Za područje

    Vodič za kupovinu i montažu klima-uređaja!

    Klime su uređaji bez kojih se ne mogu zamisliti vreli letnji dani, a sve češće se koriste i za grejanje ili dogrevanje tokom hladnijeg dela godine. Međutim, da bi vas klima uspešno služila tokom cele godine, morate izabrati odgovarajuć model za svoj dom, a ista mora biti i pravilno montirana i održavana. U nastavku sledi vodič za kupovinu i montažu klima-uređaja.
    Stručni članak 171
    klima uredjaj
    Imamo čak 1916 izvođača radova za područje Klima-uređaji, ugradnja klime:

    Klima-uređaji imaju višestruku ulogu, bilo da se radi o životnom, poslovnom ili ugostiteljskom objektu. Njihov glavni zadatak jeste da regulišu temperaturu u prostoru, tj. postizanje željene temperature tokom cele godine, lako prilagođavanje iste potrebama stanara. Na ovaj način klima-uređaji povećavaju komfor stanovanja. Lakše ćete se nositi sa tropskim letnjim ili hladnim zimskim temperaturama, a u radnim prostorima održavanje odgovarajuće temperature će doprineti produktivnosti.

    Sve više se govori o još jednoj prednosti klima-uređaja: poboljšavanju kvaliteta vazduha. Naime, u iste se ugrađuju filteri koji uklanjaju prašinu, mikrobe i druge čestice iz vazduha. Klima-uređaji će redukovati nivo vlage u prostoru,  jer dobro je poznato da visoka vlažnost (jasno se vidi po zamagljenim staklima, tj. kondenzaciji), dovodo do stvaranja i širenja buđi i plesni.

    Klima-uređaj funkcioniše tako što izvlači topao vazduh i izduvava ga napolje kada hladi, a kod grejanja proces je obrnut.

    Međutim, da bi klima-uređaj uspešno završavao gorenavedene zadatke i služio vas godinama bez problema, neophodno je odabrati odgovarajući model i razumeti šta znače specifikacije uređaja. Za koji god model da se odlučite, on zahteva pravilnu montažu. Instalaciju klima-uređaja najbolje je uraditi van sezone, kada se klima-uređaj ne koristi. Zašto? Odgovor je jednostavan - jer ćete na taj način biti pripremljeni na visoke odnosno niske temperature. Ukoliko ste zadovoljni radom svog klima-uređaja, u tom slučaju neophodno ga je, van sezone, servisirati i očistiti kako bi se obezbedila njegova puna funkcionalnost pre sezone grejanja odnosno hlađenja.

    Klima-uređaj
    Klima-uređaji imaju višestruku ulogu.

    Hajde prvo da se upoznamo sa modelima i osobinama klima-uređaja kako bismo izabrali odgovarajući:

    Vrste klima-uređaja

    Postoji više podela klima-uređaja, prema mestu ugradnje, regulaciji kompresora i slično.

    Najpopularniji su split klima-uređaji koji se sastoje od dve pojedinačne jedinice - unutrašnje i spoljašnje, koje su adekvatno povezane. Najčešće se koristi zidna split klima.

    Multi split klima-uređaji su sistemi koji omogućavaju povezivanje do pet unutrašnjih jedinica na jednu spoljašnju jedinicu. Na ovaj način se olakšava hlađenje ili zagrevanje više prostorija istovremeno. Mini split klima-uređaji izbor su onih koji žele da efikasno rashlade svoj dom bez potrebe za velikim kanalima. Imaju male i kompaktne unutrašnje jedinice.

    Split klima-uređaje dalje, prema regulaciji rada kompresora, možemo podeliti na standardne on-off klima-uređaje i na inverterske klima-uređaje. Za mnoge je ovo najvažnija podela klima-uređaja.

    Split klima-uređaj
    Najpopularniji su split klima-uređaji koji se sastoje od dve pojedinačne jedinice - unutrašnje i spoljašnje.

    Inverterski klima uređaji su, premda skuplje, energetski efikasnije i funkcionalno bolje rešenje. Razloga za to je dosta, a najvažniji je: inverter klima troši 30-40% manje električne energije od standardnog modela. Ova prednost proističe iz načina rada iste. Naime, kod inverter klima-uređaja kompresori imaju prilagodljiv režim rada. To znači da kada postignu željenu temperaturu, nastavljaju da rade sa smanjenim kapacitetom, samo da održavaju zadatu temperaturu. 

    Sa druge strane, kod standardnih klima-uređaja, kompresor ima samo dva moda: on-off, tj. uključeno i isključeno. To znači da kompresor on-off klime radi punim kapacitetom dok ne dostigne željenu temperaturu, a zatim se potpuno isključuje. Posledica su velika kolebanja sobne temperature. Dakle, inverter klima-uređaji ravnomernije održavaju sobnu temperaturu.

    Iz ove prednosti proističe još jedna - visok životni vek klima uređaja. Kako kod inverter klima kompresor ne radi uvek punom snagom, habanje njenih elementi jeste znatno manje. 

    Druga bitna prednost inverter klime jeste što one efikasno zagrevaju prostor i kada se temperatura spusti daleko ispod 0. Primera radi, standardni on-off modeli mogu efikasno da zagrevaju prostor, samo ako spoljna temperatura ne ide ispod -5. Kod inverter klima-uređaja, ova brojka ide do -20. Zapravo, kontrola rada kompresora omogućava manje hlađenje spoljne jedinice tokom zimskih dana. 

    Treća bitna prednost je redukovanje buke. Kompresor ovih klima-uređaja radi gotovo bešumno.

    Inverter klima-uređaj
    Inverterski klima uređaji su, premda skuplje, energetski efikasnije i funkcionalno bolje rešenje.

    Inverter klima-uređaji mogu se uporediti sa radom toplotne pumpe vazduh-vazduh. Radni vek ove klime može da dostigne 15 godina i više.

    Kada već govorimo o podeli klima-uređaja, spomenućemo i mobilne (prenosive) klime. U pitanju su uređaji kod kojih nema potrebe za instalacijom, već se oni jednostavno pomeraju iz jedne u drugu prostoriju. Predstavljaju praktično rešenje i sastoje se od samo jednog uređaja za razliku od split sistema. Takođe, jeftinije su cene. Međutim, prenosive klime su manje energetski efikasne, često i bučnije.

    Prenosivi klima-uređaj
    Prenosive (mobilne) klime ne zahtevaju instalaciju poput split sistema.
    Vrsta klime Prednosti Nedostaci
    Inverter split klima-uređaj Energetski efikasniji (troši 30-40% manje energije od standardnih modela)
    Ravnomernije održava temperaturu
    Efikasan pri nižim temperaturama (do -20 stepeni)
    Tiši rad
    Viša početna cena
    On-off split klima-uređaj Niža cena Veća potrošnja energije
    Veće kolebanje temperature
    Efikasno greje samo dok spoljna temperatura ne padne ispod -5
    Prenosiva (mobilna) klima Nema potrebe za instalacijom
    Praktično rešenje
    Može se pomerati
    Niža cena
    Manja energetska efikasnost
    Bučniji rad

    A koliko koštaju klima-uređaji? Cena zavisi od snage, vrste klima-uređaja i drugih faktora. Okvirna cena najpopularnijih inverter split klima uređaja sa jednom spoljašnjom i jednom unutrašnjom jedinicom snage do 4 kW, uključujući ugradnju, kreće se od 500 EUR do 1.100 EUR. Podne i plafonske klime su oko 600 EUR pa naviše i njihova montaža je skuplja.

    Osobine klima uređaja - snaga, energetski razred

    Snaga klima-uređaja

    Prva osobina klima uređaja koju trebate da gledate prilikom kupovine jeste njegova snaga. Snaga ili jačina klima uređaja treba da odgovara veličini prostora koji se greje/hladi, orijentaciji objekta (osunčanosti). U obzir se uzima i kvalitet izolacije, broj i površina prozora, namena prostorija.

    Ukoliko niste sigurni koja jačina klima-uređaja je odgovarajuća, posavetujte se sa prodavcima ili montažerima klima-uređaja. Međutim, podela klima-uređaja prema jačini, u nastavku, može vam biti od pomoći:

    Za prostore do 40 metara kvadratnih, možete izabrati „devetku“, tj. klimu snage 2,6 kW. Za veće prostore, oko 60-ak kvadrata, najbolji izbor je čuvena „dvanaestica“. Njena snaga iznosi 3,5 kW. Ako vam je potrebno grejanje ili hlađenje većeg prostora, možete se opredeliti za „osamnaesticu“ čija je snaga 5,3 kW. Ukoliko u specifikacijama vidite da je snaga klima-uređaja izražena u BTU (British termal unit), znajte da vam je 1 kW jednako 3412,14 BTU/h.

    Kupovina klima-uređaja
    Prva osobina klima uređaja koju trebate da gledate prilikom kupovine jeste njegova snaga (jačina).

    Zbog čega klima-uređaj treba da bude odgovarajuće snage? Klima-uređaj ne bi trebao da bude ni prejak ni preslab. Mnogi greše kada misle da će kupovinom klime manje snage uštedeti na mesečnim računima za struju. Naime, ako je klima manje snage nego što je potrebno, ona će morati da radi punim kapacitetom često, a pun kapacitet znači veća potrošnja električne energije. Takođe, ako klima-uređaj često mora da radi punim kapacitetom može doći do habanja njenih komponenti.

    Prejaka klima će trošiti više električne energije nego što je potrebno za dati prostor. Uostalom, zašto biste kupili skuplju klimu ako nije potrebno?

    Energetski razred klima-uređaja

    Prilikom kupovine klima-uređaja, uvek je bolje opredeliti se za onaj višeg energetskog razreda. Premda modeli višeg energetskog razreda predstavljaju veću početnu investiciju, oni se svakako isplate na duge staze, kroz manju potrošnju struje. Nemojte izgubiti iz vida da su klime uređaji koji će vam trajati dugi niz godina, stoga je važno koliko električne energije troše. To su uređaji obeleženi slovom A sa više pluseva.

    Prilikom kupovine klima-uređaja obratite pažnju i na njen izgled, tj. estetiku. Ona treba da se uklopi u postojeći enterijer koliko je to više moguće.

    Za koji god model klima-uređaja se opredelili, on mora biti pravilno i stručno montiran.

    Odabir klima-uređaja
    Prilikom kupovine klima-uređaja, uvek je bolje opredeliti se za onaj višeg energetskog razreda.

    Montaža klima-uređaja

    Klima-uređaj treba da bude postavljen tako da hladi odnosno greje što veći prostor, a da pritom ne duva direktno u stanare. Jedino će se pravilnom montažom i održavanjem klima-uređaja preduprediti kvarovi o kojima će u nastavku biti više reči.

    Jedinica klima-uređaja uglavnom se postavlja na visini, međutim, razmak između klime i plafona mora biti makar 10-ak centimetara, kako bi vazduh mogao da cirkuliše. Unutrašnja i spoljašnja jedinica klima-uređaja treba da budu blizu koliko god je to moguće. Još jedna bitna stvar: sa strane se treba ostaviti slobodan prostor od 30-ak centimetara, kako bi se sve optimalno povezalo. 

    Jedinica klima-uređaja treba da bude postavljena tako da bude pristupačna za servisiranje i održavanje.

    Montažu klima-uređaja treba prepustiti stručnjacima, odnosno obučenim montažerima. Oni imaju neophodno iskustvo, znanje ali i alat. Obučeni su za pravilno rukovanje i postavljanje najrazličitijih tipova klima-uređaja. Osim toga, klima-uređaji su električni uređaji, a ljudi bez prethodnog iskustva ne bi trebali ni u kom slučaju da obavljaju elektroradove. Još jedna bitna stvar - garancija. Ovlašćeni servis će vam pružiti garanciju za obavljen rad. 

    Stručni montažeri klima-uređaja obratiće pažnju na faktore kao što su dostupnost električnih priključaka, protok vazduha ali i estetiku prostora. Nakon što montiraju klima-uređaj, majstori će testirati njeno grejanje/hlađenje, ispitati protok vazduha. Uređaj se zatim pušta u rad.

    Montaža klima-uređaja
    Montažu klima-uređaja treba prepustiti stručnjacima, odnosno obučenim montažerima.

    Cena montaže klima-uređaja kreće se od 100 do 300 EUR. Tražite nekog kome biste poverili montažu klima uređaja? Pošaljite upit odgovarajućim i ocenjenim stručnjacima za klime u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza!

    Pravilnom montažom klima-uređaja obezbeđuje se optimalno grejanje/hlađenje prostora, uz dobru energetsku efikasnost i dug radni vek klime.

    Energetska efikasnost klima-uređaja

    Spomenuli smo da klima-uređaji trebaju da imaju što veću energetsku efikasnost. Sigurno ste i sami tokom sezone hlađenja ili grejanja pomislili - kako da klima troši manje struje? 

    Inverter klima je, kako je gorenavedeno, bolje energetsko rešenje jer kod iste kompresor radi dozirano, tj. samo na početku radi punim kapacitetom, dok mu se kasnije, postepeno smanjuje intenzitet rada. Ovo donosi uštedu u potrošnji električne energije. Spomenuli smo da se manja potrošnja energije ostvaruje i uređajima višeg energetskog razreda. Šta još možete da uradite?

    Ne preterujte sa podešavanjem temperature - previše niske zadate temperature tokom leta, odnosno previsoke tokom zime, umnogome utiču na potrošnju električne energije. Svaki stepen više odnosno niže povećava potrošnju struje. Vodite se pravilom da tokom leta razlika između spoljašnje i unutrašnje temperature ne bi trebala da premašuje 10 stepeni. Najbolje je da razlika bude oko 7 stepeni. Zbog čega? Jer će preniske temperature zahtevati kontinuiran rad klime punim kapacitetom. Uštede ćete ostvariti ako temperaturu održavate na 25 stepeni i ne menjate često zadatu temperaturu.

    Klima-uređaj
    Svaki stepen više odnosno niže povećava potrošnju struje.

    Prirodno provetravajte prostor i nabavite senila - što više možete otvaranjem prozora obezbedite redovnu ventilaciju. Na ovaj način ćete obezbediti dotok svežeg vazduha i uštedeti na klimatizaciji. Bitnu ulogu imaju i senila koja će sprečiti pregrevanje prostora tokom leta, a manje pregrevanja znači manja potreba za klima-uređajem. Senila takođe doprinose očuvanju privatnosti, povećavaju komfor stanovanja. Kada su u pitanju spoljna senila možete birati između roletni, žaluzina, ali i senila poput pergola i tendi. 

    Spoljne roletne omogućavaju ručno ili mašinsko upravljanje. Mogu biti izrađene od aluminijuma ili PVC-a. Cena klasičnih PVC roletni čije su letvice širine 45 mm je oko 33,5 EUR/m2; PVC venecijaneri čije su letvice širine 37 mm su oko 40 EUR/m2, a iste takve, ali aluminijumske, koštaju oko 55 EUR/m2.

    Tražite nekog kome biste poverili izradu ili nabavku spoljnih roletni? Pošaljite upit odgovarajućim i ocenjenim proizvođačima i dobavljačima spoljnih senila u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza!

    Još jedan način da optimizujete potrošnju klima-uređaja jeste redovno održavanje.

    Održavanje klima-uređaja

    Ukoliko su filteri klima-uređaja uprljani, on će raditi pod većim opterećenjem. To znači da će trošiti više električne energije. Osim toga, neodržavani klima-uređaji gube na efikasnosti, u proseku 5% na godišnjem nivou. Na ovaj način se skraćuje i radni vek klima uređaja.

    Održavanje klima-uređaja bitno je i zbog kvaliteta vazduha u prostoriji. Naime, klima je pogodna za razvoj mikroorganizama, a ako osetite da neugodan miris dopire iz vašeg klima-uređaja, to je jasan znak da pozovete servisera.

    Čišćenje klime
    Ukoliko su filteri klima-uređaja uprljani, on će raditi pod većim opterećenjem. 

    Koliko često će biti potrebno da se klima-uređaj čisti, zavisiće od intenziteta njegovog korišćenja, količine prašine u stanu. Međutim, klimu je potrebno čistiti i prekontrolisati makar jednom godišnje, najbolje pre sezone hlađenja/grejanja. Cene usluga servisa klima-uređaja počinju od 30 EUR.

    Ukoliko se klima-uređaj ne održava mogu se stvoriti različiti problemi. U nastavku slede najčešći kvarovi klima-uređaja:

    Problemi sa klima-uređajem

    U nastavku ćemo spomenuti neke od najčešćih kvarova klima-uređaja na terenu.

    „Curenje“ klime ili kapljanje vode iz unutrašnje jedinice, jedan je od najčešćih problema. Ono ne mora nužno da znači da je u pitanju veći kvar. Voda je rezultat kondenzacije na isparivaču i hladnjaku klime odnosno hladnim cevima. Ovaj problem se javlja tokom leta, kada se voda kondenzuje u unutrašnjoj jedinici jer je spoljna jedinica tada topla. Koliko će se voda kondenzovati zavisi od vlažnosti vazduha kao i odnosa spoljne i unutrašnje temperature. Ako se ovaj problem ne reši voda može curiti na zidove i podne obloge (naročito je problem ako su podovi drveni), može doći do kvara komponenti klima-uređaja, povećava se vlažnost vazduha u prostoriji, a veća vlažnost znači razvoj buđi.

    Curenje klime
    „Curenje“ klime ili kapljanje vode iz unutrašnje jedinice, jedan je od najčešćih problema.

    Klima-uređaj nakupljenu vodu treba da izbaci napolje, jer unutrašnja jedinica ispod hladnjaka ima kadicu u kojoj se prihvata kondenzovana voda. Pomoću creva se dalje odvodi napolje. Pa zašto onda klima „curi“ unutra?

    Razlog je, u većini slučajeva, neodrađen servis. Naime, kadica u kojoj se skuplja voda ili odvodno crevo mogu biti zapušeni. Možda je potrebno i zameniti kadicu jer je ona oštećena, došlo je do njenog naprsnuća. Odvodno crevo može biti zapušeno različitim prljavštinama što onemogućava protok vode. Problem se može javiti i ako je crevo presavijeno ili je uronjeno u posudu u kojoj se nakupila voda. Dakle, ako je vrh creva potopljen u vodu, oticanje vode nije omogućeno.

    Ukoliko se ne uradi servis može doći do još jednog problema - nedostatka freona. Ako nema dovoljno freona, unutrašnja jedinica počinje da se ledi. Taj led će se tokom vremena otapati, a veća količina vode će curiti na sve strane jer sistem ne može da postigne da odvede vodu tom brzinom.

    Pored neodržavanja, ovaj problem može izazvati i loša montaža klima-uređaja. Ako unutrašnja jedinica klima-uređaja nije montirana u ravni, kadica u kojoj se skuplja voda nema odgovarajući pad. Naime, kadica koja se nalazi duž klime se jednako mora puniti vodom i efikasno prazniti kroz odvodno crevo. Ako se ona ne prazni, voda preliva kadicu i dospeva u unutrašnjost prostorije.

    Ne možete da upalite klima-uređaj - u ovom slučaju, verovatno je problem u daljinskom upravljaču. Proverite da li su u redu baterije. Ako klima-uređaj želite da prebacite na režim grejanja, nije dovoljno da povećate temperaturu na daljinskom upravljaču. Potrebno je da se pritisne taster najčešće prikazan ikonicom sunca ili oznakom heat. Režim za hlađenje je uglavnom prikazan ikonicom pahulje.

    Jaka buka jedinica klima-uređaja - razloga za to je dosta. Može biti u pitanju nedostatak freona, motor ventilatora, čak i nepravilna nivelacija spoljne jedinice.

    Buka iz klima-uređaja
    Jaku buku klima-uređaja mogu izazvati različiti faktori.

    I za kraj, ali ne i najmanje bitno:

    Neprijatan miris - posledica je neodržavanja klima uređaja. U ovom slučaju filteri su u velikoj meri zaprljani, a zbog vlage, klima postaje pogodna za razvoj mikroorganizama. Pozovite servisera što pre.

    Da li je klima-uređaj uvek dobro rešenje?

    Naveli smo brojne prednosti klima-uređaja, ali postavlja se pitanje - da li on ima izvesne mane?

    Kao najveću manu klima-uređaja ljudi navode lokalizovano grejanje. Međutim, ako se klima uređaji dobro pozicioniraju i odaberu oni odgovarajuće snage, sa ovim neće biti problema.

    Druga mana klima-uređaja direktno je vezana za klimatske prilike. Naime, ukoliko spoljna temperatura padne dosta ispod 0, efikasnost grejanja klima-uređaja se smanjuje. Jednostavno, biće mu potrebno znatno više rada da zagreje prostor. Kod inverterskih klima je ovaj problem znatno poboljšan.

    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Tražite dobre izvođače radova za područje Klima-uređaji, ugradnja klime?

    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Imamo čak 1916 izvođača radova za područje Klima-uređaji, ugradnja klime:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2024 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana