Podrum je obično mračna, nefunkcionalna i vlažna prostorija koja, u većini slučajeva, predstavlja skladišni prostor. Ali neka vas to ne uznemirava. Uz dobro planiranje i određene građevinske radove, podrum se može pretvoriti u koristan prostor. Evo i kako.
Adaptacija podruma može značajno poboljšati funkcionalnost vašeg doma i povećati njegovu tržišnu vrednost.
Adaptacija podruma - ključni koraci
Najpre je potrebno isprazniti i očistiti podrumski prostor. Definišite buduću namenu podruma, napravite okvirni plan kako biste želeli da on izgleda u budućnosti. Primera radi, ako vaš podrum ima slab dotok prirodne svetlosti, teško ga možete adaptirati u kućnu kancelariju, te je najbolje da ga iskoristite u neku drugu svrhu.
Pre nego se započne sa bilo kakvim građevinskim radovima, potrebno je prekontrolisati trenutno stanje podruma. Da li će se uopšte isplatiti adaptacija podruma?
Visina podrumskog prostora mora biti makar 2,30 metara kako bi on bio funkcionalan.
Najvažnije stvari na koje je potrebno obratiti pažnju jesu prisustvo vlage u podrumu (vlaga je uvek najveći problem kod podrumskih prostorija), postojanje ventilacije, dotoka prirodne svetlosti.
Prvo ćemo se posvetiti vlazi jer je ona jedan od najvećih izazova prilikom adaptacije podruma. Kada su zidovi vlažni i puni mrlja, prva na red dolazi sanacija hidroizolacije (nove membrane, injektiranje). Kvalitetna hidroizolacija zidova i poda sprečiće problem vlage, dok će drenažni sistem osigurati pravilno odvođenje vode.
Ako je hidroizolacija podruma pravilno izvedena, sprečava se prodor vode u strukturu materijala i konstrukciju objekta.
Kada je potrebna naknadna hidroizolacija podruma, ona se u većini slučajeva radi iznutra. Koliko košta hidroizolacija podruma? Cena vertikalne hidroizolacije zidova podruma s nabavkom i postavljanjem stirodur ploča debljine 5 cm i čepaste folije iznosi od 7 do 12 EUR/m2, dok stirodur debljine 10 cm košta od 12 do 18 EUR/m2.
Tražite nekog kome biste poverili hidroizolaciju podruma? Pošaljite upit odgovarajućim i ocenjenim stručnjacima za hidroizolaciju u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza!
Kada je u pitanju termoizolacija podruma dobro rešenje može biti multipor. Multipor ploče istovremeno omogućavaju zidovima da dišu (paropropustan materijal), obezbeđujući dobru mikroklimu i sprečavajući stvaranje buđi i kondenza. Najčešće se koristi za termoizolaciju tavanica, garaža i podruma. Multipor ploče su otporne na habanje, što ih čini dobrim izborom za termičku zaštitu unutrašnjih zidova. Proizvodi se od mineralnih sirovina: kvarcnog peska, cementa i kreča. Stabilnog je oblika i otporan na pritisak.
Podrumi su obično hladniji od ostatka kuće, te će kvalitetna termoizolacija zidova pomoći u očuvanju toplote.
Druga stvar na koju morate obratiti pažnju jesu ventilacija i osvetljenje. Podrumi su prostori sa malo ili čak nimalo prirodne svetlosti, te je bitno osmisliti adekvatno osvetljenje. Prozori će istovremeno rešiti pitanje prirodnog osvetljenja i ventilacije. Međutim, ako su oni mali i nedovoljni (kao što je to obično slučaj), u prvi plan se stavlja veštačka rasveta. Neka rasveta bude slojevita - kombinujte plafonsko, podno, zidno svetlo. Savet je da uvek birate LED rasvetu, koja je energetski efikasnija.
Kada je u pitanju osvetljenje, preporuka je i da podrum okrečite u svetle boje, jer one vizuelno čine da prostor deluje prozračnije ali i veće.
Kada je u pitanju ventilacija, ako prirodna ventilacija nije dovoljna, neophodna je ugradnja ventilacionih sistema. Naime, svež vazduh u bilo koji prostor može ući provetravanjem (prirodan način) i sistemom prozračivanja (veštački način). A koliko će vas koštati ventilacioni sistemi? Okvirna cena tzv. prinudnog prozračivanja s rekuperatorom, shodno veličini kuće, kreće se oko 1.500 do 2.500 EUR pa naviše.
Tražite nekog kome biste poverili ugradnju i kasnije održavanje ventilacionog sistema? Pošaljite upit odgovarajućim i ocenjenim stručnjacima za ventilacione sisteme u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza!
Uz pravilno izvedenu hidroizolaciju, termoizolaciju i osvetljenje, vaš podrum može postati prijatan za boravak i koristan prostor u razne svrhe. A u koje svrhe se može koristiti podrum, tj. koje namene može imati?
Ideje za adaptaciju podruma
Podrum može postati stambeni prostor ili poslovni, kada radite od kuće i potrebna vam je kancelarija a nemate gde da je „uglavite“ u stambenom prostoru. Uz pravilno postavljenu ventilaciju i rasvetu, od svog podruma možete napraviti i kućnu teretanu.
Osim za rekreaciju, podrum može postati i mesto za druženje i zabavu, te od istog možete napraviti kućni bioskop, mesto za kuglanje, možete postaviti sto za bilijar...
Ukoliko imate dovoljno priključaka za audio uređaje i instrumente, u podrumu kuće možete praviti proslave ili vežbati sviranje određenog muzičkog instrumenta. Podrum može postati i hobi prostor, te ga možete iskoristiti za praktikovanje slikanja, vajarstvo, izradu nakita i dekorativnih predmeta, ples... Odlične ideje, zar ne?
Od njega možete napraviti i vinski podrum, ali samo ako su temperaturni uslovi odgovarajući. U njega možete ubaciti drvene police, stolove od bačvi...
Ako se bavite majstorijama, podrum može biti idealno mesto za to, jer nećete ometati ukućane, a u podrum možete smestiti potrebne mašine i alat.
Sa dobrom izolacijom, ventilacijom, s dobrim osvetljenjem, bojama i pažljivim odabirom detalja, podrum može postati kao bilo koja druga prostorija u kući.
Mnogi ljudi koriste podrum kao vešernicu - prostor namenjen pranju, sušenju i peglanju veša. Ovo je naročito pogodno ako imate veliko domaćinstvo i pune korpe veša.
Potrudite se da vam podrum ne bude samo mesto za skladištenje starih stvari koje ćete skloniti nakon sezonskog raspremanja kuće. Uz stručno izvedenu adaptaciju i malo mašte, podrum može imati mnoštvo namena.