Za područje

    Off grid i on grid solarni sistemi - koja je razlika?

    Solarni sistemi na krovovima kuća sve su popularniji u našoj zemlji, čemu su najviše doprineli niža cena opreme i subvencije tj. olakšice u okviru programa energetske efikasnosti. Pre nego se odlučite za nabavku i montažu solarne elektrane na krovu svoje porodične kuće, neophodno je da znate osnovne informacije o njima. Mi ćemo danas razgovarati o njihovoj osnovnoj podeli - kakvi su to off grid a kakvi on grid solarni sistemi?
    Stručni članak
    solarna elektrana
    Imamo čak 2317 izvođača radova za područje Solarni sistemi:

    Solarne elektrane iz godine u godinu postaju sve pristupačniji i prihvatljiviji izbor i za fizička lica, te se mnogi odlučuju da ih montiraju na krovove svojih porodičnih kuća. One predstavljaju odličan način da unapredite energetsku efikasnost svoga doma.

    Naša zemlja sa preko 2.000 sunčanih sati godišnje ima izvanredan potencijal za korišćenje solarne energije, koja je čista, obnovljiva energija. O isplativosti solarne elektrane dovoljno govori njen brz povrat investicije. Ulaganje u solarnu elektranu isplati se već nakon 5-10 godina, a ista traje oko 30 godina, što znači da ona dve decenije donosi čistu dobit.

    Broj domaćinstva koji prelaze na korišćenje sunčeve energije raste iz godine u godinu.

    Solarni sistemi su nesumljivo u povoju i dodatno će se razvijati u narednim godinama. Ako i vi razmišljate o montaži solarne elektrane, sigurno imate dosta pitanja. Jedno od njih nesumnjivo glasi - šta su on grid a šta su off grid solarni sistemi, koja je razlika između njih i koji je bolji.

    Solarna elektrana na krovu kuće

    U nastavku objašnjavamo razlike, prednosti, nedostatke i kako da znate koji je pravi izbor za vas. Neophodno je da poznajete i jedan i drugi, informišete se kako funkcionišu i definišete ciljeve koje želite postići ugradnjom solarnih sistema.

    Pre svega, bitno je da znate da se pojmovi on grid i off grid odnose na način povezivanja solarnih sistema. 

    Off grid solarni sistemi

    Kada su u pitanju off grid solarni sistemi najvažnija stvar jeste da oni funkcionišu nezavisno od električne mreže. Ova vrsta solarnih sistema ima baterije u kojima se skladišti višak energije, koji se potom koristi tokom oblačnih dana kada nema sunca ili tokom noći.

    Off grid solarni sistemi su nezavisni tj. samostalni. Solarni paneli i baterije omogućavaju stvaranje i skladištenje sopstvene energije za upotrebu u bilo koje vreme.

    Off grid solarni sistemi dobar su izbor za ruralnija područja i objekte koji nisu priključeni na električnu mrežu. Oni pružaju samoodrživost - nema potrebe za priključenjem na mrežu, čime se mogu smanjiti troškovi. Dakle, oni su najbolje rešenje za udaljena područja bez pristupa glavnoj eletro mreži. Najčešće se primenjuju kod vikendica, kamp kućica i slično. Popularni su i među vlasnicima kuća koji žele da budu potpuno nezavisni od mreže i koriste isključivo solarnu energiju za ispunjavanje energetskih potreba.

    Off grid sistemi oslanjaju se na skadištenje energije u baterijama.

    Dobar su izbor i za domaćinstva koja imaju manju potrošnju.

    Solarna elektrana na krovu kuće

    Off grid sistemi dobar su način i da se obezbedite energijom tokom nestanka struje. Dakle, bitna prednost jeste činjenica da na ovakav solarni sistem ne utiču nestanci struje.

    Ovaj tip solarnog sistema se sastoji od solarnog dela tj. solarnih panela, akumulatora, elektronike za punjenje akumulatora, kao i nezaobilaznih invertera, tj. pretvarača. Solarni paneli pune baterije tokom sunčanih dana te obezbeđuju napajanje noću ili u danima kada potrošnja energije premašuje količinu električne energije koju paneli generišu.

    Međutim, off grid sistemi imaju i bitan nedostatak, a to je ograničen kapacitet baterija. Naime, kako kapacitet skladištenja energije u baterijama jeste ograničen, mora se efikasno i promišljeno upravljati potrošnjom. U off grid sistemu imate samo onu količinu električne energije koju sami proizvedete. 

    Zbog toga je bitno da kapacitet sistema bude usklađen sa energetskim potrebama domaćinstva. Uvek se polazi od potrošnje električne energije na godišnjem nivou, tj. broja el. potrošača u domaćinstvu. Mora biti uskladišteno dovoljno energije onda kada i po nekoliko dana nema sunčeve svetlosti. Ali ne brinite, proizvodnja off grid sistema može biti apsolutno dovoljna za energetske potrebe vašeg domačinstva. 

    Ukoliko solarne baterije nisu dovoljno napunjene, nemate dodatni energetski izvor. Stoga je neophodno pravilno dimenzionirati sistem.

    Solarni paneli

    Bitno je istaći i da off grid sistemi zahtevaju veća ulaganja u baterije i troškove održavanja. Solarne baterije moraju da se menjaju nakon određenog vremenskog perioda, u proseku, na jednu deceniju. 

    Off grid sistemi su trenutno skuplji zbog visokih cena baterija.

    On grid solarni sistemi

    Došli smo do drugog, znatno popularnijeg tipa solarnih sistema. Poznati su još i pod nazivom mrežni sistemi.

    Za razliku od off grid sistema, on grid solarni sistemi su priključeni na električnu mrežu, omogućavajući dvosmernu interakciju između kućne solarne elektrane i elektrodistribucije. Ovu sistemi obezbeđuju stabilno i pouzdano napajanje, dopunjavaju količinu energije koja se dobija iz mreže. 

    Nisu potrebne baterije za skladištenje energije, te su solarni on grid sistemi povoljniji od gorenavedene vrste. Oni koriste struju iz mreže ukoliko energija koju proizvedu ne bude dovoljna.

    Montaža solarne elektrane

    Ovi solarni sistemi su odlični sa finansijskog aspekta. Ovde, pre svega, mislimo na sistem „kupac-proizvođač“. Kompenzacija viška proizvedene električne energije daje mogućnost smanjenja mesečnih računa za struju. Ovde najbitniju ulogu igraju inverteri. Oni su zaduženi za slanje viška energije nazad u mrežu. Oni takođe pretvaraju jednosmernu (DC) struju iz solarnih panela u naizmeničnu (AC) struju za upotrebu u domaćinstvu. 

    U odnosu na off grid sisteme imaju bitnu prednost: obezbeđuju kontinuirano snabdevanje strujom i tokom hladnijeg dela godine i u vreme slabije proizvodnje solarnih panela, te nećete morati toliko da razmišljate o potrošnji.

    Prednosti on grid sistema jesu ekonomska isplativost i stabilnost snabdevanja.

    On grid sistemi obično zahtevaju manje održavanja jer imaju manje delova. 

    Ova vrsta povezivanja solarnog sistema naročito je dobar izbor ako solarni paneli ne proizvode dovoljno energije za potrebe domaćinstva. Biraju ga ljudi koji žive u naseljenom mestu i žele da smanje račune za struju, ali ne i da se potpuno isključe iz mreže. 

    Ipak, on grid sistemi imaju i neke nedostatke u odnosu na off grid sisteme. Kada zavise od električne mreže, u slučaju nestanka struje prestaju sa radom.

    Montaža solarne elektrane

    On grid sistemi su rasprostranjeniji jer sa njima ne može da „zafali struje“, održavanje je lakše a početna investicija niža. 

      Prednosti Nedostaci
    Off grid sistemi Potpuna energetska samostalnost
    Idealno rešenje za udaljena potručja bez pristupa mreži
    Na njega ne utiču nestanci struje
    Viša početna cena zbog baterija za skladištenje energije
    Ograničen kapacitet baterija i oprezna potrošnja
    Zamena baterija i veći troškovi održavanja
    On grid sistemi Nema potrebe za baterijama što redukuje troškove
    Ekonomska isplativnost usled proizvodnje viška energije
    Pouzdano napajanje - uvek imate struju čak i tokom oblačnih dana
    Zavisnost od elektrodistribucije
    U slučaju nestanka struje na mreži, ovaj solarni sistem takođe neće raditi

    I za kraj, spomenućemo i treću opciju - hibridne solarne sisteme. Hibridni solarni sistemi kombinuju ono najbolje od on grid i off grid sistema. Naime, hibridni solarni sistem koristi baterije za skladištenje energije, ali je i dalje povezan na mrežu. Na ovaj način, primarno se napajate od energije koju proizvedu vaši solarni paneli, dok se energija iz elektromreže koristi kao rezervni izvor napajanja i za dopunu baterija. Ipak, gde su prednosti tu su i nedostaci - hibridni solarni sistemi su najskuplji.

    Hibridni solarni sistem rešava nedostatke on grida i off grida - usled manje proizvodnje solarne elektrane koristi se struja iz mreže, a kada nema napajanja iz mreže, koristi se napajanje iz baterija.

    Bilo da se odlučite za on grid sistem, off grid sistem ili pak hibridni, najvažnije je da instalaciju urade stručnjaci. Samo pravilno projektovan i instaliran sistem donosi maksimalne uštede i energetsku efikasnost.

    Tražite firme kojima biste poverili ugradnju i kasnije održavanje solarnog sistema? Pošaljite upit odgovarajućim i ocenjenim stručnjacima za korišćenje solarne energije u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza!

    Kada su troškovi u pitanju, cena solarne elektrane za prosečnu porodičnu kuću košta između 2.000 i 3.000 EUR. 

    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Imamo čak 2317 izvođača radova za područje Solarni sistemi:

    Tražite dobre izvođače radova za područje Solarni sistemi?

    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Imamo čak 2317 izvođača radova za područje Solarni sistemi:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Pomoć

    Za vas smo dostupni svakog radnog dana od 8:00 do 16:00. Kako možemo da vam pomognemo?

    Potražnje: +381 11 430 0 340
    Preduzeća: +381 65 324 2 285
    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2025 Daibau | Sva prava su zadržana