Hidroizolacija kupatila nije luksuz već potreba!
Ako je hidroizolacija kupatila loše urađena ili nije urađena uopšte, može se javiti niz problema. Oštećenja podova i zidova, otpadanje pločica, pojava buđi i neprijatnih mirisa samo su neki od njih. Suštinski, posledice su skupe popravke koje zahtevaju kompletno, ponovno renoviranje.
Glavni zadatak hidroizolacije jeste da spreči prodiranje vode u konstrukciju. Vlaga lako može proći kroz pločice i izazvati njihova oštećenja, stvaranje pukotina i odvajanje od podloge. Kvalitetna hidroizolacija će produžiti vek trajanja kupatila, jer se usled vlage javljaju i deformacije na sanitarijama, ljušti farba na plafonu i stvaraju crne mrlje, dolazi do truljenja kupatilskog nameštaja. Dakle, problemi koji nastaju usled izostanka hidroizolacije kupatila mnogo će više izaći od same hidroizolacije.
Ako se hidroizolacija nije uradila kako treba ili nije uradila uopšte, problemi poput buđi i otpadanja pločica su neminovni.
Za hidroizolaciju poda keramičari će vam, u proseku, naplatiti od 4 do 8 EUR/m2, a približno ćete trebati da izdvojite i za hidroizolaciju zidova jednokomponentnom brzosušećom masom. Najpre se radi hidroizolacija zidova, a zatim poda. Uglavnom se hidroizolacija nanosi u dva sloja, sa akcentom na spojeve podova i zidova. Najčešće se u ovu svrhu koriste materijali na bazi polimercementa koji mogu biti jednokomponentni ili dvokomponentni. Oko kade ili tuš-kabine hidroizolacija se nanosi do visine od 2 m, dok je u ostatku kupatila dovoljna visina od 10-20 cm.
Hidroizolacija se nanosi isključivo na pripremljenu podlogu koja mora biti ravna, čista i suva, a pre hidroizolacionog sloja nanosi se i prajmer koji će omogućiti njegovo bolje prianjanje. Pripremu podloge (njeno brušenje ili ravnanje nivelišućom masom), za rad i materijal, keramičari naplaćuju od 8 EUR/m2 na naviše, dok će za nanošenje prajmera naplatiti oko 2 EUR/m2.
Tražite majstora kome biste poverili hidroizolaciju kupatila i keramičarske radove? Pošaljite upit odgovarajućim i ocenjenim keramičarima u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza!
Premda nije zanemarujuć, trošak hidroizolacije je i dalje znatno manji nego što bi vas izašla sanacija oštećenja. U većini slučajeva, neophodno je skidanje postojećih pločica kako bi se došlo do podloge a zatim i postavljanje novih. Za lepljenje pločica keramičari naplaćuju između 10 i 15 EUR/m2, a same pločice kreću se od 8 EUR/m2, pa naviše. Pre toga je potrebno uklanjanje starih pločica, što će vas u proseku izaći oko 6 EUR/m2 + ponovna priprema podloge. Znatno više nego sama hidroizolacija, zar ne? Da ne govorimo o većim oštećenjima, čija sanacija je još skuplja.
Investicija u kvalitetnu hidroizolaciju u startu se uvek višestruko isplati.
Tipično, hidroizolacija kupatila se radi prilikom njegovog uređenja (pri postavljanju novih pločica) ili u prvoj fazi obnove ako je renoviranje u pitanju. A da li je moguća naknadna hidroizolacija kupatila?
U nastavku odgovaramo šta možete da radite ako su se tokom vremena javili problemi poput vlažnih mrlja na zidovima, odvajanja i pucanja pločica, pojave buđi i neprijatnih mirisa, u najgorem slučaju prodor vlage i van kupatila.
Naknadna hidroizolacija kupatila - da ili ne?
Šta ako se hidroizolacija preskoči ili neadekvatno uradi? Naknadni proces hidroziolacije je moguć, mada znatno skuplji. I u ovom slučaju biće potrebno skidanje postojećih pločica i njihovo ponovno lepljenje. Međutim, onda ste mirni, jer ćete sprečiti ponovne sanacije u budućnosti, dok će se bez hidroizolacije problemi samo javljati sa godinama.
Odgovor je dakle - naknadna hidroizolacija je moguća i u većini slučajeva jedina opcija kod loše urađenog posla. Međutim, ona zahteva znatno više novca i složenije radove - skidanje postavljenih pločica, postavljanje hidroizolacione membrane a zatim i ponovno lepljenje keramike.
Jedno od čestih pitanja je i da li je moguća hidroizolacija preko postojećih pločica, kako one ne bi morale da se skidaju, tj. da li je moguća naknadna hidroizolacija kupatila bez velikih radova i razbijanja? Moguće je, međutim, nije preporučljivo.
Naime, naknadno postavljanje hidroizolacije preko pločica nije dugotrajno rešenje, te neće sprečiti probleme sa vlagom u budućnosti. U pitanju su premazi koji se nanose na keramičke pločice i služe kao tečne membrane.
Stoga, najbolje je o hidroizolaciji razmišljati odmah, prilikom uređenja novog kupatila ili njegovog temeljnog renoviranja, kada se već skidaju postojeće keramičke pločice.
Obratite pažnju na još jednu stvar. Nekada nije problem u samoj hidroizolaciji već u dotrajalim fugama i silikonima. Silikon kojim se zaptivaju sanitarije predstavlja vodootpornu membranu koja sprečava prodor vode. Međutim vremenom, tokom godina korišćenja sanitarija, silikon može popustiti i požuteti. To se uglavnom dešava u tuš-kabini ili kadi. Vodoinstalater će vam uslugu silikoniranja tuš-kabine naplatiti oko 30 EUR+cena silikona. Ukoliko renovirate kupatilo i niste planirali zamenu sanitarija, svakako bi bilo dobro da angažovani vodoinstalater proveri stanje silikona.