Za područje

    Vodič kroz cene keramičarskih radova

    Članak je pregledalo čak 3270+ korisnika
    Bilo da je pred vama izgradnja ili renoviranje doma, jedan majstor će vam biti neophodan - keramičar. Keramičarski radovi zahtevaju stručnost, iskustvo i odgovarajući alat, te se ne preporučuje da ih izvodite u „uradi sam“ režiji. Ako vam predstoji angažovanje keramičara, u nastavku pogledajte naš okviran vodič kroz cene keramičarskih radova.
    Stručni članak 3270
    keramicar
    Imamo čak 2272 izvođača radova za područje Keramika, keramičar:

    Može se reći da je keramičar majstor koji je specijalizovan za postavljanje keramičkih pločica, pripremu podloge pre lepljenja, fugovanje razmaka između pločica, zamenu oštećenih ili ispucalih pločica. Keramičar je često zadužen za hidroizolaciju kupatila (mada ovaj posao može biti poveren i vodoinstalateru), baš kao i za postavljanje sanitarija u kupatilu.

    Keramičari mogu postavljati keramiku u enterijerima (najčešće kuhinje, kupatila), ali i eksterijerima poput terasa i balkona, popločavanje dvorišta. 

    Naime, keramičar ima izuzetno bitnu ulogu u završnim građevinskim radovima, doprinoseći kako funkcionalnosti tako i estetici prostora.

    Pitate se koliko će keramičar naplatiti svoje usluge? Cene keramičarskih radova zavisiće od vrste posla, površine koja se radi, izabranih pločica i lepka, i, naravno, od samog majstora.

    Međutim, mi u nastavku izdvajamo okvirne cene keramičarskih radova kako biste se informisali pre nego što angažujete keramičare.

    Skidanje pločica

    Ukoliko ste se odlučili za kompletno renoviranje stana ili kuće, i krećete od 0, biće potrebno da uklonite stare sanitarije poput kade, tuš-kabine, wc šolje ili labavoa, kao i skidanje pločica koje su oštećene i dotrajale. Ovo je posao koji će stvoriti dosta buke. Vodite računa o kućnom redu, te na vreme najavite komšijama građevinske radove!

    Skidanje pločica

    Demontaža keramičkih pločica se prilikom renoviranja vrši iz funkcionalnih razloga: kako bi se došlo do instalacija ispod pločica, ali i estetskih: kada su pločice ili fuge oštećene, ili su jednostavno demode. Osim toga, ukoliko su pločice počele da pucaju ili otpadaju, voda može prodreti ispod površine, što potencijalno uzrokuje ozbiljna oštećenja zida ili poda. Skidanje pločica mora se obaviti stručno kako se ne bi oštetili zidovi. 

    Prilikom kontaktiranja majstora, pitajte ga i da li pakuje, iznosi i odvozi šut na deponiju, kao i da li su te usluge uključene u cenu. Za uklanjanje starih pločica sa zidova i poda i odvoz šuta na deponiju, keramičar će vam naplatiti, u proseku, 6 EUR/m2.

    Priprema površine i hidroizolacija kupatila

    Pre nego što keramičar krene sa postavljanjem keramičkih pločica, potrebno je da pripremi podlogu kako kasnije ne bi došlo do odlepljivanja ili pucanja istih. Podloga mora biti čvrsta, čista i suva. Ovo važi za sve keramičke pločice, ali naročito one velikog formata. Zašto? Kako ne bi došlo do pucanja keramičkih pločica usled koncentrisanog pritiska.

    Brušenje ili ravnanje postojećeg estriha samorazlivnom nivelišućom masom (cena za rad i materijal), tj. za ravnanje podloge, keramičar će vam naplatiti oko 2 EUR/m2. Nanošenje osnovnog premaza (prajmera), koštaće vas takođe oko 2 EUR/m2.

    Pre nego što pređe na postavljanje pločica, keramičar u vlažnim prostorijama mora uraditi hidroizolaciju. Naročito su osetljivi spojevi zida i poda, jer upravo u ovim tačkama najlakše može doći do prodora vode ako se ne uradi hidroizolacija. Najčešće se hidroizolaciona masa nanosi u dva sloja.

    Hidroizolacija kupatila

    Dakle, na očišćenu i pripremljenu podlogu nanosi se hidroizolaciona masa, kako ne bi došlo do prolaska vode i oštećenja u budućnosti. Hidroizolacija se oko tuš-kabine ili kade nanosi u visini od 2 metra, dok je kod ostatka kupatila dovoljno na visini od 15 centimetara.

    Kada je u pitanju hidroizolacija kupatila cena se kreće oko 4 EUR/m2, bilo za zidove, bilo za podove.

    Lepljenje pločica

    Nakon što je pripremljena podloga i postavljena hidroizolacija, na red dolazi postavljanje pločica. Keramičke pločice jedna su od omiljenih podnih i zidnih obloga, pogotovo u vlažnim prostorijama poput kuhinje i kupatila. 

    Keramičari lepe keramičke pločice - najčešću podnu i zidnu oblogu u kuhinji i kupatilu.

    Lepljenje pločica

    Uz pravilno postavljanje i održavanje, pločice će vam trajati decenijama. Izuzetno su otporne na vlagu, ne upijaju masti i ulja, izdržljive su. Keramičke pločice se i jednostavno čiste, potrebno ih je povremeno prebrisati vlažnom krpom i namenskim sredstvom kako bi se uklonile prljavština i abrazivne čestice koje se unose na đonovima.

    Odlična su kombinacija sa podnim grejanjem jer su dobri provodnici toplote. Pločice su otporne na visoke temperature i temperaturne fluktuacije.

    Pločice se prema mestu postavljanja mogu podeliti na podne i na zidne. Zidne keramičke pločice ne trpe veća opterečenja, lakše su i znatno tanje, te se ne mogu lepiti na podove, dok se podne pločice mogu postavljati i na zidove. Međutim, nema potrebe za tim i nije ekonomski isplativo. 

    Razlikujemo i pločice za unutrašnjost i spoljašnjost. Unutrašnje pločice manje su otporne na nepovoljne uticaje, te se ne mogu postavljati na terasama, balkonima i drugih spoljašnjim prostorima. Sa druge strane, spoljašnje pločice se mogu postaviti i unutra. Ove dve vrste pločica umnogome se razlikuju. Spoljašnje pločice mahom imaju grublju, hrapaviju teksturu čime se obezbeđuje protivkliznost. Imaju niži stepen upijanja vode, moraju da imaju oznaku od R10 pa na više (oznaka R označava protivkliznost).

    Spoljašnje pločice

    Tu je i estetičnost - keramičke pločice se danas javljaju u mnoštvu boja i dezena (čak mogu imitirati brojne druge materijale), oblika i dimenzija. 

    U poslednje vreme, naročito su popularne pločice velikog formata. To su keramičke pločice čija je stranica duža od 60 centimetara, a dimenzije im mogu ići i do 1x3 metra. Razloga za njihovu popularnost je više: kako imaju manje fuga nego pločice manjih dimenzija, lakše se čiste. Manje vidljivih spojeva znači postizanje kontinuiteta prostora - vizuelno soba deluje veće nego što jeste. Brže se postavljaju od manjih pločica, međutim zbog svoje veličine i težine, teže su za rukovanje. Međutim, one imaju jednu bitnu manu - skuplje su od standardnih.

    Kada je u pitanju sam izbor dezena pločica, on će umnogome zavisiti od veličine prostorije, količine svetlosti koja dopire, stila uređenja ali i vašeg budžeta. Poslednjih godina popularne su pločice u zemljanim tonovima, naročito nijansa terakote. Zemljani tonovi unose toplinu, prirodnost. Zanimljive su i one u zelenoj boji, u nijansi žalfije. Pločice u ovoj boji će osvežiti prostor, odlično se ukombinovati sa drvenim nameštajem. Ako volite pločice u tamnijim bojama, možete se opredeliti za one u tamnoplavoj boji, a ne izlaze iz mode pločice u imitaciji drugih materijala poput onih u imitaciji mermera, drveta... 

    Svetle pločice su uvek bolji izbor za male prostore, jer ih optički čine većim. Osim toga, na svetlim pločicama manje je vidljiv kamenac.

    Kada je u pitanju oblik pločica, u trendu su geometrijske pločice, naročito one u obliku šestougla. Međutim, imajte u vidu da su pločice nestandardnih oblika znatno skuplje.

    Geometrijske pločice

    Kada već govorimo o trendovima, naročito su popularne metro pločice, koje se mahom koriste kao zidne obloge i pravougaonog su oblika. Najčešće se fuge u kontrastnoj boji od pločica. Metro pločice se najčešće postavljaju u kuhinje, između gornjih i donjih kuhinjskih elemenata. Ako težite da unesete dinamiku u svoj prostor, odlučite se za pločice u šablonu riblje kosti.

    Izuzetno bitan korak prilikom postavljanja pločica jeste fugovanje. Razmaci između pločica se popunjavaju fug-masom, ravnomerno i temeljno, kako bi se sprečio prodor vode. Jedan od poslednjih trendova jeste da fuge budu u različtoj boji od pločica.

    Fugovanje

    Keramičari mogu da lepe pločice samo na podu, što je najekonomičnije rešenje; kao ivične lajsne (sokle  u visini 10 centimetara); do polovine zida što je pomalo zastarela opcija i do plafona, što je najkvalitetniji ali i najskuplji izbor.

    Koliko će vas koštati lepljenje pločica? Cena lepljenja pločica standardnih dimenzija na pripremljenu površinu je između 10-15 EUR/m2. Za nabavku i postavljanje podnih pločica potrebno je izdvojiti između 20 i 30 EUR/m2.

    A koliko koštaju same keramičke pločice? Cena keramičkih pločica srednjeg kvaliteta, raznih dimenzija, je između 4 i 12 EUR/m2. Pločice velikog formata ili mozaik-pločice su skuplje od standardnih.

    Postavljanje sanitarija

    Keramičari su neretko zaduženi i za postavljanje sanitarija u kupatilima poput ugradne kade, vodokotlića i ostalog. Postavljanje sanitarija iziskuje bušenje rupa, buku, a posao je obično gotov nakon par sati. 

    Premda postavljanje sanitarija možda deluje lako, ono zahteva veliku stručnost. Naime, spojeve između sanitarija i zida odnosno poda, potrebno je popuniti odnosno dobro zaptivati silikonom, kako bi se sprečilo da voda nađe svoj put.

    Postavljanje sanitarija

    Sa keramičarem se možete posavetovati i oko izbora sanitarija. Poslednjih godina, popularan izbor su konzolne wc šolje. Ovaj model se montira na zid, te podna površina ostaje „slobodna“. Naročito su dobar izbor za minimalistički uređena kupatila. Samu montažu wc šolje keramičari naplaćuju oko 30 EUR.

    Kada je u pitanju izbor - kada ili tuš-kabina, odgovor će zavisiti od dimenzija vašeg kupatila, navika i ličnih preferencija. Premda keramička tuš-kada, odnosno tuš kabina sa ugrađenim postoljem, ne izlazi iz mode, aktuelne su tuš kabine sa kanalicom. One su odlično rešenje za savremena, minimalistička kupatila jer nema vizuelnih barijera. Popularna pod imenom walk in tuš kabina, sastoji se od samo jedne pregrade i kanalice pomoću koje se odvodi voda. Ova tuš kabina se montira direktno na pločice. Jednostavno se čisti jer nema nepristupačnih delova, lakše se ulazi (ne mora da se zakorači), može da se postavi tamo gde standardizovana tuš kabina ne može zbog visine plafona.

    Kada su u pitanju umivaonici, možete se odlučiti za zidni umivaonik, nasadni umivaonik, ugradni umivaonik, okrugli, pravougaoni...

    Postavljanje sanitarija

    Za postavljanje kade, tj. cena ozidavanja ugradne kade za kupanje standardnih dimenzija, keramičar će naplatiti oko 60 EUR. Isto toliko naplatiće za postavljanje ugradnog vodokotlića standardnih dimenzija. Postavljanje tuš-kade, keramićar će naplatiti oko 50 EUR, tuš kanalete oko 40 EUR. Za montiranje umivaonika cena iznosi oko 40 EUR.

    Još neke cene keramičarskih usluga:

    Cena oblaganja ravnih stepenica keramičkim pločicama standardnih dimenzija iznosi oko 12 EUR/m2; cena oblaganja kružnih stepenica keramičkim pločicama standardnih dimenzija iznosi oko 14 EUR/m2.

    Silikonisanje spojeva zidova i podova sanitarnim silikonom radi sprečavanja nastanka plesni, gljivica ili prodora vlage (cena za rad i materijal), staje oko 1 EUR/m.

    Tražite nekog kome možete poveriti keramičarske radove? Pošaljite upit odgovarajućim i ocenjenim keramičarima u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza!

    3270
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Tražite dobre izvođače radova za područje Keramika, keramičar?

    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Imamo čak 2272 izvođača radova za područje Keramika, keramičar:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije