Za područje

    Kako iskoristiti baš svaki ugao doma?

    Da li ste ikada primetili da neki stambeni prostori imaju mnogo ćoškova, a da se oni lako previđaju kao izvesna neminovnost sa kojom se mora pomiriti? Taj mračni hodnik, šupljina ispod stepeništa ili manji prazan zid - sve su to opcije koje uz malo mašte mogu postati korisni i lepi delovi enterijera. Pogledajte jednostavne, ali efikasne načine na koje biste te neiskorišćene ćoškove mogli da pretvorite u nešto posebno i korisno.
    Stručni članak 124
    kako iskoristiti svaki cosak u domu
    Imamo čak 2450 izvođača radova za područje Dizajn enterijera:

    1. Kako iskoristiti šupljinu ispod stepeništa?

    Stepenice često skrivaju prostor koji se uopšte ne primećuje. Takvo mesto, koje „zvrji“ prazno i neiskorišćeno, lako može postati praktično i privlačno. Da li ste možda pomislili na to da bi ta šupljina mogla da se pretvori u prostor za držanje cipela, zgodnu policu za knjige ili čak mini-kancelariju? Pravo rešenje zavisi od toga šta vam je realno potrebno.

    1.1. Napravite sređen kutak za držanje stvari

    Ako nemate dovoljno mesta za cipele, torbe ili sezonsku opremu, prostor ispod stepenica je savršen za to. Napravite police, fioke, pregrade, poređajte čvrste kutije ili postavite kukice za torbe i kapute. Manje fioke ili ormarići sa kliznim vratima su jednako dobro rešenje za stvari koje želite da sakrijete od pogleda. Ako je mesto dovoljno veliko, možete ga podeliti na više funkcionalnih delova - fioke ispod, otvorene police iznad.

    fiokar-ispod-stepenista.jpg

    1.2. Mesto za rad

    Nedostaje vam miran kutak za rad? Uz nekoliko promišljenih rešenja, možete transformisati prostor ispod stepeništa u zgodnu kućnu kancelariju. Počnite sa osnovnim: pisaći sto, udobna stolica i nekoliko polica koje možete postaviti na zid da biste uštedeli prostor. Ako nema mesta za sve te elemente, možda bi sklopiv sto ili neki komadi nameštaja po meri bili bolje rešenje koje bi više odgovaralo. U takve opcije možete uključiti i fioke ili manje komode, ormane ili klastere za čuvanje dokumenata i kancelarijskog materijala.

    Dobro osvetljenje je, naravno, ključno za prijatan i funkcionalan radni prostor. Ako nema prirodnog svetla, instalirajte zidnu lampu sa podesivim vratom ili glavom da biste svetlošću pod određenim uglom tačno osvetlili upravo ono što želite. LED trake su takođe odlična opcija, pošto se mogu postaviti ispod polica ili duž plafona da biste obezbedili meku i ravnomernu rasvetu.

    Daibau savetuje: Ako je prostorija sasvim mračna, razmislite o osvetljenju sa podesivom temperaturom boje da biste mogli da birate između toplog i hladnog svetla u zavisnosti od doba dana i svojih potreba.

    Da bi takav prostor bio što udobniji, dodajte neke dekorativne elemente, kao što su biljke u saksijama koje ne zahtevaju mnogo svetlosti (na primer, paprati ili zamije) ili zidne slike koje će stvoriti prijatnu atmosferu. Mekani tepih ili jastuk na stolici učiniće da se osećate prijatnije dok radite.

    Na kraju, ne zaboravite da taj deo enterijera prilagodite ličnim potrebama i preferencijama - ako često koristite štampač ili drugu tehničku opremu, pobrinite se da imate dovoljno prostora za te uređaje, možda čak i sa dodatnom policom ili mobilnim ormarićem na točkovima koje možete skloniti po potrebi. Uz promišljena rešenja, čak i najmanji kutak može postati omiljeno mesto za rad!

    1.3. Originalne ideje za originalna rešenja

    Ako želite nešto drugačije, šupljinu ispod stepeništa možete pretvoriti u mini-biblioteku s ugrađenim policama koje se protežu čitavom širinom i visinom. Ljubitelji vina mogu tu postaviti hladnjak za vino dok vlasnici kućnih ljubimaca mogu stvoriti topao i udoban kutak za psa ili mačku.

    Ako imate decu, možda biste ispod stepenica mogli da uredite skrovište za igru. Dodajte meke jastuke, manje police za knjige na njihovoj visini i neke skrivene fioke za igračke. Takav prostor će deci zasigurno postati omiljen.

    Daibau savetuje: Ukoliko planirate veću transformaciju šupljine ispod stepeništa, postarajte se da materijali i izrada budu kvalitetni. Posebno kada su u pitanju ugradni ormani, police, pa čak i fiokari, preporučljivo je angažovati majstora koji će obezbediti optimalnu iskorišćenost svakog centimetra, ali i čvrstu i sigurnu konstrukciju.

    Razmišljate li o tome kako da sredite prostor ispod stepenica ili čak da ih sasvim renovirate?  Na Daibau možete pronaći iskusne majstore koji se bave pravljenjem i obnovom stepeništa, a koji će vam pomoći oko rešenja po meri i obezbediti profesionalnu uslugu.

    klupa-ispod-stepenista.jpg

    2. Šta je sa hodnikom?

    Hodnici su često zanemareni deo kuća i stanova - najčešće se tretiraju kao puki prolazi iz jedne sobe u drugu. Međutim, i ti prostori mogu postati korisni, estetski zadovoljavajući, pa čak i prijatni. Bilo da imate uzan ili širok hodnik, postoji mnogo jednostavnih rešenja koja će ga pretvoriti u nešto posebno.

    2.1. Dodajte elemente za odlaganje

    Čak i sasvim uzan hodnik može postati pravo mesto za odlaganje, samo ako odvojite malo vremena i dobro razmislite kako biste ga najracionalnije iskoristili. Ugradni plakari i ormarići su odlična ideja - tu možete držati cipele, kapute i sve one stvari koje svakodnevno koristite, a koje obično završe na podu ili po ćoškovima. Ako nema mesta za ormane, nema problema! Uske police ili jednostavne zidne kukice su jednako dobro rešenje. Na njih možete okačiti torbe, jakne ili kišobrane - sve je na dohvat ruke i ništa ne leži na podu.

    Ako volite da sve bude uredno i lepo sređeno, možete upotrebiti simpatične kutije ili korpe za cipele koje ćete poređati ispod klupe ili police. Još bolje: izaberite one s etiketama tako da svi u kući znaju gde šta stoji. Hodnik će odmah izgledati urednije, a stvari ćete mnogo lakše i brže pronaći kada zatrebaju.

    Mali savet za one koji vole da sve bude „tip-top“ sređeno ma o čemu da se radi - izaberite vešalice, kukice ili korpe koje se bojom ili stilom sasvim slažu sa hodnikom.

    hodnik.jpg

    2.2. Napravite nešto posebno

    Zašto da ne pretvorite svoj hodnik u nešto zaista posebno? Ako imate dovoljno prostora, možete postaviti policu za knjige uza zid i tako napraviti sasvim simpatičan mini-kutak za knjige gde će omiljeni naslovi uvek biti na dohvat ruke. Dodajte udoban jastuk ili malu stolicu, a hodnik će dobiti potpuno novu funkciju koja će ga učiniti sasvim neočekivanim.

    Čak i uski hodnici nude mnogo mogućnosti. Jednostavna klupa s ugrađenim fiokama je odlično rešenje. Njome ne samo da ćete dobiti sedište za obuvanje ili izuvanje, već i dodatni prostor za odlaganje. Ispod klupe možete držati torbe, papuče ili kišobrane, što će obezbediti uredan izgled i funkcionalnost.

    Takođe razmislite o tome kako da dodate nešto lično. Možda zidna galerija sa porodičnim fotografijama ili jedinstvenim umetničkim delima koja inspirišu? Tako će hodnik biti ne samo prolazan, već i prijatan prostor gde ćete želeti da zastanete i uživate u atmosferi.

    Daibau savetuje: Prilikom uređenja hodnika ne zaboravite na rasvetu. Hodnicima često nedostaje prirodno svetlo, pa je važno odabrati lampe koje emituju toplu svetlost i prijatno osvetljavaju čitav prostor.

    2.3. Učinite hodnik prijatnijim

    Ako hodnik deluje dosadno, možete ga brzo oživeti uz nekoliko jednostavnih trikova. Dodajte ogledalo, koje će ujedno optički povećati prostor. Tepih sa zanimljivom šarom dodaće toplinu, dok će zidne lampe stvoriti pravu atmosferu. Imate li širi hodnik, možete okačiti porodične fotografije ili umetnička dela da dodate notu ličnog.

    Da li se pitate kako bi hodnik mogao da postane nešto više od pukog prolaza? Na Daibau možete besplatno pronaći majstora koji će vaše ideje pretvoriti u konkretne predmete - od ugradnih polica do kompletnog preuređenja.

    ugradni-garderober-u-hodniku.jpg

    3. Pametna rešenja za prazne zidove i niše

    U svakom domu postoje oni koji prosto mole da budu iskorišćeni - prazni zidovi ili manje niše koje često ostaju neiskorišćene. Te male površine mogu se učiniti funkcionalnim ili dekorativnim uz nekoliko jednostavnih rešenja. Razmislite - imate li zid ili nišu u svom domu gde nešto nedostaje? Pogledajte šta možete da učinite u vezi sa tim.

    3.1. Police za organizaciju i dekoraciju

    Prazni zidovi mogu biti pravo funkcionalno i estetsko otkrovenje ako ih pravilno upotrebite. Na primer, u trpezariji ili kuhinji možete postaviti uske drvene police iznad stola ili kuhinjskog pulta, gde će biti poređani začini, čaše za vino ili svakodnevni kuhinjski pribor. Prostor možete oživeti malim saksijama sa začinskim biljem ili ukrasnim korpama koje čine da sve deluje privlačnije i domaćinski. Da bi sve bilo jasno i organizovano, upotrebite staklene tegle s etiketama za čuvanje testenine, čaja ili drugih namirnica.

    U dnevnoj sobi, police su odličan način za izlaganja neke lične kolekcije. Knjige, sveće, suveniri sa putovanja ili ukrasni predmeti samo su neke od stvari koje mogu naći mesto na tim policama. Želite li da kutak izgleda savremeno, možda minimalistički, izaberite police bez vidljivih nosača, koje izgledaju kao da lebde, naročito ako su iste boje kao i zid.

    zidna-nisa.jpg

    Hoćete li dinamičniji efekt, rasporedite predmete na različitim visinama i koristite kombinaciju različitih materijala, kao što su staklo i drvo. U dečjim sobama police nisu samo estetski element - one su odlično mesto za omiljene knjige i igračke. Ako ih postavite na visinu do koje deca mogu da dosegnu, moći će da pospremaju i koriste svoje stvari. U kupatilima, plitke police su odlično rešenje za odlaganje peškira, toaletnih potrepština ili boca.

    Daibau savetuje: Kombinacija jednostavnih drvenih polica i ukrasnih korpi takođe može dodati notu elegancije prostoru.

    Prilikom postavljanja polica uvek je važno proveriti stanje zidova, jer su za gipsani zid potrebni posebni nosači i šrafovi. Ako niste sigurni kako da to uradite ili nemate potreban alat, uvek možete potražiti pomoć od profesionalca. Osim što je bitno da police deluju lepo, ne manje važno je i to da budu sigurno fiksirane i bezbedne za upotrebu. 

    Šta je sa onim sitnicama koje uvek „nestaju“? Ključevi, podsetnice, ceduljice, sunčane naočari? Razmislite o zidnim korpama ili malim policama gde ih možete odložiti. Na taj način nećete morati frenetično da ih tražite u svim sobama svakog jutra.

    police.jpg

    3.2. Dodavanje dekorativnih elemenata

    Manje površine, kao što su zidovi iznad radijatora ili pored vrata, mogu se učiniti posebnim sa nekoliko detalja. Obojite ih drugom bojom, upotrebite zanimljive tapete ili okačite ogledalo. Ogledala su odličan izbor za niše i prazne zidove, jer čine prostor svetlijim i vizuelno većim. Preferirate li nešto ličnije, okačite slike, ilustracije ili dečje crteže da dodate karakter prostoru.

    3.3. Napravite mali funkcionalni prostor za odlaganje

    Niše i prazni uglovi mogu biti „zlata vredni“ ako se pravilno iskoriste. U hodniku, na primer, niša pored ulaza može postati praktično mesto za držanje cipela i torbi. Ugradni ormarići sa glatkim vratima koja se stapaju sa zidom idealni su za uredan izgled, dok otvorene police i kukice omogućavaju brz pristup svakodnevnim potrepštinama. Ukoliko nema mesta za ormane, viseće korpe ili uža rešenja za kačenje na zid su jednako odličan izbor.

    U kuhinji, niše se mogu upotrebiti za držanje često korišćenih predmeta, kao što su začini, mali kućni aparati ili tegle s osnovnim sastojcima. Prozirne kutije omogućavaju da lako vidite sadržaj i skratite vreme traženja. Sa nekoliko kukica na zidu, takođe možete da okačite tiganje, poklopce, kutlače ili drugi sitniji pribor koji često koristite.

    U spavaćoj sobi, niša pored kreveta može biti savršen prostor za noćni stočić. Dodajte police za knjige, mesto za telefon ili malu noćnu lampu. Ako je niša veća, možete je pretvoriti u zgodan prostor za držanje sezonske odeće - šipka za vešalice nekoliko kutija na vrhu, obezbediće maksimalnu iskorišćenost svakog centimetra.

    Kupatila su takođe puna mogućnosti. Manje niše pored tuša ili kade savršene su za šampone i gelove, dok su veće za peškire i pribor. Da biste dodali eleganciju, izaberite ukrasne korpe ili kutije u boji, koje deluju kao dopuna dizajna.

    Daibau savetuje: Kada radite sa nišama ili uskim površinama, najvažniji faktor je njihova dubina. Ako niša nije dovoljno duboka za ormariće ili police, plitka rešenja kao što su kukice, viseće torbe ili uski nosači su najbolji izbor.

    Ako vam je potrebna pomoć oko montaže ili izrade po meri, obratite se profesionalcu koji će se pobrinuti da sve bude urađeno kvalitetno i lepo.

    police-u-dnevnoj-sobi.jpg

    4. Poigrajte se praznim uglovima doma

    Prazni uglovi u kući se često zanemaruju - vide se, ali retko ko pomisli šta bi moglo da se uradi u vezi sa njima. Ti ćoškovi imaju ogroman potencijal, jer se mogu transformisati u funkcionalne, udobne ili estetski prijatne delove enterijera. Postoji li prazan ugao u vašem domu koji nikada niste koristili? Pogledajte neke ideje kako da ga oživite.

    4.1. Napravite kutak za čitanje

    Jedan od najčešćih načina da se upotrebi neki prazan ćošak jeste nameštanje kutka za čitanje. Sa nekoliko jednostavnih koraka možete stvoriti prostor koji prosto mami na opuštanje. Postavite udobnu fotelju ili malu stolicu, dodajte mekani jastuk i ćebe za hladne večeri. Možete montirati usku policu ili mali sto uza zid, gde ćete imati mesta za knjige, šoljicu kafe ili čak lampu. Ako je ugao blizu prozora, iskoristite prirodno svetlo - ako nije, lepa lampa sa mekim svetlom će stvoriti prijatnu atmosferu.

    4.2. Postanite majstor uređenja prostora

    Prazni uglovi su savršeni kao dodatna mesta za odlaganje. Ugradne police su jedno od najpraktičnijih rešenja, jer se njima mogu iskoristi čitave visina i širina prostora. Na taj način možete stvoriti mesto za knjige, ploče, ukrasne predmete, suvenire ili čak sezonske potrepštine. Ako želite da ugao bude jednostavniji i uredniji, možete razmotriti i kupovinu montažnih polica-kutija,fioka ili korpi u koje ćete sakriti sve predmete koji nisu za držanje na otvorenom. Na primer, umesto da ređate papire na police, stavljajte ih u kutije ujednačenih boja i oznaka da biste znali gde je šta.

    Ako više volite minimalistički izgled, zatvoreni ormarići su odličan izbor. Plitki plakari sa kliznim ili preklopnim vratima se lepo uklapaju u svaki stil i istovremeno osiguravaju da ništa ne ostane na vidiku. Takva su rešenja idealna za čuvanje dokumenata, igračaka ili elektronskih uređaja koje ne koristite svaki dan. U spavaćim sobama ćoškove lako možete popuniti visokim ormarićima za sitnije odevne predmete ili dodatke koje ređe koristite, kao što su šalovi, tašne ili šeširi.

    4.3. Napravite svoj kutak

    Kao što smo ranije spomenuli, neiskorišćeni uglovi su savršeni za radni prostor. Naravno, prazan ćošak uvek možete iskoristiti i za opuštanje.

    cosak-za-jogu.jpg

    Na primer, uredite kutak za meditaciju ili jogu. Sa mekim tepihom, jastucima i mirisnim svećama možete stvoriti mirno mesto u kojem se lako možete opustiti nakon dugog dana. Ako ste ljubitelj muzike, možete postaviti gramofon ili zvučnike uz kutije za ploče. Takav će kutak sigurno postati vaše omiljeno mesto kod kuće.

    Ljubitelji biljaka, prazan ugao mogu pretvoriti u mini-staklenik. Poređajte saksije, dodajte malu lampu i stvorite oazu prirode u svom domu. To može biti naročito korisno u manjim stanovima u kojima nema mnogo prostora za zelenilo.

    Još jedna zanimljiva ideja je kutak za čaj ili kafu. Stavite sav potreban pribor, kao što su šolje, čajnik, kafa i šećer, na ormarić ili kolica. Dodajte sitnice kakve su ukrasnen salvete ili vazica sa cvećem da biste stvorili savršen kutak za opuštanje uz omiljeno piće.

    Daibau savetuje: Pre nego što počnete da ukrašavate prazan ugao, razmislite o svojim navikama i željama. Na taj ćete način dizajnirati prostor tačno prema vašim potrebama i osigurati to da ćete ga zaista koristiti.

    4.4. Posebne ideje za jedinstvene kutke

    Za one koji žele nešto posebnije, prazan ćošak može postati prava atrakcija kod kuće. Na primer, postavite veliku saksiju sa raskošnom biljkom ili malim drvetom koja će prostoru dodati živost i svežinu. Ako želite nešto praktičnije, možda se tu može smestiti minijaturni šank - nekoliko polica za čaše, ormarić za flaše i već imate kutak koji će impresionirati goste. U dečiim sobama kutak se može transformisati u prostor za igru sa mekim tepihom, jastucima i kutijama za igračke.

    Daibau savetuje: Pre nego što počnete da sređujete prazan ugao, razmislite šta vam najviše nedostaje u domu - da li je to mesto za odlaganje stvari, posao ili opuštanje.

    sredjivanje-prostora.jpg

    Vaš dom je pun skrivenih mogućnosti. Prazni uglovi, neiskorišćene niše i prostori na koje do sada niste obraćali pažnju mogu, uz malo mašte i promišljenog planiranja, postati srce vašeg doma. Možda ste upravo zamislili kako možete napraviti kutak za čitanje u nekom ćošku ili kako bi hodnik mogao postati više od običnog prolaza između soba. Zašto da te ideje ne pretvorite u stvarnost?

    Zašto iskoristiti Daibau za pronalaženje dobrog izvođača?

    Daibau je vodeća građevinska platforma i zajednica sa više od 166.500 korisnika koji su već dali preko 32.800 komentara o iskustvima s izvođačima i ponuđačima. To je najlakši način da pronađete dobre izvođače radova ili ponuđače usluga. Isprobajte nas i pošaljite besplatan upit.

    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Tražite dobre izvođače radova za područje Dizajn enterijera?

    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Imamo čak 2450 izvođača radova za područje Dizajn enterijera:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije