Postoje jednostavne i lako primenljive mere koje mogu u velikoj meri doprineti uštedi električne energije. Čak i male promene u svakodnevnim navikama mogu doneti velike rezultate kada je u pitanju potrošnja struje. Mi navodimo nekoliko načina da svoj račun za struju umanjite i do 30%, a pritom ne narušete komoditet stanovanja.
Važno je istaći da o uštedama električne energije trebate razmišljati i tokom gradnje samog objekta.
1. Energetski efikasni i ispravni uređaji
Ako planirate da zamenite svoje kućne aparate, naročito one koji neprekidno ili vrlo često rade, poput frižidera, mašine za veš ili sudove, birajte one višeg energetskog razreda. Premda su skuplji od uređaja nižeg energetskog razreda (razlika nije velika), oni će se vrlo brzo isplatiti kroz manji utrošak struje. Stoga, uvek gledajte energetske razrede na nalepnicama.
Premda su električni uređaji višeg energetskog razreda skuplji prilikom kupovine, oni su zapravo ekonomični kada je reč o potrošnji električne energije.
Njihove razlike u potrošnji električne energije mogu biti zaista velike te umnogome uticati na mesečni račun za struju, pogotovo kada je reč o bojleru, mašini za sušenje ili pranje veša, zamrzivaču, šporetu. U nastavku ćemo se dotaći bojlera, jer na njega “otpada” skoro 20% ukupne potrošene energije u domaćinstvu.
Podesite termostat na bojleru na 50-60 stepeni. Takođe, sa energetskog aspekta, dobar izbor su smart bojleri koji zagrevaju vodu samo kada je to potrebno. Ovi “pametni” uređaji analiziraju način na koji trošite toplu vodu, u koje doba dana je uglavnom koristite, koje količine najčešće trošite. Dakle, smart bojler pomno prati i pamti navike korisnika, te automatski prilagođava i optimizuje snagu grejača. Ušteda struje koja se ostvaruje korišćenjem smart bojlera je dvocifrena.
Da li znate da neefikasan grejač na bojleru, troši više struje za isti učinak? Kamenac koji se taloži na grejaču povećava potrošnju bojlera, koji sam po sebi troši dosta struje. Razlog je jednostavan, grejač je najvažniji deo bojlera, on je direktno “odgovoran” za zagrevanje vode. Kada se nataloži kamenac, grejač sporije radi. Ima prepreku u vidu kamenca čime se troši energija bespotrebno.
Preporučuje se da se grejač čisti od kamenca barem jednom godišnje, a u ovu svrhu je potrebno kontaktirati stručne električare ili vodoinstalatere. Oni će vam za ovu uslugu naplatiti, u proseku, 20 EUR. Kada uporedite koliko energije se utroši zbog nataloženog kamenca, ova cena ne predstavlja veliki izdatak.
Osim toga, važno je istaći da ispravnost svih električnih uređaja utiče na potrošnju struje. Da je električni uređaj neispravan, jedan od jasnih pokazatelja će biti i nestandardna potrošnja energije. Stoga, ako im je potrebna popravka, odmah pozovite električare. Oni će vam za elektroservis naplatiti oko 20-30 EUR/sat. Osim što ćete pravovremenom popravkom aparata sprečiti rasipanje energije, produžićete njihov radni vek.
Jedan od uređaja na kome možete znatno uštedeti jeste klima.
2. Pravilno korišćenje klime
Tokom letnjih meseci jedan od najvećih potrošača u domaćinstvu jeste klima uređaj. Međutim, ako ga pravilno koristite i izaberete odgovarajuće modele, možete znatno redukovati potrošnju energije u svom domu.
Možete birati inverter klima uređaje koji troše čak 40% manje struje od standardnih modela, upravo zbog svog načina rada. Nakon što dostignu zadatu temperaturu oni nastavljaju da rade smanjenim kapacitetom, a istu samo održavaju. Kod klasične klime, kompresor radi punim kapacitetom dok ne postigne zadatu temperaturu, a zatim se skroz isključuje. Za njegovo pokretanje svaki put biće potrebno više struje.
Osim kupovine inverter klime, postoje još neki načini kako možete uštedeti uz pomoć ovog uređaja. Nemojte preterivati sa podešavanjem temperature, pre svega iz zdravstvenih razloga, ali i zbog potrošnje. Na ovaj način se može smanjiti račun od 10 do 25%. Ako se klima uređaju zada previše niska temperatura leti, on će morati da radi maksimalnom snagom duže vreme.
Vodite računa i o održavanju klima uređaja. Pre same sezone hlađenja potrebno ga je servisirati i očistiti filtere. Filteri sa nakupljenom prašinom smanjuju protok vazduha, dakle sprečavaju efikasan rad klima uređaja, time povećavajući potrošnju energije. Neodržavana klima u proseku gubi 5% svoje efikasnosti godišnje. Klima uređaj je pogodno tle i za razvoj mikroorganizama, te je njegovo čišćenje bitno i iz zdravstvenih razloga.
Servis i čišćenje klima uređaja kreće se oko 40-50 EUR.
Na potrošnju klima uređaja uticaće i njegova snaga. Ako je klima manje snage nego što je potrebno, ona će morati češće da radi punim kapacitetom duži period, što će povećati potrošnju energije. Posavetujte se sa stručnjacima oko odabira odgovarajuće klime. Oni će vam najbolje reći da li je za vas dobar izbor “devetka”, “dvanaestica” ili pak “osamnaestica” ako je reč o većem prostoru.
Takođe, kada nije jako sunce, oslanjajte se više na prirodnu ventilaciju. Upravo sa njom je povezana naredna tačka:
3. Što više prirodnog osvetljenja i ventilacije
Ovo je jedna od stavki o kojoj trebate razmišljati u toku same gradnje kuće. Od same orijentacije objekta zavisiće količina prirodnog svetla koja u njega dopire. Takođe, povećanjem staklenih površina pustićete više svetlosti u svoj dom, te time smanjiti potrebu za veštačkim osvetljenjem. Panoramski prozori i zidovi su odličan način za to. Zbog samih dimenzija i težine, panoramski prozori moraju imati čvrste okvire, najčešće se koriste oni od aluminijuma.
Jedina mana koju imaju panoramski prozori i zidovi jeste njihova viša cena. Ona će zavisiti prevashodno od veličine, vrste i tipa stakla, načina otvaranja, profila i okova, odnosno materijala. Za fiksni panoramski prozor treba izdvojiti između 950 do 1.500 EUR, za panoramski zid s otvaranjem na kant između 1.900 i 2.800 EUR.
Uz pravilno pozicioniranje ovih prozora, moćićete da iskoristite toplotu sunca tokom zimskog perioda, te na taj način uštedite na troškovima grejanja.
Da biste omogućili prolaz svetlosti iz jedne u drugu prostoriju, dobar izbor jesu staklena klizna vrata. Ona su savremen izbor naročito popularan u minimalističkim enterijerima. Staklena klizna vrata pružaju osećaj otvorenosti, prostranosti, a u ovu svrhu koristi se kaljeno ili laminirano staklo.
Cena sobnih staklenih kliznih vrata sa šinama, okovima i ugradnjom, kreće se između 250 i 420 EUR.
Kada smo već kod osvetljenja, dolazimo i do sledeće tačke:
4. Korišćenje LED rasvete
Ako želite da imate i do 30% uštede energije, razmislite o zameni klasičnih sijalica LED rasvetom. Ona troši nekoliko puta manje energije nego obične sijalice.
LED rasveta je energetski efikasnija jer troši manje električne energije za proizvodnju svetlosti.
Osim toga, LED sijalice imaju znatno duži vek trajanja, koji iznosi u proseku od 15.000 do čak 50.000 radnih sati. Još jedna prednost jeste ta da se manje zagrevaju nego klasične sijalice, što je naročito bitno tokom letnjih meseci.
LED rasveta doprinosi i samoj estetici prostora. Ona ima savremeni dizajn i javlja se u najrazličitijim oblicima: kao svetleće trake, paneli, plafonjere i reflektori…
Preporučujemo da postavljanje svetala u domu prepustite iskusnom električaru. Cena montiranja rasvete zavisi od karakteristika: da li je ugradna, navojna ili viseća. Cena montiranja srednje zahtevnog svetla na visini do 3 m, bez nabavke, iznosi oko 12 do 20 EUR. A koliko košta sama rasveta? Cena LED traka za jače osvetljenje, bez montiranja, staje od 8 do 13 EUR/kom, dok je cena LED traka za slabije osvetljenje, bez montiranja, od 5 do 7 EUR/kom.
Kada smo već kod rasvete, važno je naglasiti još jedan način da uštedite na mesečnim računima za struju. Isključujte redovno svetlo kada izlazite iz prostorije.
5. Korišćenje indukcionih ploča
Indukcione ploče jesu dobar način da uštedite električnu energiju u svojoj kuhinji. Indukciona ploča direktno zagreva posudu umesto da samo prenosi toplotu na lonac ili tiganj. Toplota će tek krenuti da se proizvodi kada se na ringli nađe sud. Dakle, toplota se ne gubi u procesu prenosa.
Indukcione ploče troše oko 10% manje energije od drugih vrsta šporeta.
Manjoj potrošnji energije doprinosi i brža priprema hrane. Kao što smo već rekli, direktno se zagreva sud, te će voda ili nešto drugo duplo brže proključati nego kod električnih i plinskih šporeta.
Premda indukcione ploče imaju veću početnu cenu, investicija će se vrlo brzo otplatiti kroz manju potrošnju električne energije.
Tu su i druge prednosti indukcione ploče: lakše čišćenje, savremeni, minimalistički izgled, bolja regulacija temperature i precizna kontrola toplote.
6. Pametno korišćenje veš mašine
Veš-mašina je još jedan veliki potrošač u domaćinstvu. Stoga je ekonomično upotrebljavajte: uključujte je samo kada imate dovoljno veša, odnosno kada napunite bubanj do dozvoljene težine, jer će veš mašina trošiti istu količinu energije bilo puna ili polupuna.
Perite veš na programima sa nižim temperaturama jer oni troše znatno manje električne energije. Dobar način da uštedite električnu energiju jeste da uključujete veš mašinu noću, kada je niža tarifa.
Pri kupovini veš mašine, obavezno vodite računa o energetskom razredu.
Ista su pravila i kada je reč o mašini za pranje sudova.
Tokom leta, kada su spoljne temperature visoke, pustite veš da se prirodno osuši umesto da koristite mašinu za sušenje veša. Ne zaboravite, ona u proseku potroši oko 675 kWh struje godišnje, što je svrstava u sam vrh potrošača.
Zašto iskoristiti Daibau za pronalaženje dobrog izvođača?Daibau je vodeća građevinska platforma i zajednica sa više od 165.000 korisnika koji su već dali preko 33.700 komentara o iskustvima s izvođačima i ponuđačima. To je najlakši način da pronađete dobre izvođače radova ili ponuđače usluga. Isprobajte nas i pošaljite besplatan upit. |