Za područje

    Opasnosti nenošenja maske za varenje

    Majstori, bilo da se radi o stolarima, zidarima, variocima, prilikom svog rada koriste alat i još jednu nužnu stvar - sigurnosnu opremu. Dok im alat omogućava da efikasno obavljaju posao, sigurnosna oprema kao što su maske za zavarivanje, naočare, zaštitne kacige i rukavice, štiti radnike od ozbiljnih povreda, smanjuje rizik od povreda na radu i sigurno obavljanje zadataka. U nastavku se fokusiramo na maske za varenje, kada se koriste i zašto su maske za zavarivanje neophodne?
    Stručni članak 143
    maske za varenje
    Imamo čak 3046 izvođača radova za područje Metalne konstrukcije:

    Zaštitna oprema krucijalan je element rada svakog majstora, bez obzira kojim poslom se bavi. HTZ štiti izvršioce od zdravstvenih ili bezbednosnih povreda na radu. 

    Najčešće je namenjena industrijskim radnicima, pre svega u oblasti građevine, ali i drugim delatnostima poput prehrambene i hemijske industrije, poljoprivrede. Da bi zaštitna oprema bila delotvorna, mora biti pažljivo dizajnirana, izrađena i održavana.

    Mi ćemo se danas baviti maskama za zavarivanje, čestom HTZ opremom bez koje majstori koji rade sa metalom ne mogu. 

    Ali krenimo od početka:

    Zašto je bitan HTZ? 

    HTZ oprema redukuje rizik od povreda na radu a kako bi se radnici što bolje zaštitili, potrebno je da poseduju zaštitnu opremu koju će na odgovarajuć način koristiti i redovno proveravati. 

    Rizici na radnom mestu mogu uključivati povrede pluća koje se javljaju udisanjem dima i štetnih hemikalija; glave i očiju od letećih čestica, prskanja agresivnih tečnosti ili pada materijala; sluha od prevelike buke; kože od kontakta sa štetnim materijama; kao i tela od visokih/niskih temperatura, vibracija i pada.

    HTZ oprema obuhvata stoga zaštitu lica (zaštitne maske, naočare), zaštitu sluha (slušalice, antifoni), zaštitu disajnih organa (maske), zaštitu šaka i ruku (zaštitne rukavice), zaštitnu i radnu odeću i obuću otpornu na razne nepovoljne uticaje.

    HTZ oprema

    Naša današnja tema jesu maske za varenje, tj. maske za zavarivanje. Prva zaštita prilikom zavarivanja pojavila se početkom prošlog veka, kada je zavarivanje postalo rasprostranjeno u industriji. Na početku su se koristile jednostavne ručne maske sa tamnim staklom koje su obezbeđivale osnovnu zaštitu od UV zračenja i intenzivnog svetla. Sada su maske za varenje unapređene i pružaju kompletnu zaštitu variocima. 

    Šta su maske za varenje i kada se koriste?

    Zavarivanje jeste proces spajanja dva ili više metalnih delova čime se dobija nerazdvojiva veza. Izvodi se pod dejstvom toplote i pritiska. Tokom procesa varenja metala oslobađa se intenzivna svetlost i toplota, ali i štetni gasovi.

    Zavarivanje

    Zavarivanje metala spada u izuzetno zahtevno zanimanje izloženo rizicima jer zahteva rad pri izlaganju različitim izvorima svetlosti poput ultraljubičastog i infracrvenog. Kako ona mogu naneti ozbiljna oštećenja očiju, najvažnija zaštita kod ovog posla jesu maske za zavarivanje. Maska za zavarivanje, pored očiju, štiti još i lice odnosno kožu od opasne svetlosti i varnica koje mogu izazvati opekotine. Ova sigurnosna oprema koristi se za različite metode zavarivanja metala. Dolaze u različitim oblicima, prilagođene specifičnim potrebama i vrstama zavarivanja. 

    Maske za varenje jedan su od krucijalnih delova zaštitne opreme koji pruža neophodnu zaštitu očiju i lica od intenzivnog svetla, iskri i štetnih UV i IR zraka koji se oslobađaju tokom varenja.

    Razlikujemo tri najčešće vrste maski za zavarivanje:

    • Automatska maska za varenje: poslednjih godina izuzetno popularna. Automatske maske za varenje omogućavaju rad bez potrebe za podizanjem i spuštanjem maske. Na taj način omogućavaju bolju produktivnost i udobnost - zavarivač ne  mora neprestano da podešava masku. One imaju sposobnost da automatski prilagode nivo zatamnjenja u odnosu na intenzitet svetlosti.

    Automatska maska za varenje pruža veliku udobnost i efikasnost tokom rada, jer je opremljena senzorima koji prilagođavaju zatamnjenje.

    • Pasivne maske za varenje: tradicionalno najčešći izbor zavarivača. One su jednostavne, pristupačne cene. Koriste fiksno zamračeno staklo. Kod pasivnih maski za varenje potrebno je podizati masku kada se ne zavaruje, te iziskuju više manuelnog rada. Međutim, one takođe pružaju efikasnu zaštitu tokom zavarivanja.

    Pasivne maske za zavarivanje opremljene su fiksnim zatamnjenim staklima. Ekonomične su ali zahtevaju ručno podizanje i spuštanje tokom rada.

    • Maske za varenje za zamračenim staklom: koriste filtere koji blokiraju štetne zrake, ali pružaju dovoljno svetlosti za jasan pregled radnog područja. Dostupne su sa različitim nivoima zatamnjenja, spram različitih tehnika zavarivanja.

    Maske za varenje trebaju da budu udobne, odnosno pogodne za nošenje tokom dužih vremenskih perioda. Maske manje težine omogućavaju bolju pokretljivost, olakšavaju dugotrajan rad. 

    Maske za zavarivanje omogućavaju variocima da se fokusiraju na posao, jer eliminišu potrebu za prekidima zbog neprijatnosti izazvanih varnicama i svetlom.

    Maska za varenje

    Prilikom upotrebe maski za zavarivanje neophodno je pravilno je postaviti na lice, osigurati da je dobro pričvršćena i održavati je prema uputstvima proizvođača kako bi se garantovala adekvatna zaštita. Redovno čišćenje maske za zavarivanje je neophodno kao i proveravanje stakala. 

    Glavni rizici pri zavarivanju:

    • Oštećenje očiju: tokom zavarivanja metala nastaje UV i IR zračenje koje može izazvati ozbiljne povrede rožnjače, pa i trajna oštećenja vida. Ozbiljne povrede očiju uključuju fotokeratitis ili čak kataraktu.

    • Opekotine na koži: mogu se javiti opekotine na izloženim delovima kože. Intenzivna svetlost i toplota mogu izazvati opekotine na licu, a maske za varenje sprečavaju direktan kontakt sa varnicama i štetnim zračenjem.

    • Štetni gasovi: isparenja koja nastaju prilikom zavarivanja mogu biti toksična, izazvati respiratorne probleme. 

    Prednosti maske za varenje:
    Veća efikasnost, pružaju nesputan rad
    Bezbednost - sprečavaju se povrede očiju, kože, respiratornog sistema
    Dugotrajna zaštita zdravlja

    Odabir maske za varenje

    Prilikom izbora maske za varenje, uzmite u obzir nekoliko faktora:

    • Tehničke karakteristike - kao i kod kupovine bilo koje druge opreme, potrebno je da proverite tehničke karakteristike. 

    • Komfor - maske za varenje koje su lakše i ergonomske smanjuju zamor tokom rada.

    Što se tiče same cene, ona varira u zavisnosti od tehničkih karakteristika i proizvođača, ali cena, kada je u pitanju bezbednost, ne bi trebala da bude odlučujući faktor. Birajte masku koja zadovoljava sve bezbednosne standarde.


    Tražite dobre izvođače radova za područje Metalne konstrukcije?

    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Imamo čak 3046 izvođača radova za područje Metalne konstrukcije:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije