U nastavku:
1. Gde naći stručni građevinski nadzor?
Stručni građevinski nadzor mogu obavljati samo licencirani inženjeri odgovarajuće struke. Njihovo angažovanje regulisano je Zakonom o planiranju i izgradnji i Pravilnikom o sadržini i naćinu vođenja stručnog nadzora. Za vršenje stručnog građevinskog nadzora investitor određuje lice koje ispunjava uslove propisane zakonom za odgovornog projektanta ili odgovornog izvođača radova, zavisno od vrste radova koji su predmet stručnog građevinskog nadzora.
2. Šta dobijate stručnim građevinskim nadzorom?
Stručni građevinski nadzor znači osiguranje investitora da kontroliše kvalitet radova, da se izgradnja odvija u skladu sa odgovarajućim dozvolama, odobrenjima i projektnom dokumentacijom, a u skladu s propisima, standardima i normama kvaliteta.
Savet stručnjaka iz firme Oktopaz 1. Kao stručnjak u oblasti izgradnje kažite nam koja je svrha građevinskog nadzora i kako nadzor funkcioniše? Stručni građevinski nadzor u Srbiji je obavezan. Njime se postiže sledeće: - Obezbeđivanje da se izgradnja odvija u skladu sa odgovarajućim dozvolama, odobrenjima i projektnom dokumentacijom, te preduzimanje blagovremenih mera ako dođe do odstupanja 2. Kako stručni građevinski nadzor radi, koliko poseta obavlja ili sve ovo zavisi od samog projekta? Oktopaz vodi stručni građevinski nadzor angažujući multidisciplinarni tim iskusnih inženjera koji u skladu sa važećim propisima poseduju odgovarajuće licence. Broj nadzornih inženjera, discipline koje pokrivaju, dužina njihovog rada na gradilištu odnosno učestalost obilazaka radova, određuju se analizom svakog projekta ponaosob. 3. Do koje faze izgradnje preporučujete da nadzornik učestvuje u izgradnji? Stručni građevinski nadzor obavlja svoje zadatke do završetka izgradnje. Na kraju se obavlja završni obilazak objekta, na osnovu koga se formira lista nedostataka (engleski snag list). Ova lista sadrži rokove za otklanjanje nedostataka. Po završetku radova, stručni građevinski nadzor, klijent i izvođač potpisuju izjavu kojom potvrđuju da su izgrađeni uslovi jednaki projektovanim. Za klijenta, to je neophodan dokument za dobijanje upotrebne dozvole. G-din Dragan Popović, Oktopaz |
3. Usluge stručnog građevinskog nadzora
Usluge koje stručni građevinski nadzornik može da ponudi u okviru vršenja nadzora gradnje porodičnog objekta, uglavnom obuhvataju:
- pomoć u traženju izvođača radova i pružalaca usluga te pripremu popisa radova i materijala,
- analizu ponuđača i poređenje ponuda,
- pomoć pri optimizaciji cena za poslove i materijale,
- nadzor i kontrola samog procesa rada, ugrađenih materijala, poštovanja tehničkih i strukovnih normi i dobre prakse,
- kontrolu praćenja izgradnje prema dokumentaciji,
- praćenje investicije,
- obračun izvedenih radova i kontrolu količina utrošenog materijala.
4. Cena nadzora
Stručnog građevinskog nadzornika možete da angažujete za oko 1.000 EUR, premda to i neće biti od prevelike koristi jer će tek tu-i-tamo obilaziti gradilište. Za efikasan i svrsishodan, osnovni stručni građevinski nadzor treba da platite između 650 i 1.200 EUR, a za konstantni nadzor oko 3.000 EUR. Želite li da nadzornik kontroliše i sve završne poslove na projektu to će koštati još izvesnu sumu, u zavisnosti od dogovora. U svakom slučaju, procenjeno je da nadzor iznosi između 1 i 5% ukupne vrednosti investicije, ali takav trošak naiskrenije savetujemo, pošto će vam zasigurno uštedeti mnogo vremena, novca i nerava i isplatiti se do dinara.
Ukoliko se odlučite da angažujete stručni građevinski nadzor, na našem sajtu ćete naći još saveta vezanih za ovu temu, ali i ponuđače i proizvođače s kojima sarađujemo i koji će na vaš upit uzvratiti odgovarajućom ponudom. Informacije o cenama možete pogledati u našem kalkulatoru.