Podovi su jedna od najprljavijih površina u našim domovima. Na đonovima obuće unosimo prljavštinu koja se raznosi, a tu su i ostaci hrane i druge nečistoće koja se gomilaju. Tradicionalne metode čišćenja obuhvataju suvo održavanje podova, tj. usisavanje, a zatim sledi mokro - prebrisavanje podova. Međutim, u dosta slučajeva standardne metode čišćenja podova nisu dovoljne i tada je potrebno mašinsko pranje podova.
Ranije je mašinsko pranje podova bilo “rezervisano” isključivo za komercijalne objekte, ali se danas sve više ljudi opredeljuje da temeljno očisti svoje stambene prostore.
Mašinskom pranju podova se pribegava kada uobičajeno čišćenje više nije dovoljno, te kada je potrebno da se ukloni nataložena prljavština. Mašinsko pranje podova se često radi prilikom kupovine nove nekretnine ili njenog izdavanja/prodaje, ali i prilikom renoviranja.
Mašinsko pranje podova jeste proces u kojem se koriste specijalizovane mašine i namenska hemijska sredstva, za čišćenje različitih vrsta podnih površina. Može se reći da je ono optimalno rešenje za temeljno čišćenje i održavanje higijene svih podnih površina.
Primenjuje se na pločicama, mermeru, granitu, parketu, laminatu i drugim podnim površinama. Nakon temeljnog pranja može se pristupiti impregnaciji, poliranju ili nečem trećem, zavisno od vrste poda, namene i vaših zahteva.
Šta podrazumeva mašinsko pranje podova?
Mašinsko pranje podova se može definisati kao profesionalna usluga čišćenja podova u kojoj se koristi specijalizovana oprema. Proces podrazumeva upotrebu profesionalnih perača i usisivača za uklanjanje ostataka a zatim i nanošenje odgovarajućeg deterdženta i vode kako bi se razgradila zaostala prljavština. Nečistoće se ispiraju mlazom vode pod visokim pritiskom, a podne obloge ostaju čiste i sjajne.
Mašinama za čišćenje prelazi se preko cele površine prostora. Tamo gde su ostale tvrdokorne mrlje, prelazi se opet.
Mašinsko čišćenje podova obuhvata različite alate. Prvo ćemo spomenuti perače za podove koji su namenjeni održavanju tvrdih površina, nanosi se rastvor za čišćenje a zatim se rotirajućim četkama pod riba. Parni čistači se, s druge strane, najčešće koriste za čišćenje pločica i fuga. Oni koriste toplu vodu i paru za dezinfekciju i čišćenje podnih površina. Para prodire duboko, u same pore materijala, te može otkloniti i najtvrdokornije mrlje. Za čišćenje tepiha i drugih tekstilnih podnih obloga koriste se profesionalni usisivači. Oni su specijalizovani za uklanjanje prašine, prljavštine i mrlja iz i sa vlakana.
Tip podne obloge uticaće na odabir mašine za pranje podova, kao i veličina površine koja se čisti.
Tretiranje podnih obloga zavisi od materijala od kojih su napravljene. Negde se koristi mašina za poliranje podova, negde usisivač na paru za dubinsko čišćenje.
Primera radi, drveni podovi se ne smeju mnogo kvasiti. Kod održavanja parketa, potrebno je koristiti mekanije četke kako se isti ne bi oštetio.
Kada je u pitanju izbor hemije, važan je izbor pravog rastvora za čišćenje. Naime, različite podne obloge ne mogu se čistiti istim hemijskim sredstvima.
Najbitnije je korišćenje hemijskih sredstava namenjenih određenoj vrsti podne obloge. Ne čisti se drveni pod, keramičke pločice i vinil pod na isti način.
Dobar primer za to je tepih. Tepih je pravi “magnet” za prašinu i prljavštinu. Unutar tkanja tepiha sakupljaju se razne čestice i mikroorganizmi. Vremenom, ako se tepih temeljno ne očisti, iz njega dopiru neprijatni mirisi. Za pranje tepiha neophodno je koristiti hemijska sredstva odgovarajuće pH vrednosti.
Mašinsko pranje podova, dakle, uključuje različite radnje: usisavanje, ribanje, sušenje, omogućavajući brzo i temeljno čišćenje.
Koji podovi podležu mašinskom pranju?
Mašinsko pranje sprovodi se na različitim podnim površinama. Temeljno se mogu čistiti tvrdi podovi poput betona, podova od prirodnog kamena, drvene podne obloge poput parketa i laminata. Mašinsko pranje drvenih podova je najzahtevnije, moraju se koristiti odgovarajuća oprema i hemijska sredstva kako bi se izbeglo oštećenje drveta.
Mašinsko pranje se sprovodi i na tzv. vodootpornim podovima kao što su vinil podovi, linoleum i slično.
Vodootporni podni materijali takođe se mogu čistiti mašinski.
Mašinsko pranje delotvorno je i kod pločica, a naročito za čišćenje prostora između njih, tj. fuga.
Mašinsko pranje podova - prednosti
Mašinsko pranje podova ima niz prednosti zbog kojih se koristi u komercijalnim i ugostiteljskim objektima, industrijskim prostorima, a sve više i u životnim prostorima.
Dubinsko čišćenje - mašinsko čišćenje poda podrazumeva odmašćivanje, uklanjanje svih vrsta nečištoća sa podova, detaljno uklanjanje stare emulzije. Rezultat su čisti i blistavi podovi. Klasične metode čišćenja nisu uvek dovoljne. Uzmimo za primer tepih. Usisavanjem se uklanjaju samo vidljive čestice prašine, dok one “zarobljene” u vlaknima tepiha ostaju netaknute. Govorimo ne samo o prašini i prljavštini, već i o grinjama, alergenima… Mašinsko pranje podova uklanja sve one skorele mrlje koje se nisu mogle ukloniti jednostavnim brisanjem.
Mašine za pranje podova su dizajnirane tako da uklone prljavštinu i mrlje znatno efikasnije od ručnih metoda čišćenja. Vodene mlaznice pod pritiskom znatno će bolje očistiti površine od obične vlažne krpe, zar ne?
Mašinskim pranjem podova uklanja se i najsitnija prljavština nataložena na teško dostupnim mestima.
Efikasnost i brzina - mašinsko pranje podova jeste znatno brži proces od tradicionalnih metoda čišćenja. Na ovaj način se može očistiti velika površina za kratko vreme. Ovo je naročito korisno u prostorijama sa velikim prometom. Mašinsko pranje podova je izuzetno efiksno i traži manje fizičkog napora.
Produžen vek trajanja podova - mašinskim pranjem podova produžava im se životni vek jer se uklanjaju abrazivne čestice koje izazivaju habanje podova. Podovima se na ovaj način vraća prvobitni izgled. Ovo je naročito bitno u poslovnim prostorima, gde je čist i uredan izgled podova od velikog značaja za ostavljanje pozitivnog utiska.
Manja potrošnja vode - da li ste znali da se mašinskim pranjem podova troši znatno manje vode nego klasičnim metodama čišćenja? Osim što će doneti uštede na računu za vodu, smanjuje se rasipanje najvažnijeg resursa na svetu.
Zaključuje se da je mašinsko pranje podova isplativ i efikasan način da podnim oblogama vratite “stari sjaj”, umesto da ih zamenite. Ovo je svakako i jeftinija solucija.
Kada već govorimo o cenama, koliko će vam agencija za čišćenje naplatiti za mašinsko pranje podova? Za samo mašinsko pranje podova, agencija će vam naplatiti oko 1,5 EUR/m2.
A zašto baš agenciji za čišćenje poveriti mašinsko pranje podova? Pre svega jer raspolažu potrebnim, gorenavedenim alatima i odgovarajućim hemijskim sredstvima. Osim toga, osposobljeni su za rukovanje istim, poseduju potrebno iskustvo. Oni će kvalitetno i temeljno očistiti vaše podove u nakraćem mogućem roku i tako im produžiti vek trajanja.
Zašto iskoristiti Daibau za pronalaženje dobrog izvođača?Daibau je vodeća građevinska platforma i zajednica sa više od 165.000 korisnika koji su već dali preko 33.700 komentara o iskustvima s izvođačima i ponuđačima. To je najlakši način da pronađete dobre izvođače radova ili ponuđače usluga. Isprobajte nas i pošaljite besplatan upit. |