Za područje

    Šta utiče na efikasnost solarne elektrane na krovu?

    U cilju uštede električne energije i sve veće ekološke svesnosti, popularnost obnovljivih izvora u našoj zemlji sve više raste. Solarna energija sve više dobija na značaju te mnogi razmatraju mogućnost da postave solarne panele na krov porodične kuće. A šta je važno znati pre nabavke solarne elektrane? Kada će ona najbolje raditi?
    Stručni članak 220
    solarna elektrana na krovu
    Imamo čak 1811 izvođača radova za područje Solarne elektrane:

    Hajde prvo da definišemo šta je to solarna elektrana. Ona je generator električne energije koja se dobija pretvaranjem sunčeve svetlosti u električnu energiju putem fotonaponskih solarnih panela. Osim što smanjuje troškove električne energije, solarna elektrana na krovu obezbeđuje čistu energiju. Efikasnost solarnih panela se kontinuirano povećava, a samim tim i isplativost investicije.

    Troškovi montiranja solarnih elektrana su poslednjih godina dosta niži, te su one postale pristupačne i za manja domaćinstva i porodične kuće. Ulaganje u solarnu elektranu na krovu jeste dugoročno isplativo jer će vas ista služiti duže od tri decenije. Solarne elektrane vraćaju početno ulaganje za manje od decenije, tačnije već nakon osam godina. Nakon što se vrati početno ulaganje, solarna elektrana donosi čistu dobit dugi niz godina. Tu su i brojne ekološke prednosti jer se koristi čista, obnovljiva sunčeva energija.

    Međutim, da bi se maksimalno iskoristila efikasnost solarne elektrane na krovu, važno je misliti na nekoliko faktora. Oni koji najviše utiču su geografska lokacija, vremenski uslovi, ali i položaj krova.

    Dobro je poznato da što više sunčeve svetlosti dolazi do solarnih panela, to će oni efikasnije proizvoditi električnu energiju. Srbija ima u proseku preko 2.000 sunčanih sati godišnje, naravno zavisno od grada do grada. Broj sunčanih sati odnosi se na to koliko je trajanje sunčeve svetlosti tokom koje je površina krova izložena suncu.

    Solarni sistem na krovu
    Solarne elektrane vraćaju početno ulaganje za manje od decenije, tačnije već nakon osam godina.

    Orijentacija kuće

    Od ekspozicije terena zavisiće prijem i dužina trajanja sunčevog zračenja. 

    Najbolji izbor za postavljanje solarne elektrane na porodičnoj kuči jeste južna strana krova. Ukoliko to nije izvodljivo, u obzir dolaze zapadna i istočna strana, dok se na severnoj strani ne postavljaju solarni paneli. Povećana apsorpcija sunčeve svetlosti a samim tim i količina dobijene energije postiže se i adekvatnim pozicioniranjem solarnih panela. Naime, oni moraju da budu pravilno usmereni prema suncu, a najbolji ugao postavljanja je oko 30 stepeni.

    Najbolji rezultati sa solarnom elektranom na krovu se dobijaju kada je krov okrenut ka jugu i kada mu je nagib 35 stepeni.

    A šta ako nemate ovu idealnu poziciju krova? Angažovana firma će pružiti tačan propračun koliko se električne energije može proizvesti na datom terenu od 1 kW instalirane snage modula, imajući u vidu orijentaciju krova i njegovu površinu. 

    Važno je istaći da se solarne elektrane mogu postaviti i na ravne krovove. U tom slučaju se solarni sistemi tokom postavljanja okreću ka jugu i naginju pod odgovarajućim uglom. 

    Kada već govorimo o lokacijskim uslovima, bitno je napomenuti da područja sa stabilnim i blagim klimatskim uslovima olakšavaju održavanje solarnih elektrana o ćemu će u nastavku biti više reči.

    Na severnoj hemisferi, gde se nalazi naša zemlja, solarne panele treba orijentisati ka jugu ili postaviti na padine s južnom ekspozicijom. Do njih dopire najviše sunca.
    Solarna elektrana na krovu
    Najbolji izbor za postavljanje solarne elektrane na porodičnoj kuči jeste južna strana krova.

    Okruženje solarne elektrane 

    Pod ovim se misli na postojanje senki koje zaklanjaju solarnu elektranu a samim tim i redukuju proizvodnju električne energije. Senke mogu praviti okolni objekti ili drveće i drugo visoko rastinje.

    Ukoliko je vaš krov oslobođen od senki visokih zgrada, drveća ili drugih izvora, omogućava se konzistentno osvetljenje solarnih panela tokom sunčanih dana.

    Ako su solarni sistemi u senci količina konvertovane solarne enerije u električnu će biti znatno manja.Taj faktor direktno utiče na brzinu isplativosti solarnih sistema.

    Odgovarajuća snaga solarne elektrane

    Još jedan faktor izuzetno bitan da bi vaša solarna elektrana imala željene performanse jeste njena snaga. Važno je da snaga solarne elektrane bude adekvatna i odgovarajuća potrebama domaćinstva za energijom. Kolika snaga solarne elektrane za vaše domaćinstvo će biti dovoljna možete saznati obračunom godišnje potrošnje električne energije. Jednostavno je, ako nećete imati nove članove domaćinstva, potrebno je da saberete poslednjih 12 računa za struju. Na taj način dobićete ukupnu godišnju potrošnju, predstavljenu u kilovat satima (kWh), odnosno moćićete da odredite optimalnu veličinu solarne elektrane koja će zadovoljiiti vaše potrebe za električnom energijom. 

    S druge strane, ako planirate da u svom domu montirate toplotnu pumpu, klima-uređaj, električne radijatore, saunu ili neki drugi potrošač, to treba imati u vidu i dodati vrednosti izračunatoj godišnjoj potrošnji.

    Obračun godišnje potrošnje električne energije
    Kolika snaga solarne elektrane za vaše domaćinstvo će biti dovoljna možete saznati obračunom godišnje potrošnje električne energije.

    Potrebna veličina krova za solarne elektrane

    Koliku će površinu zauzeti solarni paneli na krovu, zavisiće od prosečne godišnje potrošnje električne energije. Jasno je da što je veća potrošnja, veća površina krova će biti potrebna kako bi se zadovoljile potrebe domaćinstva za električnom energijom. Može se reći da je minimalna površina krova na koju se može postaviti solarna elektrana 31 m2 i odgovara najmanjoj godišnjoj potrošnji električne energije.

    Za proizvodnju struje sa snagom od 1 kW, potrebno je 4-5 m2 panela, u zavisnosti od pojedinačne snage panela. Ako uzmemo za primer solarne elektrane od 6 kW, biće potrebno oko 30 m2 krova za instalaciju panela. A koliko panela će biti potrebno za tu snagu solarne elektrane? U proseku, paneli obično imaju od 270 W do 340 W. Snagu solarne elektrane izrazite u vatima (6 kW=6.000 W) i podelite sa snagom pojedinačnog panela. Na taj način dobija se računica da će za tu snagu solarne elektrane biti potrebno 23 panela od 270 W ili 18 panela od 340 W.

    Kada je u pitanju krovni pokrivač, važno je pomenuti da se solarne elektrane mogu postaviti na različite vrste krovova - sa popularnim crepom, tegolom, limom... Međutim, važno je da krov ima stabilnu konstrukciju koja može podneti dodatni teret. Pošto je montaža solarne elektrane na krov dugoročno, višedecenijsko rešenje, potrebno je izvršiti sanaciju krova ako za tim ima potrebe. 

    Ukoliko na krovu postoje izvesna oštećenja, potrebno ih je sanirati pre postavljanja solarne elektrane.
    Sanacija krova
    Ukoliko na krovu postoje izvesna oštećenja, potrebno ih je sanirati pre postavljanja solarne elektrane. 

    Dobra ventilacija

    Premda solarne elektrane vole sunce ne vole preteranu toplotu i usled iste im pada efikasnost. Zbog toga je, kada se postavljaju solarni paneli na krov, važno obezbediti dobru ventilaciju. Minimalan razmak između krova i panela treba da bude 5 centimetara.

    Solarni paneli najbolje rade na temperaturama nižim od 25 stepeni.

    Održavanje solarnih panela

    Jedino će paneli očišćeni od prašine i drugih nečistoća obezbediti optimalnu proizvodnju električne energije. Osim toga, na taj način im se produžava i vek trajanja. 

    Naime, tokom vremena se na površni panela talože različite prljavštine koje rezultiraju time da do ćelija dolazi znatno manje sunčevog zračenja.

    Ako se na solarnim panelima nataložio deblji sloj prljavštine, proizvodnja električne energije može pasti do čak 20%.
    Čišćenje solarnih panela
    Jedino će paneli očišćeni od prašine i drugih nečistoća obezbediti optimalnu proizvodnju električne energije.

    Najbolje je da se čišćenje solarnih panela obavi dva puta godišnje, prvo u rano proleće. Kod čišćenja solarnih panela važi sledeće pravilo: čišćenje solarnih panela se ne radi po jakom suncu i direktnoj sunčevoj svetlosti. Solarni paneli ne smeju biti prevrući tokom čišćenja.

    Čišćenje solarnih panela treba prepustiti stručnjacima. Brojne firme u toku trajanja garancije nude profesionalno održavanje. 

    Kvalitet solarnih panela i instalacije    

    I za kraj ali ne i najmanje bitno - potrebno je nabaviti solarne panele visokog kvaliteta sa dobrim stepenom efikasnosti. Monokristalni solarni paneli imaju učinkovitost od 17% do 22%, dok polikristalni solarni paneli imaju slabiju učinkovitost - od 15 do 17%. Međutim, njihova cena je niža.

    Za dugovečnost i efikasnost solarnog sistema ključna je pravilna ugradnja. Zbog čega je važno postavljanje solarne elektrane prepustiti stručnjacima? Iskusne firme će maksimizirati proizvodnju električne energije jer će postaviti solarne panele pod optimalnim uglom i orijentacijom prema suncu. Obezbediće usklađenost sa zakonskim propisima i dati garanciju za svoj rad. To znači da će vam pružiti rešenje u slučaju problema ili potencijalnih popravki. Da ne govorimo o činjenici da postavljanje solarne elektrane uključuje rad na visini, za šta su montažeri obučeni i opremljeni.

    Montaža solarne elektrane na krovu
    Za dugovečnost i efikasnost solarnog sistema ključna je pravilna ugradnja.

    Kakva solarna elektrana je najbolja za vaš krov?

    Važno je istaći da će stručnjaci za solarne elektrane dati najbolje savete i preporuke vezane za vašu situaciju. Oni će vam pomoći da odaberete adekvatni tip solarne elektrane, njene dimenzije, ali i osigurati da je sistem instaliran u skladu sa svim tehničkim standardima i propisima. 

    Solarne elektrane se projektuju od slučaja do slučaja, a za ovo je potrebno angažovati stručnu i iskusnu firmu.

    Samo postavljanje solarne elektrane obično traje jedan dan. Ponuđači solarnih elektrana mahom nude uslugu „ključ u ruke“ što podrazumeva sve: od pripreme projekta uzimajući u obzir situaciju na terenu do finalne montaže. Izvođači radova na kraju treba da vas upoznaju sa načinom korišćenja uređaja i opreme. 

    Tražite firmu kojoj biste poverili ugradnju i kasnije održavanje solarne elektrane? Pošaljite upit odgovarajućim i ocenjenim stručnjacima za korišćenje solarne energije u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza!

    A koliko će to sve da vas košta, odnosno koliko koštaju solarne elektrane? U proseku, računa se da standardna solarna elektrana za porodičnu kuću košta između 2.000 i 3.000 EUR, što je oko 100 do 180 EUR/m2.

    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Tražite dobre izvođače radova za područje Solarne elektrane?

    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Imamo čak 1811 izvođača radova za područje Solarne elektrane:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2024 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana