Za područje

    Zašto je lovor-višnja odličan izbor za živu ogradu?

    Članak je pregledalo čak 7466+ korisnika
    Razmišljate li možda šta biste mogli da posadite oko kuće, a što bi predstavljalo jasnu granicu između privatne i javne površine? Zid bi svakako bio nesumnjiva međa, ali on na izvestan način stvara neprijatan utisak. Tako očigledan fizički okvir šalje poruku nepoželjnosti i odbijanja. Pored ovog, zid nije uvek dostupno rešenje za obeležavanje privatne svojine. Lovor-višnja je, međutim, definitivno idealno rešenje.
    Stručni članak 7466
    cvetovi lovora
    Imamo čak 411 izvođača radova za područje Uređenje dvorišta:

    1. Zašto je lovor-višnja za živu ogradu?

    Lovor-višnja (prunus laurocerasus) je gust zimzelen grm poreklom s granica Istočne Evrope i Zapadne Azije. Krasi ga kožasto i sjajno lišće, tamnozelene boje s gornje i bledozelene s donje strane. U drugoj polovini proleća ovaj lovor krase sitni beli cvetovi koji formiraju grozdove. Lovor-višnja raste od 50 do 70 cm u visinu i idealna je za žive ograde zato što raste vrlo brzo (30-60 cm godišnje) i na suncu i u senci; odlično podnosi orezivanje, otporna je na bolesti i zagađenja gradskog vazduha. Povrh toga, cena joj je sasvim pristupačna,  a dobićete nesumnjivo lepu, prirodnu i primamljivu živu ogradu.

    Savet stručnjaka iz firme BORISLAV MILOŠEVIĆ PR RADNJA ZA UREĐENJE I ODRŽAVANJE OKOLINE ZELENILO MILOŠEVIĆ POŽAREVAC

    1. Za lovor višnju važi da je idealna biljka za živu ogradu,zašto je to tako?

    Pravilno formirana ograda od lovor višnje vizuelno veoma lepo izgleda i leti i zimi. Ima sjajne tamno zelene listove koji podsećaju na listove lovora, brzo raste i otporna je na bolesti. Zimzelena je i nije zahtevna kao razne vrste četinara koji se koriste za žive ograde. Može se uzgajati i kao samostalna biljka, kao lepo ukrasno drvo.

    2. Da li postoje određene sorte ove biljke?

    Postoji više vrsta koje se uglavnom razlikuju po visini rasta i obliku i krupnoći listova. Za živu ogradu se koriste vrste koje rastu do 4 metra. Zainteresovanima za sadnju preporučujemo da se posavetuju pre kupovine biljaka sa pouzdanim rasadničarima, kako bi dobili pravu biljku za živu ogradu.

    3. Koja „pravila“bi trebalo poštovati da bi dobili lepu ogradu od lovor višnje?

    Lovor višnji najviše pogoduju osunčana mesta, mada se može saditi i u senci, traži dosta vode, najbolje sistem kap po kap. Prihranjuje se u februaru, aprilu i junu, NPK đubrivima. Ima intenzivan rast i zahteva redovno orezivanje da bi se formirala pravilna živa ograda. U slučaju izuzetno jakog mraza, može doći do izmrzavanja dela lisne mase, ali se regeneriše s početkom vegetacije.

    4. Ukoliko klijenti ipak ne žele lovor višnju,šta im Vi preporučujete kao zamenu?

    Moja preporuka za živu ogradu bi bila i fotinija, veoma atraktivna , brzorastuća i otporna. Stariji listovi su kožasti, tamno zeleni a mladi novi listići su prelepe crvene boje. Može se uzgajati i samostalno, kao grm ili u formi kugle na štapu. Takođe je zimzelena i veoma je aktuelna u zadnje vreme.

    G-din Borislav Milošević, BORISLAV MILOŠEVIĆ PR RADNJA ZA UREĐENJE I ODRŽAVANJE OKOLINE ZELENILO MILOŠEVIĆ POŽAREVAC

    Lovor-višnja je idealna za formiranje parkova
    Lovor-višnja je idealna za formiranje parkova

    2. Sadnja lovor-višnje

    Lovor-višnja je ukrasno i praktično rastinje koje odlično uspeva na rastresitoj i vlažnoj, kiselkastoj zemlji. Zemljište treba da bude dobro drenirano, da voda ne bi nasedala oko korena; ne odgovara joj krečnjak. Lovor-višnja se može saditi na sunčanim ili polusenovitim i senovitim mestima. Najbolje vreme za sadnju su proleće i jesen. Mladice treba da se zasede na 30-40 cm razmaka; kada porastu biće to fantastična živa ograda idealne gustine. Ovaj lovor dobro podnosi niske temperature, ali ne i suvomrazicu. Odoleva jakom vetru i gradskom smogu. Svakih pet godina treba prorediti središte grma da bi izbijale nove mladice.

    Plodovi lovor-višnje
    Plodovi lovor-višnje

    3. Orezivanje žive ograde

    Veliki plus za lovor-višnju kao živu ogradu je jednostavnost održavanja. Orezuje se po visini i širini da bi grmlje postalo što bujnije s puno izdanaka na svakoj grani, ali nikako leti kada su vrućine i suša. Poslednje orezivanje može da se radi krajem septembra.

    4. Cene sadnica lovor-višnje

    Koliko košta lovor-višnja? Cena lovor-višnje zavisi prvenstveno od starosti, odnosno, visine sadnica. Veće i starije sadnice su snažnije te imaju više šanse da prežive i prime se – drugim rečima, da formiraju živu ogradu kakvu biste želeli kao zaštitu od neželjenih pogleda. Sadnice visine 20-50 cm su 3-5 EUR dok su one 50-100 cm 9-12 EUR. Odrasle biljke više od 100 cm, zapravo do 160 cm su 12-16 EUR.

    Stručni članak 7466
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Uređenje dvorišta?

    Imamo čak 411 izvođača radova za područje Uređenje dvorišta:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 411 izvođača radova za područje Uređenje dvorišta
    9.9
    0

    RADIVOJE BULATOVIĆ PR ŽIVETI SA BILJKAMA


    9.7
    0

    TARAXACUM L.A. DOO GORNJI MILANOVAC


    9.9
    0

    CONSTRUCTION AQUA POINT


    10
    1

    MILAN ĆALIĆ PR POSTAVLJANJE ZIDNIH I PODNIH OBLOGA KOCKICA 2018 PANČEVO


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana