Za područje
    OTP banka

    Šaht za vodomer, cena izvođenja

    Članak je pregledalo čak 18821+ korisnika
    Šaht za vodomer i sam vodomer, postavljaju se za porodične kuće i slične, manje objekte, tzv. individualne potrošače vode. Kakve su im karakteristike? Kako se, gde i na koji način prave šahtovi i koliko koštaju? Kako se štiti od smrzavanja? Ovim tekstom ćemo odgovoriti i na sva slična pitanja.
    Stručni članak 18821
    omiljen
    saht za vodomer
    Imamo čak 2117 izvođača radova za područje Vodoinstalater:

    1. Šaht za vodomer

    Vodomerni šaht se pravi tako da ga sama konstrukcija štiti od smrzavanja, čak i kada nema potrošnje vode. Šaht nema dno, pa toplota može da prolazi iz donjih slojeva zemlje kroz termoizolacioni sloj šahta. Tu se toplota akumulira i tako sprečava smrzavanje vodomera i svih priključenih instalacija. Unutršanje instalacije šahta čine cevi i spojnice od polipropilena. Ako se sve postavi i ugradi kako treba, polipropilenska struktura garantuje 50-godišnji vek trajanja. Upotreba različitih spojnih elemenata i cevi osigurava to da konstrukcija neće rđati, niti polipropilen ispušta neprijatne mirise ili ukuse. Unutrašnje površine šahta su glatke i zato se na njima ne formiraju naslage. Prednost vodomernih šahtova je i u tome što se vodomerima lakše prilazi, jednostavnije se menjaju u slučaju kvara, može da im se zameni i termoizolacioni materijal bez ikakvog iskopavanja, a sama rebrasta struktura onemogućava deformisanje šahta.

    1.1. Betonski šaht

    Betonski šaht je namenjen vrlo opterećenim, povoznim površinama i može da istrpi pritisak, recimo, teretnog saobraćaja. Računa se može da izdrži do 15 tona. Zbog većih dimenzija, obično su u njemu merdevine i odvodni otvori. Ceo betonski šaht ovakvog tipa sam teži 3 tone.

    1.2. PVC šaht

    Spoljni vodomerni šaht od PVC je vrlo čest, da ne kažemo, omiljen izbor, najviše zbog vrlo povoljne cene. Transport i ugradnja nisu previše zahtevni, a ako šaht bude zaštićen od direktnog sunca, može potrajati decenijama.

    2. Kako se pravi šaht?

    Šaht za vodomer se pravi na dva načina, prema vrsti površine, premda se sam rad suštinski ne razlikuje: šaht se ugrađuje u povoznu ili nepovoznu površinu.

    2.1. Povozna površina (prilazni put, dvorište)

    U iskopanu jamu dimenzija oko 100x100x115 cm naspe se šljunak frakcije između 0-4 mm do visine između 10 i 15 cm. Ovaj sloj, tzv. tampon, mora se dobro sabiti. Na takvu podlogu se postavlja betonski okvir u koji se stavlja šaht za vodomer. Potom sledi priključivanje svih cevi – za dovod vode iz vodovoda i razvod do potrošača. Kada se sve cevi povežu kako treba, jama se zasipa zemljom koja osigurava bolje termičke i vezivne uslove od peska i šljunka. Zemlja se nasipa u slojevima po 20 cm i sabija, pri čemu se posebno vodi računa da ne dođe do oštećenja instalacionih cevi preko kojih sleže. Na kraju, za povozne površine, dolaze asfalt ili beton koji idu do spoljne ivice šahta od nerđajućeg čelika.

    Vodomerni šaht omogućava lakši pristup do glavnih vodovodnih ventila i brojila
    Vodomerni šaht omogućava lakši pristup do glavnih vodovodnih ventila i brojila 

    2.2. Nepovozna površina (travnjak)

    Kada se vodomerni šaht postavlja na nepovoznu površinu kao što je travnjak ne koriste se betonski okvir niti obruč od nerđajućeg čelika. Budući da šaht neće trpeti opterećenje niti nositi teret, postavlja se PE poklopac umesto onog od čelika ili livenog gvožđa. Ostatak postupka je identičan.

    3. Kako se šaht štiti od smrzavanja?

    Vodomer i instalacije u šahtu se od smrzavanja štite prvenstveno pravilnom konstrukcijom i instalacijom. U praksi, to zapravo znači da šaht mora biti dovoljne dubine i da mu je na dnu termoizolacioni materijal. Isto tako, važna je i termoizolacija vodomera. Vodomer se štiti dodatnom termoizolacijom – najčešće pojasevima ili vrećama napunjenim termoizolacionim materijalom.

    Međutim, na vlasniku je da redovno kontroliše, čisti i održava šaht. Na taj se način omogućava dugotrajnost opreme i njen pravilan rad, a isto tako i lakši pristup i merenje potrošnje.

    4. Šaht za vodomer - cena

    Kako da šaht izađe jeftinije? Akcijska ili redovna cena šahta sa svim neophodnim instalacijama se kreće u rasponu od 150 do 350 EUR, bez ugradnje. Cena se razlikuje u zavisnosti od modela, materijala, ugradnje i, svakako, ponuđača. Standardna širina šahta je 55 cm, a visina 110 cm.

    Javi li se potreba za postavljanjem ili popravkom šahta, preporučujemo vam da to izvede vodoinstalater. Nama se možete obratiti za pomoć slanjem upita, a firme i majstori sa kojima sarađujemo će vam ubrzo poslati svoje ponude.

    Stručni članak 18821
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Vodoinstalater?

    Imamo čak 2117 izvođača radova za područje Vodoinstalater:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 2117 izvođača radova za područje Vodoinstalater
    8.7
    0

    Milorad Todorović PR Postavljanje vodovodnih, kanalizacionih, grejnih i klimatizacionih sistema MAJSTOR MIĆA 015 Duvaniš


    8.8
    0

    MILOŠ KOSTADINOVIĆ PR UGRADNJA VODOVODNIH INSTALACIJA MK INSTALACIJE UGRINOVCI


    10
    1

    RA Company - Dragan Radosavljević PR


    9.1
    0

    POLAR FOX BG


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana