Za područje
    OTP banka

    Kotlovi na pelet, peći na pelet

    Članak je pregledalo čak 1979+ korisnika
    Za grejanje svog doma možete koristiti različite vrste ogreva, pa i one koje su poznate pod zajedničkim nazivom biomasa. U biomasu se ubrajaju industrijske biljke i energetski usevi, biloški otpad te šumski i pilanski otpad – jednom rečju, sve ono što je prirodnog porekla, ali se odbacuje tokom industrijske proizvodnje, a što može da gori u pećima na čvrsta goriva. Kada drvo, u bilo kom obliku, gori, ono oslobađa energiju koju je godinama apsorbovalo iz svog okruženja. Za sagorevanje različitih oblika drvne biomase koriste se razna grejna tela. Osim peći na drva, najtraženija je peć na pelet.
    Stručni članak 1979
    pelet
    Imamo čak 176 izvođača radova za područje Kotlovi na biomasu:

    1. Pelet

    Pelet je novija vrsta biogoriva koja, s godinama i porastom svesti o ekološkoj zaštiti prirodne sredine te ekonomičnom iskorišćavanju resursa, postaje sve traženija. Razlikuju se drveni i agro-pelet u zavisnosti od osnovnih sirovina od kojih se proizvode, a dobijaju preradom svih vrsta drvnih ostataka i otpadaka u proizvodnji, odnosno, njihovim mlevenjem, sušenjem i presovanjem. Energetska gustina peleta je veća od gustine trupaca, trinje ili piljevine i zato spada u visokokalorična goriva. Pelet se obično seče na komadiće cilindričnog oblika prečnika 0,5-1,5 cm i dužine do 3 cm. Pakuju se i prodaju u različlitoj ambalaži i težini, a načeće u džakovima do 50 kg. Pelet je najčistija vrsta goriva za svakodnevnu upotrebu i apsolutno je neškodljiv za ljudsko zdravlje i prirodnu sredinu te je odlična zamena za fosilna goriva.

    1.1. Pelet - cena grejanja na pelet

    Grejanje na pelet je najefikasnija vrsta grejanja na biomasu, premda je pelet skuplji od vrsta sečenih drva. Koliko košta pelet? Cena grejanja na pelet izlazi oko 1.200 EUR godišnje.

    2. Kotao na pelet

    Peletom mogu da se lože različite vrste peći, kamina i kotlova bilo da su centralne grejne jedinice bilo pojedinačna grejna tela. Uopšteno gledano, grejanje na pelet je moguće s uređajima snage od 5 kW pa naviše. Manjom peći se mogu zagrevati samo pojedinačne prostorije, a veća služi za centralno grejanje. Može se reći da je ovo vrlo popularna vrsta uređaja za stanove.

    Kotao na pelet automatski gorivo ubacuje iz spremišta u ložište
    Kotao na pelet automatski gorivo ubacuje iz spremišta u ložište

    2.1. Peć na pelet sa spremištem

    Kotlovi na pelet uglavnom imaju spremište u koje staje između 15 i 65 kg drvenog peleta. Kotao ima i ložište u kome sagoreva ogrev. Između njih se nalazi vezni deo (konus) kojim se pelet automatski ubacuje iz spremišta u ložište. U tom procesu od pomoći je ventilator koji reguliše količinu dolaznog vazduha, a samim tim i jačinu sagorevanja. Kotao svakako ima i elektronske komponente – senzore i merače – koji omogućavaju atomatski rad. Peć na pelet za centralno grejanje može jednako dobro da radi i na drva. Međutim, najvažnija je razlika ta što u skladište staje četiri puta više peleta nego cepanica što praktično znači da ćete morati ređe da ga dopunjavate.

    3. Kaminske peći na pelet - cena

    Budući da ima više vrsta peći na pelet, različite veličine i snage, shodno tome im se i cene razlikuju. Kotao na pelet staje između 1.000 i 3.000 EUR. Kotao za grejanje pojedinačnih prostorija obično je snage do 5 kW, a za centralno grejanje i celih 50 kW.

    4. Peći na pelet i drva - cena

    Kaminska peć na pelet i drva je kombinovana tako da može da se loži i jednim i drugim ogrevom po istoj ceni koju biste platili za samostalnu peć ili na pelet ili na drva. I ovih kombinovanih peći ima više vrsta,  premda najveći broj modela ne može istovremeno da se loži obema vrstama ogreva. Najnoviji modeli, međutim, imaju odvojena ložišta za pelet i drva. Isto tako, u većini modela, gorenje se podstiče regulatorom prirodnog protoka vazduha. Najbolji modeli su oni koji imaju ugrađene ventilatore kojima se reguliše optimalno sagorevanje. Jedina slabost kombinovanih peći je manja iskoristivost sagorevanja.

    Koliko koštaju kombinovane peći? Peći na pelet i drva se kreću između 1.500 i 3.000 EUR.

    Za više informacija o kotlovima ili pećima, pošaljite nam upit ili postavite pitanje.

    Stručni članak 1979
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Kotlovi na biomasu?

    Imamo čak 176 izvođača radova za područje Kotlovi na biomasu:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 176 izvođača radova za područje Kotlovi na biomasu
    9.9
    1

    Termico Fas d.o.o.


    9.7
    0

    LOREN LINE PREDUZEĆE ZA UNUTRAŠNJU I SPOLJNU TRGOVINU, PROIZVODNJU I USLUGE DRUŠTVO SA OGRANIČENOM ODGOVORNOŠĆU, BEOGRA


    9.4
    0

    TIPO KOTLOGRADNJA


    9.8
    0

    EXPONT DOO BEOGRAD


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana