Za područje
    OTP banka

    Sanacija vlažnih zidova i statičko injektiranje zidova

    Članak je pregledalo čak 7738+ korisnika
    Ako se na zidovima pojave tragovi vlage, buđ, plesni ili pukotine, biće dobro da odmah preduzmete određene mere. Prodor vlage može se sprečiti pravilnom ugradnjom hidroizolacije, a pucanje konstrukcije statičkom sanacijom, odnosno, injektiranjem zidova. Istražili smo kako svoj dom možete zaštiti od ovih neprijatnosti. Kako se vrši profesionalna popravka vlažnih zidova?
    Stručni članak 7738
    sanacija vlage
    Imamo čak 221 izvođača radova za područje Sanacija vlage:

    1. Buđ na zidovima

    1.1. Zašto se vlaga i buđ pojavljuju na zidovima?

    Glavni uzrok pojave plesni ili neprijatnog mirisa je neadekvatna hidroizolacija objekta. Prodor vlage u zidove uzrokuje krunjenje i otpadanje maltera, nakupljanje naslaga i stvaranje mrlja, zadržavanje vode, truljenje stolarije, strukture, konstrukcije i armature i, naravno, bujanje nezdrave plesni. Sve ove pojave u velikoj meri umanjuju kvalitet života i vrednost imovine. Toga radi, kondenzacija, buđ ili plesni se moraju sanirati što je moguće pre.

    1.2. Zidna buđ je opasna po zdravlje

    Buđ i plesan na zidovima su vrlo štetne po zdravlje i umnogome umanjuju kvalitet življenja u nekom prostoru, naročito ako stanari pate od nekih vrsta alergija. Vrlo mala količina ovih materija na zidu može izazvati poprilično burne alergijske reakcije, naročito kod dece. Po procenama istraživača i zdravstvenih službi, na zidnu buđ je alergična svaka 20 osoba.

    1.3. Plesni na zidovima ugrožavaju i konstrukciju objekta

    Buđi i plesni uzrokuje vlaga koja se duže zadržava na zidnim površinama. Kada na zidu ugledate mrlje to znači da u unutrašnjosti zidova već postoji problem. Ta vlaga vrlo lako prodire u oba pravca te se širi konstrukcijom, naročito ako hidroizolacija nije dobro izvedena i ako na zidovima ima pukotina. Na tim mestima vlaga se kondenzuje i time uništava konstrukciju. Samim tim se smanjuju nosivost i izolativnost, odnosno, sigurnost, a ako je u pitanju armirano-betonska konstrukcija ona počinje da korodira, a drvo da truli.

    Buđi i plesni na zidovima ukazuju na mnogo veće probleme u unutrašnjosti zidova.
    Vlaga u zidovima prouzrokuje propadanje materijala, otpadanje maltera i razvoj buđi
    Vlaga u zidovima prouzrokuje propadanje materijala, otpadanje maltera i razvoj buđi

    2. Sanacija vlažnih zidova: hidroizolacija

    Sanacija vlažnih zidova je neophodna i to u što kraćem roku, budući da odugovlačenje samo pogoršava stanje koje nikako neće nestati samo od sebe. Sanacija se danas zahvaljujući modernim tehničkim i tehnološkim rešenjima radi lakše i na više načina, a uspesi su trajni.

    2.1. Hidroizolacija temelja i zidova

    Jedina garancija trajne zaštite bilo kog objekta od vlage je kvalitetna ugradnja hidroizolacije. Hidroizolacija je najjeftinija vrsta izolacije, premda ulaganje neće doneti boljitak ako se izolacija pogrešno postavi; zato gledajte da pronađete iskusnog majstora. Neadekvatna i loša hidroizolacija može dovesti do ozbiljnih problema i velikih naknadnih troškova sanacije.

    Hidroizolacija se svakako planira i izvodi za svaku novogradnju. Hidroizolacija temelja, izvođenje drenaže, hidroizolacija podruma, suterena, balkona i terasa su samo neki od međukoraka tokom izgradnje. Naravno, može se izvesti i naknadna hidroizolacija starijih objekata. Ona se vrši mehaničkim sečenjem/bušenjem zidova od opeke, kamena ili betona i postavljanjem hidroizolacionih ploča u fazama, odnosno, nasedanje vode, isto kao što ne dozvoljavaju zidnoj buđi da se ponovo pojavi.

    Takva sanacija vlažnih zidova je nešto invazivniji i skuplji postupak, ali garantuje postojane i dugotrajne rezultate.
    Hidroizolacijom temelja i podruma sprečava se prodor vlage u konstrukciju
    Hidroizolacijom temelja i podruma sprečava se prodor vlage u konstrukciju
    Hidroizolacija ravnog krova varenjem bitumenskih traka je postupak koji se može primeniti pri sanaciji vlažnih zidova
    Hidroizolacija ravnog krova varenjem bitumenskih traka je postupak koji se može primeniti pri sanaciji vlažnih zidova

    3. Sanacije zidova, injektiranje

    3.1. Šta je injektiranje zidova?

    Međutim, ponekad problem ne uzrokuje vlaga, već statička nestabilnost konstrukcije koja puca, sleže i nije otporna na potrese. Mogući uzroci su slabo utvrđena/kompresovana podloga pre početka gradnje, deformisani temelji zbog neravnomernog iskopa temeljne jame, ispiranje materijala ispod temelja zbog lošeg odvodnjavanja, omekšavanje tampona zbog neadekvatnog odvođenja kišnice ili pucanja vodovoda, septičke jame, kanalizacije i drugog kao i zbog isušivanja i krčenja vlažnog terena. Za takve situacije, najbolje rešenje je injektiranje zidova.

    Injektiranje ili ubrizgavanje je postupak popunjavanja praznih prostora u strukturnim i konstrukcionim elementima, kojima se statički ojačava konstrukcija, sprečava porast kapilarne vlage i postiže vodonepropusnost konstrukcije.

    3.2. Smeša za injektiranje

    U zavisnosti od vrste konstrukcije i željenih efekata sanacije, može se birati između različitih injekcionih smeša, kojima se mogu dodati i aditivi za bubrenje, protiv porasta kapilarne vlage, pucolani (vrsta zemlje koja se dodaje u cement ili malter), beli cement, kreč i slično.

    Injektiranje zidova je česta praksa kojom se vrlo uspešno rešava sanacija vlažnih zidova.

    Epoksidna smola se koristi za injektiranje betona i manja oštećenja, pošto mnogo bolje prodire u konstrukciju. To je kvalitetan, ali nešto skuplji postupak. Silikonska emulzija smanjuje propusnost vlage. Poliuretanima se rešavaju ozbiljnija oštećenja konstrukcije. Njima se postiže vodonepropusnost građevinskih konstrukcija. Cementnom masom za ubrizgavanje ojačavaju se kameni i kombinovani zidovi od kamena i opeke.

    3.3. Postupak ubrizgavanja

    Prvo se buše rupe u određenom delu konstrukcije i u njih se postavljaju odgovarajući dodaci za ubrizgavanje. Injektiranje je vrlo precizan postupak, pošto se svi koraci izvode tačno utvrđenim redosledom. Stručnjak određuje dubinu, prečnik i broj rupa, u zavisnosti od stanja konstrukcije i preliminarne analize dobijene sondiranjem.

    Sledi priprema ubrizgavanja cementnog maltera s aditivima, koji zbog svojih hidrofobnih svojstava delimično rešava problem kapilarnog vlaženja temelja. Pritisak ubrizgavanja podešava se prema čvrstini podova i konstrukcije, a količina injekcione smeše prema obimu i broju pukotina i šupljina u konstrukciji.

    4. Sanacija vlažnih zidova - tehnologija kristalizacije

    Armirani beton je posebno problematičan materijal kada je u pitanju stvaranje buđi. On je vrlo porozan tako da, mehanička oštećenja ili čak manji zemljotresi, koji se možda uopšte i ne osete, stvaraju golim okom jedva vidljive pukotine. Takve naprsline su idealne za prodiranje vode. Prodor vode ne izaziva pojavu buđi ili plesni na zidovima, već koroziju ili rđanje čelične armature u betonu. Rešenje za sanaciju vlage i buđi, odnosno, zaštitu betona od prodora vode nudi revolucionarna tehnologija kristalizacije koja je relativno nova na tržištu.

