Šta je to minimalizam?
Minimalizam je nastao kao umetnički pokret u Sjedinjenim Američkim Državama, u drugoj polovini 20. veka.
Dizajn enterijera u stilu minimalizma odlikuju svedenost, naglašena simetrija, ravne površine sa jasnim, nemešanim bojama. Osim toga, karakteriše ga i odsustvo dekoracije, naglašena rasveta. Cilj je stvoriti slobodan, nesputavajući prostor koji je istovremeno funkcionalan i elegantan. Ovo je i odgovor na pitanje zbog čega popularnost minimalizma ne jenjava. On će učiniti prostor prefinjenim, a u isti mah povećati komoditet stanovanja. Kada je reč o poslovnim prostorima, minimalizam će uneti dozu profesionalnosti.
Vodeće ideje minimalizma su jednostavnost i funkcionalnost. Suština je da se stvori miran i prijatan ambijent koji je istovremeno praktičan.
Minimalizam u arhitekturi odlikuje jednostavnost, odsustvo dekorativnih elemenata, upotreba stakla, betona, čelika i prirodnog kamena. On je jedan od omiljenih stilova današnjice. Ovo su 10 načina kako i sami možete urediti svoj dom ili poslovni prostor u minimalističkom stilu, tj. da akcenat bude na jednostavnosti i funkcionalnosti:
1. Prvi postulat minimalizma glasi: oslobodite se nereda, odnosno svih onih stvari koje više ne koristite i koje vam ne trebaju. Jedino će se na taj način dobiti funkcionalan enterijer koji nije natrpan. Ako ne želite da se odreknete nekih stvari važno je obezbediti dovoljno prostora za njihovo odlaganje i to zatvorenog. Primer za to je ugradni ormar koji ne stvara dodatno vizuelno opterećenje, nameštaj sa ugrađenim fiokama. Jedan od glavnih motoa minimalizma glasi - naučite sebe da živite sa manje stvari! I videćete, zaista nije teško.
2. Nameštaj sa metalnim detaljima čest je izbor u enterijerima u minimalističkom stilu. Minimalizam se, kada je o nameštaju reč, ispoljava u čistim linijama, jednostavnim oblicima i multifunkcionalnosti. Izbegavajte glomazan nameštaj. Niži komadi nameštaja će „otvoriti“ prostoriju, takođe izaberite one jednobojne. Kako bi se nameštaj u potpunosti uklopio u vašu viziju prostora, možete se opredeliti za nameštaj po meri. On je za oko 30% skuplji od industrijskog, ali svakako opravdava cenu. Primera radi, vrednost izrade nameštaja po meri od furnirane iverice kreće se između 100 i 156 EUR/m2.
3. Bela boja zidova ili bež ukoliko belu smatrate previše „sterilnom“ jeste takođe jedan od načina. Osim toga, svetle boje će vizuelno povećati prostor, učiniti ga prostranijim, te su uvek odlična solucija za manje stanove. Ako ne volite belu boju, postoji više varijacija svetlih, toplijih nijansi koje možete koristiti, poput taupe. Iskusan moler vas može posavetovati oko izbora odgovarajuće boje.
4. Kada smo već kod boja - minimalizam zahteva monohromatsku paletu boja. Zastupljene su boje koje dobro reflektuju svetlost, jer stan u stilu minimalizma jeste svetao i prozračan. Koriste se i boje koje se međusobno stapaju, te su zastupljene i boje prirodnih materijala, poput drveta i mermera. Dakle, pored gorenavedene bele i bež, u enterijeru se dosta koriste nijanse braon i sive. Crna se takođe koristi jer je neutralna, a ostale, življe boje, se koriste za manje površine i detalje. Međutim unošenje akcentnih boja treba uraditi na uravnotežen način, nagoveštavanjem te boje kroz prostoriju. Primer, crveni jastučići na sofi koji će se slagati uz crvenu lampu na stočiću.
5. Mnogi su skloni unošenju previše dekoracije u enterijer kako bi ostavili utisak topline, gostoprimljivosti. Međutim, previše dekoracije će učiniti da vaš dom deluje pretrpano, a da ne pričamo o tome što će svaki dekor sakupljati veliku količinu prašine. Ako se veliki ljubitelj dekoracije, ne morate nužno da odustanete od iste, samo je svedite na manju količinu. Odlučite se se upečatljiv središnji detalj koji će „razbiti“ jednoličnost, poput zanimljive slike većeg formata, uramljene fotografije ili neke druge drage uspomene koje ne želite da se odreknete. Još jedan moto minimalista glasi - manje je više.
6. Prostor je otvoren, vizuelno nesputan preprekama. Dominiraju ravne površine, bez ornamentike. Važno je da prostor odiše harmonijom. a to se postiže kada se svi elementi međusobno dopunjuju.
