U nastavku:
1. Izolacija cokle
Postoji mišljenje da se cokla može izolovati različitim materijalima: stiroporom, stirodurom ili kamenom/staklenom vunom. U praksi se pokazalo da je najpraktičniji i najfunkcionalniji izbor stirodur koji ne vezuje vlagu. Debljina izolacije na cokli je uglavnom par centimetara tanja nego ona na fasadi, premda može biti i jednake debljine. Bitno je da izolacija cokle ne prelazi onu na fasadi.
Kod cokle je jako važna mehanička zaštita od vlage, a za to koristimo hidroizolaciju. Hidroizolacija se postavlja bar 30 cm iznad nivoa terena, i po potrebi, fiksira odgovarajućim vijcima.
2. Zaključni sloj cokle
Pored toga što cokla štiti objekt od prodora vlage, ima i estetsku vrednost. Cokla izgleda kao postolje na koje se postavlja kuća i stoga je uglavnom od „teških“ materiala, kao što je kamen ili je ofarbana tamnijom bojom; tako ona deluje težom, a kuća lakšom.
Čini se da najlepše izgleda kada je cokla presvučena kamenom, premda se mogu koristiti i granit, pločice te deblji ili tanji završni sloj maltera. Ako koristimo deblji ili tanji završni sloj, preporučljivo je ofarbati ga tamnije, koliko zbog estetike, toliko i zbog toga što se mrlje od kiše i zemlje manje vide. Najjeftiniji izbor završnog sloja je tanki završni sloj.
3. O čemu treba voditi računa?
Vrlo je važno da, i termo i hidroizolacija budu fiksirane za zid, odnosno, ankerisane. Takođe, detalje cokle treba izvesti tako da se spreči nastanak tzv. toplotnih mostova.
4. Cokla - cena
Cena izvođenja cokle najviše će zavisiti od izabranog materijala (kamen, cigla, malter) i načina postavljanja (lepljenje, zidanje). Uz troškove nabavke materijala ide i cena rada majstora. Cokla se retko radi odvojeno od fasade, pošto spada u fasaderske radove, onda ćete je tako i platiti - oko 25-27 EUR/m2.