    Tehnologija kristalizacije zasnovana je na aditivima koji se dodaju betonu u fazi pripreme mešavine; oni inače ni na koji način ne utiču na njegove mehaničke osobine. Aditiv izaziva hemijsku reakciju koja se javlja kada beton dođe u kontakt sa vodom. U tom slučaju od otpadaka mineralnih proizvoda i vode nastaju mikrokristali koji su vodootporni ili su nerastvorivi, a zatvaraju sve mikropukotine veličine do 0,5 mm. Ovim hemijskim procesom, koji se razvija sam od sebe, sprečava se dalje podizanje kapilarne vlage, pošto kristali u realnom vremenu popunjavaju sve novonastale mikropukotine, tako da uopšte ne može doći do većih oštećenja.

    Takozvani aktivatori, koji pokreću hemijsku reakciju i automatski zatvaraju mikropukotine u betonu, ostaju u materijalu tokom celog veka trajanja objekta.

    5. Sanacija zidne buđi: uklanjanje toplotnih mostova

    Zidne buđi i plesni mogu nastati i usled stvaranja toplotnih mostova. Toplotni mostovi nastaju ako toplotni omotač objekta nije pravilno projektovan ili je loše izveden. Najčešće se javljaju na spojevima različitih materijala i građevinskih elemenata ili dvaju građevinskih elemenata. Prvi korak koji je neophodan za ovu vrstu sanacije je identifikacija lokacije toplotnih mostova. Kada se ta mesta pronađu (najčešće snimanjem termovizijskom kamerom), dodaje se termoizolacija, saniraju detalji i spojevi te zatvaraju pukotine.

    6. Postupak elektroosmoze

    To je proces koji se odvija bez upotrebe bilo kakvih hemikalija i njegov cilj je da preokrene kapilarni tok vlage, što rezultira time da voda počne da se kreće nazad ka zemlji. Elektroosmoza se zasniva na tehnici pulsne rezonantne elektroosmoze koja se izvodi uređajem koji određuje rezonantnu frekvenciju navlaženog dela zida, a zatim električnim impulsima obrće kapilarni tok vlage. Zahvaljujući ovom procesu, vlaga iz kapilara zapravo počinje da se vraća u zemlju.

    Ovaj sistem je posebno koristan tamo gde nisu dozvoljeni veći zahvati u objektu ni na njemu zbog zaštite kulturnog nasleđa.

    Elektroosmoza umnogome poboljšava energetsku efikasnost objekta i smanjuje količinu vlage u zidovima. Sistem je ekonomičan i trajan. Uključuje uklanjanje kapilarne vlage bez hemikalija ili drugih toksičnih materija, a sam proces je ekološki prihvatljiv i bezbedan za ljude. Kada uređaj dostigne punu snagu, deluje u prečniku od čak 32 metra, što znači da je sistemom moguće istovremeno obuhvatiti više prostorija u većem objektu ili čak ceo manji. Ako je objekt veći, više uređaja se instalira na više tačaka.

    7. Sanacija vlage: prevencija

    7.1. Šta možete učiniti da sprečite pojavu zidne buđi ili plesni

    Kada se buđ ili plesan već pojave, preventivne mere nisu ni od kakve koristi. Međutim, pre toga sami možete da uradite mnoge stvari da biste sprečili pojavu kondenzata, buđi ili plesni na zidovima. Prvi korak ka tome je, naravno, pravilno planirana, projektovana i kvalitetno izvedena kuća, koju možete podići uz dobrog projektanta i pouzdane izvođače. Ipak, postoje postupci, tačnije, navike, kojima se može uspešno regulisati vlažnost u prostorijama i tako sprečiti neželjene posledice.

    7.2. Ventilacija

    Prostorije sa povećanom vlažnošću, kakve su kupatilo i kuhinja, morate redovno provetravati. Na taj način možete sprečiti nakupljanje vlage koja se kondenzuje i na kraju pretvara u buđ ili plesan. Posle tuširanja, kupanja ili dugotrajnijeg intenzivnog kuvanja, uvek morate obezbediti dobro provetravanje prostorije i otvoriti prozore na nekoliko minuta (dužina zavisi od doba godine - zimi je dovoljno nekoliko minuta, leti ponekad i čitav sat). Ako imate mehaničku ventilaciju, luftiranje neće biti neophodno, jer se prostorija već provetrava mehanički i automatski.

    7.3. Grejanje

    Preporučujemo da zagrevanje prostorija svedete na minimum uvek kada ne boravite u njima, bilo kraći ili duži period. U idealnim prilikama, temperatura u unutrašnjosti nikada ne bi trebalo da padne ispod 10°C, jer se hladne prostorije suše znatno sporije, duže i neefikasnije, a kasnije ćete potrošiti mnogo više energije da ih zagrejete do optimalne, takozvane, sobne temperature.

    8. Cena injektiranja zidova

    Cena injektiranja zidova injekcionom smešom zavisi od vrste zida (kamen, cigla, beton ...), veličine i broja pukotina i vazdušnih džepova, same injekcione smeše (obične, hidrofobne...), pomoćnih radova i, svakako, od izvođača. Za kompletnu sanaciju zidova uz pomoć materijala i opreme biće potrebno između 500 i 800 EUR.

    Savet stručnjaka iz firme HIDRO-MD

    1. Zašto je hidroizolacija važna i kako se to radi?

    Kako se radi hidroizolacija? U našem slučaju zavisi od vrste zida (cigla, čerpić, naboj) ali je, u principu, uvek u pitanju sličan postupak. Vrši se presecanje zida električnim testerama, postavljanje hidroizolacije (kondor-a) horizontalno širinom celog zida i na kraju kajlovanje kako bi se zid učvrstio dok malter ne stegne.

    Hidroizolacija je najbitnija stavka prilikom gradnje, odnosno, renoviranja objekata. Ona sprečava prelazak kapilarne vlage u zidove, samim tim onemogućava oštećenja zida od vlage: krunjenje i pucanja maltera, farbe, fasade. Takođe u ovom delu možemo dodati da se time štedi novac iako u prvom trenutku zvuči čudno, ali je tako - nećete morati svake godine da krpite oštećenja, malterišete, krečite itd. Najbitnija stavka jeste očuvanje zdravlja ukućana. Vlaga kada uđe u prostorije podstiče razvoj buđi i algi, koje se u nevidljivom obliku šire i prenose u vazduhu. One negativno utiču na respiratorni sistem poput: otežanog disanja, upale pluća i disajnih puteva, kašlja, začepljenog nosa. A dugogodišnji život u vlažnim prostorijama može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih komplikacija. Zato hidroizolaciju treba uraditi na vreme i time sprečiti nastajanje zdravstvenih problema.

    2. Šta po Vama znači dobro urađena hidroizolacija?

    Za dobro i kvalitetno urađen posao najbitnije je odabir vrste izolacije koja se postavlja. Nakon završetka postavljanja hidroizolacije, važno je da se ti zidovi dobro prosuše pre početka ostalih radova (malterisanja i molerisanja). Šta znači dobro postavljanje hidroizolacije: to znači da kuća nakon postupka postavljanja i sušenja mora biti skroz suva, da zidovi više ne dobijaju kapilarnu vlagu i nastavak života u zdravim prostorijama.

    g. Dragan Majić, HIDRO-MD

     

    Stručni članak 7738
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Sanacija vlage?

    Imamo čak 221 izvođača radova za područje Sanacija vlage:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 221 izvođača radova za područje Sanacija vlage
    10
    14

    DAL-MAX


    10
    1

    Ivica Stojanović PR Postavljanje podnih i zidnih obloga Perfect decor 013 Bavanište


    10
    0

    WINWELL DOO BEOGRAD


    9
    0

    Pan dekor


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana