Za područje

    Prozori punjeni argonom

    Danas se na tržištu mogu pronaći prozori sa različitim brojem komora u profilima i različitom toplotnom provodljivošću stakala, a oni čija je energetska efikasnost poboljšana često kao punjenje imaju argon. Prozori punjeni argonom predstavljaju skuplje ali kvalitetnije rešenje, koje će smanjiti toplotne gubitke. U nastavku odgovaramo na pitanje - kakvi su to prozori punjeni argonom?
    Stručni članak
    energetski efikasan prozor
    Imamo čak 1791 izvođača radova za područje Prozori:

    Došlo je vreme za zamenu stolarije ili vam predstoji ugradnja nove? Uvek je bolje rešenje da se opredelite za onu energetski efikasniju, imajući u vidu da se kroz stolariju gubi neverovatnih 30-40% energije za grejanje. Poslednjih godina najpopularniji izbor jeste PVC stolarija, odnosno PVC prozori zbog svojih dobrih termičkih i zvučnoizolacionih karakteristika. Tu su i druge prednosti: niža cena, lako održavanje, širok izbor boja i dezena. Stoga ćemo danas njih uzeti za primer, mada se argon može koristiti i kod drvenih i drugih prozora.

    Kakvi su to energetski efikasni prozori?

    Jednostavno, to su prozori kod kojih se redukuju toplotni gubici. 

    PVC profili odnosno ramovi PVC prozora imaju određen broj vazdušnih komora. Jedna komora je uvek veća od ostalih i u njoj se nalazi čelično ojačanje koje daje čvrstinu PVC prozoru, dok su ostale komore vazdušni džepovi. Čemu služe ti vazdušni džepovi? Oni predstavljaju svojevrsne barijere za prenos toplote. Prema tome, što veći broj komora bolja je toplotna i zvučna izolacija. Svaka komora odvojena je od druge plastičnim pregradama.

    Zadovoljavajući su PVC profili sa pet ili šet vazdušnih komora.

    Vazdušne komore u PVC profilima

    Kako na staklo „otpada“ 70% površine prozora, jasno je da se upravo kroz njega gubi najviše energije. Najčešće se koriste prozori sa dvostrukim staklom, mada su oni sa trostrukim staklom bolji izbor jer pružaju bolju termičku i zvučnu izolaciju. Međutim, takvi prozori su od 20 do 30% skuplji. 

    Što je staklo deblje i razmak između stakala širi, bolja je izolacija prozora. Taj razmak, baš kao i kod komora PVC profila, služi kao vazdušni džep koji poboljšava izolativnost, ali još bolji efekat se postiže kada se između stakala nalazi argon. 

    Prostor između stakala deluje kao izolator koji ograničava prenos hladnog vazduha koji dolazi u naš dom.

    Šta je to argon?

    Argon (Ar) je inertni gas koji poboljšava termičku izolativnost prozora tj. koristi se za povećanje energetske efikasnosti stolarije. Bezbojan je, nema mirisa. 

    Jedna od najvažnijih hemijskih odlika argona jeste da ne reaguje sa drugim elementima, te se smatra intertnim.

    Argon element

    Ovaj plemeniti gas ima znatno manju toplotnu provodljivost od vazduha i veću gustinu, te umnogome smanjuje transfer toplote. Naime, toplotna provodljivost vazduha iznosi 0,026 W/m2K, dok argon ima provodljivost od 0,018 W/m2K, što je oko 33% manje od vazduha. Dodavanjem argona u dvojslojno IZO staklo sa Low-E premazom, argon smanjuje stopu gubitka toplote (U) do 17%. Ovi procenti naročito dolaze do izražaja ako kuća ima puno staklenih površina i onih većih dimenzija.

    Između staklenih panela mogu se kao ispuna javiti i drugi plemeniti gasovi poput ksenona ili kriptona, ali je argon najpristupačniji. 

    Prozori sa dvostrukim staklima, sa prostorom ispunjenim ovim gasom između dva stakla, smanjuju toplotne gubitke, a smanjena je i pojava zamagljivanja stakala, toliko česta tokom zime. Zašto? Zbog dobre izolativnosti, staklo ima temperaturu koja je vrlo slična sobnoj temperaturi, te se sprečava skupljanje kondenzovane pare na njemu. Njima se smanjuje prenos toplote sa spoljašnje sredine na unutrašnjost objekta.

    Kondenzacija na PVC prozoru

    Energetska efikasnost se postiže i korišćenjem niskoemisionog (Low-E) stakla. Ona se sastoje od dva ili više staklenih panela, ali imaju tanak nevidljivi premaz nekog metala na unutrašnjoj strani stakla, poput cinka, srebra... Ovaj sloj služi da blokira prolaz infracrvenih (IR) i ultraljubičastih (UV) zraka. Uz pomoć njih u prostoriju ulazi dovoljno prirodne svetlosti ali se smanjuje prenos toplote, te sprečava pregrevanje prostorija. Manje pregrevanja znači i manje potrebe za klimatizacijom čime se štedi energija za hlađenje tokom leta.

    Zanimljivo je da kod niskoemisionih stakala argon ne stupa u reakciju sa metalnim premazom na unutrašnjoj strani stakla, što se može desiti kada je prostor između stakala ispunjen vazduhom, jer on u sebi uvek sadrži određen procenat vlage. 

    Najbolje rešenje sa energetskog stanovišta jeste prozor sa niskoemisionim staklom i argonom između. Ovakav prozor pruža najbolje toplotne performanse.

    Dakle, dvostruka ili trostruka stakla, zajedno sa gasom argonom između slojeva umesto vazduha, pružiće vrlo efikasan termalni otpor, ali i blokirati spoljnu buku.

    PVC prozori

    Kakvi su to prozori punjeni argonom?

    Odgovor je jasan - energetski efikasni. Ispunjavanjem prozora odnosno šupljina između staklenih panela sa argonom može umnogome povećati izolacionu sposobnost prozora. 

    Prozori punjeni argonom jesu prozori koji se sastoje od dva ili tri staklena panela, između kojih je prostor ispunjen ovim plemenitim gasom. Agron se upumpava u šupljine kroz mali otvor, istiskivajući vazduh koji se već nalazio unutra.

    Argon se posebnim tehnološkim procesima ubrizgava između dva ili tri staklena panela.

    Kako ne izaziva koroziju prozorskog okvira kako je slučaj sa kiseonikom, prozori ispunjeni argonom su dugotrajni.

    Međutim, neophodno je da se obezbedi adekvatna zaptivenost kako ne bi došlo do curenja argona i kako bi se postigla maksimalna efikasnost prozora.

    U nastavku izdvajamo nekoliko prednosti prozora ispunjenih argonom:

    Prozori punjeni argonom:
    Smanjenje gubitka toplote, odnosno energije
    Poboljšana toplotna i zvučna izolacija
    Veća trajnost
    Smanjenje pojave kondenzacije
    Pogodni za različite klimatske uslove
    Ne pospešuju koroziju prozorskih okvira
    Nisu puno skuplji od prozora sa vazduhom između stakala
    Bolji komoditet stanovanja - ugodna temperatura zimi, sprečavanje pregrevanja leti

    Imajući u vidu sve prednosti, porazgovaraćemo o cenama. Koja je razlika u ceni između prozora sa staklima ispunjenim vazduhom u odnosu na prozore kod kojih se između staklenih panela nalazi agron? 
    Niskoemisiono staklo punjeno agronom skuplje je za oko 5 EUR/m2 u odnosu na standardno. Dakle, razlika u doplati za niskoemisiono staklo punjeno argonom nije tako velika u poređenju sa uštedom u energiji koju omogućava, komforu koji nudi.

    Gubitak energije kroz stolariju prikazan na termografskoj kameri

    Prozori punjeni argonom - nedostaci

    Prozori sa argonom imaju i izvesne nedostatke. Oni su, ipak, zanemarivi u odnosu na njihove prednosti:

    • Curenje argona - argon može da iscuri iz zatvorenog prostora kroz dihtunge između staklenih ploča. Na ovo utiću loše korišćeni materijali i kvalitet izrade. Birajte prozore punjene argonom od pouzdanih proizvođača ili dobavljača, ali i iskusne majstore za njihovu ugradnju. Tražite majstore kojima biste poverili nabavku i montažu prozora? Pošaljite upit odgovarajućim i ocenjenim ponuđačima i montažerima prozora u vašem području - besplatno i bez obaveza!

    • Viša cena - proizvodnja prozora sa argonom je skuplja od tradicionalnih prozora zbog dodatih materijala i procesa potrebnih za stvaranje zapečaćenih staklenih jedinica. Međutim, razlika u ceni nije toliko drastična.

    • Gubitak na efikasnosti - premda su prozori punjeni argonom dugotrajni, oni mogu izgubiti na svojoj efikasnosti zbog curenja ovog plemenitog gasa. Tada trebaju ili da se zamene ili ponovo napune argonom, čime se povećavaju troškovi održavanja.

    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Imamo čak 1791 izvođača radova za područje Prozori:

    Tražite dobre izvođače radova za područje Prozori?

    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Imamo čak 1791 izvođača radova za područje Prozori:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Pomoć

    Za vas smo dostupni svakog radnog dana od 8:00 do 16:00. Kako možemo da vam pomognemo?

    Potražnje: +381 11 430 0 340
    Preduzeća: +381 65 324 2 285
    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2025 Daibau | Sva prava su zadržana