7. Bitnu ulogu u minimalizmu ima svetlost jer se njome akcentnuje prostranost i lepota jednostavnosti. Najbolji izbor je uvek prirodna svetlost te se, ako imate mogućnosti, opredelite za veće zastakljene površine, a ako ne, obezbedite odgovarajuću rasvetu. Kada su u pitanju senila, dobar izbor su obične bele roletne, svetle zavese od muslina i slično, nikako teške zavese u jakim bojama. Za minimalistički uređen prostor dobar izbor mogu biti plisirane roletne. Za prozirne plisirane roletne treba izdvojiti oko 30 EUR/m2, za tamne oko 40 EUR/m2, dok su plisirane roletne za krovne prozore oko 50 EUR/m2.
8. Minimalizam se provlači i kroz druge stilove uređenja enterijera. Jedan od njih je izuzetno popularni old money stil, o kojem smo pisali. On takođe ceni jednostavnost, svedenost i pre svega kvalitet iznad kvantiteta. Dakle, kupuju se kvalitetni komadi nameštaja koji će trajati decenijama, ne praktikuje se impulsivna kupovina. Komadi nameštaja su takođe izrađeni od prirodnih materijala poput drveta. Nameštaj od punog drveta je za oko 30% skuplji od iverice, ali investicija koja se višestruko isplati.
9. Ukoliko već imate kvalitetne komade nameštaja koji odgovaraju ovom stilu, možda im je samo potrebna restauracija. Na ovaj način nećete morati da kupujete novi nameštaj već ćete starom vratiti nekadašnji sjaj. Restauracija nameštaja se plaća ili po komadu koji se radi ili po satu. Sat rada zajedno sa materijalom kreće se između 13 i 18 EUR.
10. Još jedan stil koji neguje pravila minimalizma, a koji je jedan od najpopularnijih diljem sveta, jeste skandinavski stil. I kod ovog stila se biraju neutralne boje poput krem, sive, bele. Dekoracija je u minimalnim količinama, nameštaj mahom izrađen od drveta, a prozori su često panoramski - od poda do plafona.
Ne morate nužno da ceo dom uredite u minimalističkom stilu, možete to učiniti samo sa jednom prostorijom, na primer, dnevnim boravkom. Uostalom, možete usvojiti samo njegova određena pravila. Uzećemo za primer manje dekorativnih predmeta. Na ovaj način će vam čišćenje kuće ili stana lakše pasti i biti brže jer se na predmetima skuplja prašina. Takođe, lakše ćete funkcionisati u svom domu ako imate manje stvari, nećete morati da ih zaobilazite i bićete okretniji.
Tu je i ekološki karakter. Skloni smo sve češćoj kupovini i sezonskoj zameni nameštaja. Komadi nameštaja na kraju završe na deponijama. Poražavajuć podatak je da se na svetske deponije godišnje bace milioni tona nameštaja.
Osim toga, manje nereda znači i manje distrakcije i stresa, uredan, čist prostor omogućiće bolju koncentraciju za svakodnevne aktivnosti i doprineti smirenosti.
Minimalizam ili maksimalizam?
Ipak, brojni su i oni kojima se ovakav dizajn enterijera ne dopada, zamerajući mu da je „bez duše“, odnosno hladan, negostoljubiv. Oni su mahom pobornici maksimalizma čiji je moto „više je više, a manje je dosadno“. Suština ovog stila je okružiti se stvarima koje vas usrećuju, koliki god da je njihov broj. Stvari koje minimalistički stil smatra kičem, za maksimalizam su prihvatljive. Maksimalisti često ne ostavljaju nijedno prazno mesto u prostoru, sve treba da bude popunjeno.
Kada je reč o maksimalizmu, naročito je popularan stil pod nazivom dopamin dekor. Cilj je da se upotrebom komada nameštaja, dekoracije probudi dobro raspoloženje i personalizuje prostor. Za razliku od minimalizma kod kojeg se koriste svedene boje, ovaj stil voli šarenilo i živopisne boje. Dekora, u ovom stilu, nikada nije dosta naročito onog zanimljivog oblika, prisutni su geometrijski oblici, cik-cak šare na tepisima, pruge na nameštaju i zavesama, jastuci u orijentalnom stilu... Ništa nije uniformisano i po pravilima.
Bilo da ste se odlučili za minimalizam ili pak njegovu suprotnost, maksimalizam, u uređenju će vam najbolje pomoći dizajner enterijera. On/ona će vam dodatno dočarati i pojasniti pravila svakog stila i vaše želje staviti na papir. A koliko će vas koštati dizajn enterijera? Cena dizajniranja enterijera zavisi od veličine prostora, obima potrebnih radova, broja trodimenzionalno urađenih slika ili modela, koliko i od broja mogućih rešenja. Osnovni planovi koštaju oko 300 EUR; detaljni, najkvalitetniji planovi unutrašnjeg uređenja s trodimenzionalnim modelima i savetovanjem se kreću oko 1.500 EUR.
Tražite nekog kome biste poverili dizajniranje enterijera? Pošaljite upit odgovarajućim i ocenjenim dizajnerima enterijera u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza!