Kada je u pitanju betoniranje, može se javiti nedoumica da li kompletno zameniti ispucalu betonsku površinu ili izliti novi sloj betona preko nje. Premda betoniranje preko starog betona deluje kao jednostavno, ono iziskuje pažljivo planiranje i izvođenje kako bi se obezbedila pre svega stabilnost i trajnost nove strukture.
Svako ko razmišlja o reparaciji postojeće betonske površine i izlivanju novog sloja, mora pre svega obratiti pažnju na stanje njene površine.
Da li se preporučuje betoniranje preko starog betona?
Ovaj odgovor zavisiće pre svega od precizne procene stanja postojeće betonske podloge. Postoji nekoliko situacija kada se nikako ne preporučuje betoniranje preko starog betona:
• Beton sa puno pukotina koji se segmentno podiže i spušta nije dobra podloga za izlivanje novog sloja betona;
• Kada beton ima neodgovarajuću nosivost, tj. kada stari beton nije u stanju da izdrži dodatno opterećenje novog sloja betona;
• Ako beton ima visok procenat vlage ili je prisutna kapilarna vlaga, dolazi do problema sa prijanjanjem novog sloja, smanjenja čvrstoće veze, stvaranja mehurića.
Dakle, ako je betonska površina previše oštećena, ona neće biti u stanju da nosi novi sloj betona preko sebe. U takvoj situaciji je najbolje uraditi sve ispočetka, tj. zameniti celokupnu betonsku površinu.
Najbolje rešenje svakako će vam pružiti stručnjaci. Oni će proceniti da li je potrebno potpuno uklanjanje starog betona ili sanacija istog specijalnim materijalima.
Duboke pukotine koje ukazuju na strukturalne probleme kao i delaminacija (odvajanje slojeva betona), jasni su pokazatelji da betoniranje preko starog betona nije moguće.
Betoniranje preko starog betona može se izvesti ako su ispunjeni svi navedeni uslovi:
• Struktura starog betona je stabilna - postojeći sloj betona ne sme imati velike šupljine, ozbiljne pukotine ili neka druga oštećenja koja bi mogla ugroziti novi sloj betona;
• Betonska površina ima dobru nosivost - postojeći beton mora biti dovoljno čvrst da izdrži dodatno opterećenje;
• Betonska površina je ravna i čista - postojeća površina betona mora biti pravilno pripremljena kako bi se obezbedila dobra vezivnost između starog i novog sloja betona.
Pravilna priprema postojeće betonske površine pomaže da novi beton traje duže i bude čvršći.
Pre nego se izlije novi betonski sloj, prethodni betonski sloj se mora dobro očistiti. Trebaju se ukloniti sve prljavštine, masti i ulja kako bi se obezbedilo dobro prijanjanje novog sloja.
Priprema postojeće betonske podloge uključuje sledeće korake: čišćenje prašine, masnoća, ulja i drugih nečistoća sa površine; popravka manjih oštećenja poput šupljina i rupa; obrada brušenjem ili peskarenjem da bi se poboljšala adhezija, nanošenje vezivnog sloja čime se osigurava čvrsta veza imeđu starog i novog sloja betona.
Važno da je novi sloj bude odgovarajuće debljine - pretanak sloj betona može popucati, dok predebeo može opteretiti staru strukturu; da betonska smeša bude pravilno pripremljena uz dodatke aditiva i homogene strukture.
Tražite nekog kome biste poverili betoniranje? Pošaljite upit odgovarajućim i ocenjenim majstorima u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza!
Štampani beton preko starog betona
Često se postavlja štampani beton preko starog betona. Prvo se pripremi postojeća površina, izlije beton a zatim utiskuju uzorci i šare. Naime, štampani beton jeste beton u koji su se, uz pomoć posebnih kalupa, utiskivale različite šare i teksture, dodale boje. Štampani beton javlja se u mnoštvu šara i boja, čak može imitirati druge, znatno skuplje materijale, poput granita. Dakle, može odlično da oponaša razne materijale, po znatno nižoj ceni.
Štampani beton jeste beton kod kojeg je površina dekorisana određenom teksturom ili dezenom. Čak se u isti može utisnuti logo firme, restorana, hotela...
Svoju primenu našao je u enterijeru, ali znatno više u eksterijeru, za ukrašavanje prilaznih puteva, prostora oko bazena...Štampani beton može vam trajati decenijama, bez ikakvih problema.
Štampani beton se može izliti na postojeću betonsku površinu, pod uslovom da je ona stabilna, dobre nosivosti, nivelisana. Beton je osnažen aditivima. Kolike će debljine biti sloj izlivenog betona zavisiće od toga da li je površina namenjena isključivo pešacima ili će se koristiti i za kolski saobraćaj.
Osim aditiva, u beton se dodaju boje i to na dva načina: tokom mešanja betonske smese (integralno bojenje) ili posipanjem pigmenta po površini sveže izlivenog betona (površinsko bojenje). Zatim se na svež beton posipa određeni talk koji onemogućava da se kalupi zalepe za beton. Pomoću kalupa se nakon posipanja talka utiskuju željene šare i teksture. Kada se beton osuši, betonska površina se premazuje namenskim sredstvima kako bi se naglasila tekstura i boja štampanog betona, povećala otpornost na mehaničke i klimatske uticaje, obezbedilo lakše čišćenje (prljavština se manje zadržava na površini betona).
A koliko će vas koštati štampani beton? Za dvobojno štampani beton trebaćete da izdvojite, u proseku, oko 35 EUR/m2.
Tražite nekog kome biste poverili izradu štampanog betona? Pošaljite upit odgovarajućim i ocenjenim izvođačima betonskih radova u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza!