Izbor i tekst: Milja Mladenović
Objekti za decu često se izdvajaju po svom koloritu, formi i umetnutim mikroambijentima koji podstiču igru. U primarnom oblikovanju, objekat vrtića u Bariču, čiju je izgradnju izvela M Enterijer Gradnja, koncipiran je kao grupacija arhetipskih formi kuće sa dvovodnim krovom u kojima su smeštene odvojene jedinice učionica, dok se između njih javljaju manji prostori poput tremova za boravak na otvorenom.
Pojedinačne jedinice „kućica” sa učionicama karakterišu fasade u različitim pastelnim bojama, te stolarija antracit boje, koja ponavlja formu fronta, uvodeći savremeni detalj u ambijent eksterijera. Koristeći narandžastu boju kao akcenat koji ograđuje tremove, te koji povezuje dizajn čitavog objekta, arhitekti su stvorili kontraste otvorenih i zatvorenih prostora, koje su naglasili pratećim kontrastom pastelnih i jarkih boja, stvarajući okruženje koje podstiče razvoj deteta kroz vizuelni aspekt.
Učenje kroz taktilne površine i vizuelne kontraste otelotvoren je u ovom projektu i kroz primenu opeke na zidovima i elementima pejzažne arhitekture dvorišta vrtića. Tako se na fasadi prema dvorištu javljaju kontrasti između zida izražene teksture opeke i glatkih površina klupa jarkožute boje, ali i razlike u tipovima Arhibet popločanja u zonama dvorišta i igrališta, koje podstiču taktilno upoznavanje okruženja.
Prateći pastelne tonove fasade, igrallište je dizajnirano kao poligon sa Jelaplay penjalicama, spravama i mobilijarom za igru. U okviru igrališta u okviru vrtića kreiran je ambijent poput igrališta u parkovima kao poznatog i prijatnog okruženja za igru, dok je bezbednost dodatno pospešena smeštanjem igrališta unutar ograđenog dvorišta objekta.
Prostori za igru unutar objekta projektovani su kao svetli prostori sa trakom pastelne boje u donjoj zoni zida, kako bi se grupe određivale po boji. Gornja zona učionica u beloj boji reflektuje dnevnu svetlost i čini ambijent prozračnim za prijatan boravak dece.
Funkcionalne karakteristike objekta vrtića kroz projekat su naglašene u odabiru keramike, sanitarija i izolacionih materijala koji prostor čine optimalnim za boravak dece. Tako se u toaletima mogu pronaći sanitarije iz ponude Keramike Leskovac i keramičke pločice proizvođača Zorka keramika iz Šapca, a objekat je izolovan Mapei hidroizolacijom i Knauf termoizolacijom.
Vrtić u Bariču svojom arhitekturom postaje primer savremene arhitekture za najmlađe, u kojoj se funkcionalnost i estetika prožimaju u prostoru oblikovanom za podsticanje dečije radoznalosti i kreativnosti. Arhitekti iz biroa SADA osmislili su objekat koji aktivno doprinosi senzornom i motoričkom razvoju dece. Pažljivo odabrani materijali, bogatstvo boja i dinamična prostorna organizacija čine vrtić mestom u kojem se igra i učenje spontano prepliću. Kroz osmišljene vizuelne i taktilne kontraste, kao i ambijente koji podstiču istraživanje, ovaj objekat predstavlja primer kako arhitektura može doprineti stvaranju podsticajnog okruženja za odrastanje i učenje dece.
27.02.2025.
Projekat
Pun naziv projekta: Vrtić u Bariču |
Tip investicije: nova gradnja |
Tip objekta: dečiji vrtić |
Adresa: Ulica Radnička, Obrenovac |
Autor: Studio A&D Architects |
Naručilac: Grad Beograd, Gradska opština Obrenovac |
Korisnik: Vrtić “Kolibri” |
Period projektovanja: jun 2022. - maj 2023. |
Period izgradnje: maj 2023. - maj 2024. |
Lokacija: Barič |
Površina objekta: 1530m2 |
Autor fotografija: Boško Karanović |