Za područje

    Uređenje dvorišta na zimu

    Tokom zimskog perioda vegetacija staje i baštenski alat se odlaže po strani, međutim sredina i kraj ovog godišnjeg doba jesu vreme kada se vrt priprema za proleće. Za vredne baštovane uvek ima posla, te se krajem januara i februara mogu ponovo posvetiti svom vrtu kako bi spreman dočekao najzelenije godišnje doba. Kako izgleda i šta obuhvata uređenje dvorišta na zimu?
    Stručni članak
    uredjenje dvorista zima
    Imamo čak 453 izvođača radova za područje Uređenje dvorišta:

    Praznici i godišnji odmori su gotovi, te je vreme da se vratimo svojim svakodnevnim aktivnostima. Sada već možete planirati uređenje svog doma, čak i početi (ili nastaviti) unutrašnje radove, ali i pripremiti svoj vrt za proleće kada se vegetacija iznova “budi” iz zimskog sna.

    Premda je uvreženo mišljenje da tokom zimskih meseci osim čišćenja snega nema drugih radova, ovo nije u potpunosti tačno. Kraj januara i februar, kada nas sad već tradicionalno iznenade više temperature, period je kada se ponovo možete posvetiti svojoj okućnici.

    Cveće na zimu

    Bilo da se profesionalno bavite uređenjem eksterijera ili ste hobisti, baštovani koji uživaju u uređenju svog dvorišta, ovo su radovi koji vam predstoje:

    Sadnja biljaka sa “golim” korenom

    Sadnja bilo kojih biljaka se naravno podrazumeva samo ako zemljište nije previše vlažno ili zamrznuto. Ako je tako, sadnja će morati da se odloži. Međutim, ako je vreme prijatno, a tlo obradivo, možete se odlučiti na sadnju biljaka sa golim korenom. 

    Sadnja biljaka sa golim korenom se obavlja isključivo kada vegetacija miruje, tj. kada nema lista.

    Biljke sa golim korenom mahom su jeftinije od onih koje dolaze u saksijama i brzo se ukorene. Koje biljke sa golim korenom možete zasaditi? Ruže sa golim korenom su dostupne tokom cele sezone mirovanja, na primer.

    Setva u staklenicima

    Januar je mesec kada možete posejati povrće u module ili saksije sa kompostom, koje ćete držati u stakleniku. Na taj način, dobija se rasad odnosno mlade biljke koje se mogu presaditi baš na vreme, u rano proleće. Ako volite da sami uzgajate povrće, u stakleniku možete posaditi karfiol, patlidžan, rotkvice i druge vrste…

    Setva u staklenicima

    Kada je reč o ukrasnom bilju, u zagrejanom stakleniku mogu se posaditi zevalice ili muškatle. 

    A koliko koštaju staklenici? To zavisi od njihove veličine, materijala konstrukcije i krovišta, broja otvora i, eventualno, sistema za zalivanje. Cena staklenika, namenjenog domaćinstvu, napravljenog od pocinkovanih čeličnih cevi i prekrivenog polietilenskom folijom, veličine 4x6 m (24 m2), bez postavljanja, kreće se oko 800 EUR.

    Tražite nekog kome biste poverili izradu staklenika? Pošaljite upit odgovarajućim i ocenjenim staklorescima ili stručnjacima za staklenike u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza!

    Krajem februara možete krenuti sa proizvodnjom na otvorenom. Obavlja se setva i sadnja ranog povrća: graška, jarog belog i crvenog luka, rotkvice, raznih salata, peršuna, blitve, šargarepe… Oni se seju pod uslovom da je zemlja zagrejana na makar 5 stepeni.

    Orezivanje

    Nakon nekoliko meseci vlažnog ili snežnog vremena, višegodišnje biljke mogu izgledati neuredno, te ih je potrebno orezati. Orezivanje se upravo i radi pre olistavanja. Uklonite suve i oštećene delove (ako su ostali stari listovi npr.), jer oni pomažu razvoju gljivičnih oboljenja.

    Pravovremeno orezivanje povećava rodnost i smanjuje bolesti biljaka.

    Orezivanje

    Zašto je kasna zima dobar period za orezivanje? Jer vegetacija tada miruje, nema lišća, cvetova niti plodova. Bolje i lakše se vidi struktura krošnje, precizniji su rezovi grančica. U proseku, skida se 10-15% krošnje tokom jedne zime. Uklanjanjem starih, oštećenih grana postičete rast novih. Ako je krošnja prozračnija, to omogućava svetlosti da lakše dopire ali i bolju cirkulaciju vazduha čime se smanjuje mogućnost oboljenja.

    Orezuje se i listopadno žbunje i žive ograde. Međutim, savetuje se da ne orezujete biljke iz porodice trešanja tokom ovog perioda, jer to povećava rizik od gljivičnih bolesti. 

    Nemate vremena ili niste vični u orezivanju žive ograde, žbunja i stabala? Pomoć možete potražiti od iskusnih baštovana. Za orezivanje žive ograde, baštovani će vam naplatiti 1-1.8 EUR po m, za orezivanje grmlja oko 15-20 EUR po komadu, zavisno od visine. Za sadnju drveća i grmlja, naplatiće oko 12 EUR/kom.

    Orezivanje

    Tražite nekog kome biste poverili uređenje okućnice ili baštovanski posao? Pošaljite upit odgovarajućim i ocenjenim inženjerima hortikulture i baštovanima u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza!

    Napravite plan sadnje

    Ukoliko je zemlja još uvek zamrznuta a temperature veoma niske, možete pažljivo isplanirati uređenje dvorišta odnosno vrta, napraviti plan za svoju parcelu, pregledati kataloge semena i uslove uzgoja različitih biljaka. Planirajte svoje plodorede biljaka za narednu sezonu.

    Premda je januar često najhladniji mesec, dani postaju duži, te možete početi sa planiranjem bašte za ovu godinu i kupovinu semena i rasada.

    Važno je i da pravilno odredite koja vrsta će ići pored koje, ali imajte u vidu da nisu sve vrste biljaka dobri susedi. Npr. pored belog luka nemojte saditi grašak, kupusnjače, pasulj. Uvek je dobro da se u vašoj bašti nađe začinsko bilje. Bosiljak npr. čuva svoje susede od pepelnice i raznih štetočina.

    Sadnja bosiljka

    Čišćenje i spremanje plastenika/staklenika

    Tokom hladnijeg perioda, čiste se plastenici odnosno staklenici kako bi se sprečio razvoj štetočina i bolesti, a uklanjanjem prljavštine propušta se i više svetlosti. Čišćenje ovih zatvorenih prostora je od suštinske važnosti za kvalitet biljaka koje se u njemu uzgajaju, a utiče i na uspešnost proizvodnje rasada.

    Naime, u plastenicima i staklenicima, više temperature od spoljne kao i povećana vlažnost stvaraju pogodno tle za razvoj patogena i širenje štetočina. 

    Pre nego što krenete sa čišćenjem unutrašnjosti, sredite prostor oko staklenika. Sklonite predmete koji vam ne trebaju poput gajbica i saksija, počupajte korovske biljke, napravite sebi stazu kako ne biste gazili po baricama i mokroj zemlji te istu uneli u svoj staklenik. Važno je očistiti spoljnu stranu plastenika specijalizovanim sredstvima kako bi se omogućio prolaz svetlosti.

    Čišćenje staklenika 

    Kada ste očistili spoljašnjost plastenika/staklenika, prelazi se na unutrašnjost. Prvo je potrebno izvaditi stvari iz plastenika, ne nasumično već određenim redom: prvo se uklanjaju potpore koje ste koristili za biljke (bilo da su metalne, plastične ili drvene) a za narednu vegetacionu sezonu savetuje se da nabavite nove; potom se uklanjaju biljni ostaci ako već nisu - plodovi, listovi, stabla biljaka koji mogu širiti bakterijske i gljivične infekcije biljaka. Biljne ostatke iz plastenika, naravno samo ako su zdravi, možete staviti u komposter.

    Potom se uklanja malč folija i sistemi za navodnjavanje, kojima je takođe potrebna dezinfekcija, ali izvan plastenika. Potom se prelazi na čišćenje unutrašnjosti plastenika prema pravilima koje morate slediti. Najbolje je čistiti staklenik kada ima povetarca, on će pomoći bržem sušenju. Važno je da prebrišete i stolove i police, ali i dezinfikujete alat kojim radite i tako ga pripremite za narednu sezonu. Njegova čistoća bitna je kako ne biste preneli korove i biljne bolesti, a time ga štitite i od rđe čime mu produžavate vek trajanja.

    Provera i priprema sistema za navodnjavanje

    Nemojte čekati leto kako biste nabavili sisteme za navodnjavanje, već o njima mislite na vreme. Upravo je vansezonski period najbolji za planiranje i nabavku zalivnih sistema. Ako već imate zalivni sistem, proverite opremu da li ima određena oštećenja.

    Instalacija zalivnog sistema

    Koliko koštaju sistemi za navodnjavanje? Cena sistema za navodnjavanje se kreće između 3,4 do 4 EUR/m2.

    Zašto iskoristiti Daibau za pronalaženje dobrog izvođača?

    Daibau je vodeća građevinska platforma i zajednica sa više od 166.500 korisnika koji su već dali preko 32.800 komentara o iskustvima s izvođačima i ponuđačima. To je najlakši način da pronađete dobre izvođače radova ili ponuđače usluga. Isprobajte nas i pošaljite besplatan upit.

    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Imamo čak 453 izvođača radova za područje Uređenje dvorišta:

    Tražite dobre izvođače radova za područje Uređenje dvorišta?

    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Imamo čak 453 izvođača radova za područje Uređenje dvorišta:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Pomoć

    Za vas smo dostupni svakog radnog dana od 8:00 do 16:00. Kako možemo da vam pomognemo?

    Potražnje: +381 11 430 0 340
    Preduzeća: +381 65 324 2 285
    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2025 Daibau | Sva prava su zadržana