Za područje
    OTP banka

    Mali uređaji za prečišćavanje, cene kućnih uređaja za prečišćavanje

    Članak je pregledalo čak 2002+ korisnika
    Da li vam je kuća na lokaciji koja nema uređenu javnu komunalnu mrežu? Onda je mali uređaj za prečišćavanje vode iz domaćinstva pravo rešenje za vas kao i u drugim situacijama kada je iz bilo kog razloga pristup javnim vodovodnim i kanalizacionim instalacijama otežan ili nemoguć. Za odvod otpadnih voda u takvim slučajevima vlasnici se moraju postarati sami te je mali komunalni uređaj koji ne zauzima mnogo mesta, a sasvim efikasno vrši svoju funkciju, nešto o čemu biste svakako mogli da razmislite. Kućni uređaji za prečišćavanje su i inače vrlo poželjni, budući da se njima sprečava zagađenje voda.
    Stručni članak 2002
    mali kucni uredjaji za preciscavanje kontejner
    Imamo čak 1536 izvođača radova za područje Mašinske instalacije:

    1. Da li je potrebna dozvola za male komunalne uređaje?

    Mali uređaji za prečišćavanje otpadne vode spadaju u jednostavne objekte te za njihovo postavljanje nije potrebna posebna dozvola. Po Zakonu o vodama iz 2016. ovi uređaji spadaju u grupu onih koji se koriste za sanitarne potrebe jednog domaćinstva i ne ugrožavaju javni interes, pa se mogu postaviti bez Vodne dozvole lokalne samouprave. Međutim, kako ovde može doći do ukrštanja više nadležnosti (zaštita životne sredine, zaštita vodnih dobara, zaštita javnih dobara, obavezne komunalne aktivnosti i sanitarna zaštita) predlažemo da se raspitate o važećim propisima ili u svojoj opštini ili u nadležnoj inspekciji da biste izbegli eventualne neprijatnosti i dodatne troškove. Veličina, odnosno, jačina ovakvog uređaja za prečišćavanje zavisi od toga koliko osoba ima u domaćinstvu i kolika je projektovana potrošnja vode.

    2. Koji uređaj za prečišćavanje kupiti?

    Na tržištu su u ponudi brojni i raznovrsni modeli ovih uređaja, a još više ima proizvođača i ponuđača. Međutim, može se reći da se sve može razvrstati u tri grupe: biološke, biljne i lagunske uređaje za prečišćavanje. Bez obzira o kom komunalnom uređaju se radi, cilj je uvek isti – da se otpadna voda prečisti toliko da je njeno ispuštanje u prirodu sasvim bezbedno te da neće uzrokovati nikakva zagađenja. Tako dobijena voda sme da se koristi za navodnjavanje i zalivanje ili kao tehnička voda za pranje i ispiranje.

    Prednosti ovakvih kućnih uređaja za prečišćavanje su jednostavna tehnologija, pouzdan rad, efikasno čišćenje, mala potrošnja energije, manje količine blata te manja osetljivost na hidraulična kretanja i biološko opterećenje. Praktično gledano, jedina slaba tačka ovakve opreme je veliki pokretan deo – elektromotor, koji može praviti probleme ukoliko je uređaj neproveren.

    mali-uredjaj-za-preciscavanje.jpg

    3. Ugradnja uređaja za prečišćavanje

    Standardne dimenzije ovih uređaja su 216x150x250 cm (DxŠxV). Uređaji za prečišćavanje se postavljaju pored objekjata koji se ne mogu priključiti na regulisanu javnu kanalizacionu mrežu ili su ti objekti na lokaciji zaštićene pijaće vode te bi gradnja septičke jame bila ekološki neprimerena i opasna. Mali uređaj za prečišćavanje je napravljen od samonoseće veštačke mase ojačane specijalnim elementima. Uređaj treba da se zakopa u zemlju i napuni toliko da ostane još 5 cm do gornje ivice. Tako će biti manje upadljiv, a poklopac koji se postavlja je dovoljno jak da po njemu može da se hoda, a ima i modela koji imaju povozan poklopac. Preporučuje se da se mali komunalni uređaj ugradi što bliže kući, najbolje u radijusu od 10 metara.

    4. Kako se održava uređaj za prečišćavanje?

    Komunalni uređaj funkcioniše neprestano te ga nije potrebno stalno čistiti, a osim toga, napravljen je od materijala koji su dugoročno vrlo otporni na uticaj sredine u kojoj su. Ovi uređaji su najčešće od neke vrste poliestera, a ima i betonskih. Troškovi koje ćete imati s ovim uređajem zapravo su potrošnja struje potrebne za pogon, to se može uporediti troškovima jedne sijalice.

    5. Mali komunalni uređaji - cena

    Koliko košta kućni uređaj za prečišćavanje? Troškovi opreme i rada su znatno manji od ukupne cene priključka na javnu kanalizaciju, naročito u seoskim sredinama. Takođe, velika ušteda je i u tekućim troškovima koji godišnje iznose 60-80 EUR.

    Cena malog komunalnog uređaja zavisi od vrste, tipa, broja korisnika i, svakako, ponuđača. Broj članova domaćinstva je važan podatak jer se po tome određuje veličina, snaga i vrsta uređaja koji se kupuje. Za domaćinstvo sa do 5 članova cene se kreću između 1.000 i 2.000 EUR.

    Stručni članak 2002
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Mašinske instalacije?

    Imamo čak 1536 izvođača radova za područje Mašinske instalacije:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 1536 izvođača radova za područje Mašinske instalacije
    9.7
    0

    ARC MONTE DOO BEOGRAD, RUŠANJ


    9.6
    0

    BEOMONT TEAM DOO PANČEVO


    9.6
    0

    TERMO-SOLAR DOO VALJEVO


    9.7
    0

    SAMOSTALNA ZANATSKA INSTALATERSKA RADNJA TERMO INSTAL PAJA ANDRAŠ PR BARICE


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana