U nastavku:
1. Proces stvaranja arhitektonske vizualizacije
Faza idejnog nacrta
Preduslov za izradu arhitektonske vizuelizacije je saradnja između arhitekte, odnosno, projektanta i naručioca, pri čemu stručnjak na osnovu razgovora i želja kreira prve skice i koncept budućeg objekta. Olovka ili sličan pribor za crtanje je osnovno sredstvo kojim profesionalac svoje misli i ideje prenosi na papir. Dobar stručnjak na početku čitavog procesa stvara više alternativnih rešenja na osnovu kojih će se naručilac lakše odlučiti i odabrati najpogodnije. Zadatak arhitekte ili projektanta je da uzme u obzir sve želje i potrebe naručioca te ga savetuje tokom procesa projektovanja. Prva faza zato podrazumeva pronalaženje najcelishodnijeg idejnog rešenja.
Crtanje planova
Završetkom prve faze počinje detaljnije crtanje planova (tlocrta, preseka, fasada) gde arhitekta prvi put koristi kompjuterske alate i programe. Računarska tehnologija na taj način omogućava stručnjacima ne samo da brže, već i preciznije izrade sve potrebne planove.
Izrada 3D modela
Arhitekta ili projektant na osnovu tlocrta, počinje kreiranje 3D modela buduće kuće. Ucrtavaju se spoljni zidovi, temeljna ploča, međuspratne ploče, krov i drugi važni arhitektonski elementi. Izrada 3D modela ili prostornog prikaza objekta vrši se u odgovarajućem softveru za modelovanje. Kada se osnovni 3D model objekta završi, započinje stvarna izrada vizualizacije. To znači da stručnjak koristi različite softverske alate ili aplikacije koji omogućavaju direktno unošenje adekvatnih, stvarnih materijala, opreme, rasvete, zelenila i sličnih elemenata, a sve sa ciljem da konačna slika izgleda što realističnije.
Rokovi izrade
Rok izrade arhitektonske vizuelizacije zavisi od složenosti samog objekta, saradnje i komunikacije između arhitekte i naručioca, ali i od znanja i iskustva stručnjaka, zapravo, njegove veštine baratanja pojedinim softverskim i programskim alatima za vizuelizaciju.
2. Softverski alati za arhitektonske vizuelizacije
Postoje brojni softverski alati za kreiranje arhitektonskih vizuelizacija. Svaki stručnjak koristi drugačiji softver. Međutim, pre svega je na svakom pojedincu koji će softverski alat koristiti, a on/ona treba da ga odabere prema svojim potrebama i navikama. Razlika između softverskih alata je velika u nekim programima, dok su drugi sasvim slični.
Softveri za modelovanje
Što se softvera tiče, prvo treba pomenuti one za modelovanje, koji uglavnom obezbeđuju izradu osnovnog 3D modela objekta. AutoCad, ArchiCad, Rhinoceros, Revit, Sketchup su samo neki od njih.
Programi specijalizovani za fotorealistične prikaze
Pored osnovnih softvera za modelovanje, tu su i takozvane nadogradnje ili programi specijalizovani za vizuelizacije, uz pomoć kojih se dobijaju vrlo realistične slike i fotomontaže budućeg objekta. Među njima su, na primer, Autodesk 3ds Max, Studio Artlantis, V-Ray dodaci, Adobe Photoshop i slični. Programi tog tipa imaju različite funkcije uz pomoć kojih se na kraju prave fotorealistične slike.
3. Cena arhitektonske vizuelizacije
Cene 3D rendera i modelovanja se kreću između 30 EUR za osnovni model i 500 EUR za render. Cena fizičkog modela (makete) zavisi od upotrebljenog materijala i zahtevnosti modela, ali se uglavnom kreće između 50 i 260 EUR.
Zašto iskoristiti Daibau za pronalaženje dobrog izvođača?Daibau je vodeća građevinska platforma i zajednica sa više od 166.500 korisnika koji su već dali preko 32.800 komentara o iskustvima s izvođačima i ponuđačima. To je najlakši način da pronađete dobre izvođače radova ili ponuđače usluga. Isprobajte nas i pošaljite besplatan upit. |