop i višeslojno sabijanje i u većini slučajeva kroz godine pojave se tzv. tokovi i pomeranje ploča, kao i nicanje trave kroz fuge. Toplo preporučujemo izvodjenje koje smo prvo naveli ali u mogućnosti smo da po želji mušterije izvedemo oba nacčina rada. 

    2. Kako se održava behaton?

    Behaton ne zahteva posebno održavanje, jako je važno da je prvi gornji sloj kvalitetno napravljen da ne upija fleke i veliku količinu vode, u tom slučaju ne dolazi do promena boje i propadanja betona. Ukoliko se površina frekventno koristi, trava ne predstavlja problem. Ukoliko se ne koristi, postoje smese koje se dodaju u fuge za redukovanje trave. Ukoliko je u pitanju naš štampani beton u elementima, na svake 3 godine se premazuje zaštitni lak koji ujedno obnavlja nijansu. 

    3. Od čega zavisi vek trajanja behatona?

    Vek trajanja behatona direktno zavisi od kvaliteta proizvodnje istog. Ukoliko se koriste aditivi i kvalitetan beton, behaton može trajati više decenija bez ikakvih problema. 

    G-din Filip Pejić, FILIP PEJIĆ PR RADNJA ZA PROIZVODNJU I PRODAJU BETONSKIH ELEMENATA PEJIĆ VSM MIHAJLOVAC

    2. Drenažna folija

    Kako bi se sprečio prodor vode u nasuti tamponski sloj, drenažna folija se postavlja ispod ili iznad njega. Struktura pohodne površine će zahvaljujući tome ostati ravna i stabilna te neće morati ni da se stalno popravlja niti da se krpe izbočine, rupe ili kolotrazi.

    3. Drenažni sloj

    Drenažni sloj čini poseban krupan pesak (4-8 mmx3,5 cm) koji je otporan na smrzavanje. Postavlja se preko drenažne folije, ali taj sloj ne sme da se sabija vibro-pločom i mora ostati pod minimalnom kosinom. Postavljanje se radi pomoću drvenih ili aluminijumskih letvi kojima se na kraju poravna višak peska.

    Detalji popločavanja: struktura podloge
    Detalji popločavanja: struktura podloge

    4. Izvođenje popločavanja

    Postavljanje pločastog materijala koji je izabran za popločavanje počinje od jednog ćoška, pd pravim uglom u odnosu na glavnu pohodnu liniju. Preporučuje se da se s polaganjem počne na onom delu površine koji je najniži. Važno je da se ploče, kocke ili blokovi polažu tako da ne budu tik jedni uz druge već da razmak, odnosno, fugne među njima ostanu ujednačene. Na taj će se način, kasnije, i opterećenje ravnomernije rasporediti. Da bi popločavanje ostalo u ravnoj liniji, razapinje se kanap. Osim toga, da bi i ploče, kocke ili blokovi bili postavljeni ujednačeno, koristi se gumeni čekić ili letva. Uz ivice i zidove, materijal se završava sečenjem. Da bi i kolorit popločane površine izgledao bolje, uzima se naizmenično materijal sa nekoliko paleta.

    Popločavanje kamenim kockama/blokovima/ciglama
    Popločavanje kamenim kockama/blokovima/ciglama

    5. Fugovanje ploča i masa za fugovanje

    Kada se postupak postavljanja izabranog pločastog materijala završi, radi se fugovanje kvarcnim peskom čija je potrošnja približno 2,5-3,0 kg/m2. Važno je da se taj posao radi po suvom vremenu. Višak peska se lako uklanja, a postupak se ponavlja 2-3 puta.

    5.1. Pesak za fugovanje

    Neodgovarajući materijal za fugovanje može dovesti do zadržavanja vode, neujednačenosti površine i raznih oštećenja. Pored odgovarajuće širine fugni od 3 -5 mm, mora se odabrati i odgovarajući pesak. Zato se najčešće koristi kvarcni pesak granulacije 0,3-0,6 mm. Pesak za fugovanje treba da je suv i bez nečistoća, poput gline ili semena.

    6. Sabijanje vibro-pločom

    Popločana površina se na kraju obrađuje mašinom koja se zove vibro-ploča; ta mašina proizvodi vibracije koje sabijaju i stabilizuju podlogu i materijal, a s donje strane je obložena gumom kako bi se izbegao nastanak površinskih oštećenja. Pre rada s vibro-pločom, neophodno je da se završena površina dobro očisti od ostataka peska i drugih materijala.

    Sabijanje popločane površine vibro-pločom
    Sabijanje popločane površine vibro-pločom

    6.1. Popločavanje preko betona

    Ploče, kocke ili blokovi se u najvećem broju slučajeva postavljaju na peskovitu podlogu, ali je takođe moguće postavljanje preko betona. Ovaj način ugradnje pogodan je za najopterećenije površine kakve su, recimo, one s teretnim saobraćajem. Postojeća betonska podloga može uvek da se iskoristi u tu svrhu. Međutim, glavna slabost izvođenja ovakvih radova je to što se betonska ploča za iskop mora razbijati, a to je obiman i skup posao.

    7. Popoločavanje – cena popločavanja

    Koliko košta popločavanje? Cena popločavanja zavisi od dubine iskopa, debljine tampona koji se priprema prema predviđenim opterećenjima i veličine pločastog materijala. Iskop, priprema podloge i popločavanje dvorišta betonskim pločama može da košta između 18 -24 EUR/m2.

    Stručni članak 4400
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Popločavanje?

    Imamo čak 1191 izvođača radova za područje Popločavanje:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 1191 izvođača radova za područje Popločavanje
    9.5
    0

    BRESHA DOO RAKOVAC


    9.2
    0

    PR TRGOVINA PREVOZ ROBE I USLUGE SA GRAĐEVINSKIM MAŠINAMA SIDRO STONE


    8.8
    0

    POSTAVLJANJE BEHATON PLOČA BIBI BET


    10
    2

    ART BETON DOO BEOGRAD


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana