Za područje
    OTP banka

    Temeljna ploča, prednosti, detalji

    Članak je pregledalo čak 39034+ korisnika
    Temeljenje objekta može da se izvede na više načina. Prilikom gradnje se, u najvećem broju slučajeva, koristi pojasni temelj, a u zadnje vreme se, pre svega kod montažne gradnje, niskoenergetskih i pasivnih kuća, koristi temeljna ploča.Dakle, u energetskom smislu je odličan izbor, ali šta je sa cenom?
    Stručni članak 39034
    omiljen
    temeljna ploca
    Imamo čak 4052 izvođača radova za područje Temelj, temeljna ploča:

    1. Šta je plivajuća ploča?

    Šta je bolje – pojasni temelji ili temeljna ploča? Temeljnu ploču ne treba mešati s AB podnom pločom, koja se izvodi nad pojasnim temeljima i obično je debljine od 10 do 15 cm. Debljina temeljne ploče se izračunava u odnosu na očekivano opterećenje. Opterećenje temeljne ploče su vlastita težina zgrade, težina pokućstva, nameštaja i stanara te vremenski faktori kakvi su sneg i vetar kao i mogućnost pojava kao što je zemljotres. Najčešće se debljina temeljne ploče za stamben objekt kreće između 30 i 40 cm. Po najnovijim standardima, termoizolacija se postavlja ispod ploče, koja se naziva plivajućom. Na takvu se temeljnu ploču potom podiže montažni ili zidani objekt.

    2. Postupak izvođena temeljne ploče:

    2.1. Iskop za temeljnu ploču i postavljanje instalacija

    Prvo je potreban iskop građevinske jame. Dubina iskopa zavisi od terena i nosivosti tla. Kada se iskopavanjem dođe do čvrste, nosive podloge, sledi komprimovano nasipanje šljunkom do visine na kojoj će se izvoditi podna ploča. Pritom se postavljaju i instalacioni vodovi. Na tako pripremljenu podlogu naliva se podložni beton debljine 10 cm.

    2.2. Hidroizolacija i izolacija temeljne ploče

    Ovaj sloj betona je podloga za polaganje dvostruke hidroizolacije – samoljepljivih bitumenskih traka. Sledi 20 cm termoizolacije, ekstrudiranog polistirena s preklopima na ćoškovima, čime se zapravo dobija plivajuća temeljna ploča. Prvi sloj termoizolacije mora dosezati preko cele površine temeljne ploče, do približno 1 m od ivice same ploče.

    2.3. Izlivanje betonske ploče

    Sledeći korak je postavljanje oplate za izlivanje temeljne ploče; postavljaju se armatura i vodovi za instalacije. Sledi zalivanje betonom. Debljina temeljne ploče dobija se statičkim proračunom, i obično je negde od 30 do 40 cm. Toplotna izolacija i hidroizolacija polažu se takođe uz ivice temeljne ploče. Spoj horizontalne i vertikalne izolacije ne sme biti pod uglom od 90° zbog opasnosti od pucanja. Izvodi se posebnim nosačima pod uglom od 45°.

    Betonska ploča mora biti ojačana na odgovarajući način čeličnom armaturnom mrežom
    Betonska ploča mora biti ojačana na odgovarajući način čeličnom armaturnom mrežom

    3. Prednosti temeljne ploče su:

    • manje iskopavanja,
    • manje oblaganja,
    • jednostavnija armatura,
    • brža gradnja,
    • ravnomernije nasedanje,
    • temeljna ploča je bolja za lošije terene i
    • najbolja toplotna zaštita objekta u zemlji.

    4. O čemu se pri izvođenju temeljne ploče mora voditi računa?

    Ispod temeljne ploče sme da se postavi isključivo toplotna izolacija koja ima adekvatnu deklarisanu tvrdoću koja ni nakon dugotrajnog opterećenja neće promeniti projektom predviđene tehničke karakteristike.

    Izuzetno je važno da najniža ivica temeljne ploče doseže dovoljno duboko zbog drenaže; tokom zime usled smrzavanja voda može da podigne temelje, ili u suprotnom, zbog otapanja, prouzrokuje nasedanje temelja, nakon čega može doći do oštećenja konstrukcije. Donja ivica temeljne ploče mora biti ispod zone smrzavanja, na dubini od najmanje 60 cm. Drugo moguće rešenje je polaganje dodatne toplotne izolacije u dužini od barem 1 m od ivice temeljne ploče, čime se postiže sličan efekt.

    Spoj vertikalne i horizontalne hidroizolacije mora biti izveden preko nosača. Prekid hidroizolacije, odnosno, njen spoj pod oštrim uglom može da ugrozi njenu nepropusnost. Nosači i toplotna izolacija, pre učvršćivanja hidroizolacije, treba da se zaštite tanjim nanosom maltera, tako da se pri obradi hidroizolacije ne stope.

    5. Cena temeljne ploče

    Za procenu troškova izvođenja temeljne ploče potreban je projekt kojim su obuhvaćeni vrsta terena, dubina potrebnog iskopa, dostupnost, debljina ploče i izolacije itd. Za primer ćemo uzeti kuću za jednu porodicu, bez podruma, na ravnom terenu. Temeljna ploča od 100 m2 leži na 20 cm toplotne izolacije. Cena iskopa predstavlja između 15 i 20% ukupne vrednosti investicije.

    Cena toplotne i hidroizolacije kao i izvođenja svih radova može da čini i 30% ukupnih troškova, a cena temeljne ploče drastično raste s debljinom sloja termoizolacije. Cena šalovanja, armiranja i zalivanja temeljne ploče predstavlja 40-50% ukupne investicije. Sve u svemu, cena kvadrata temelja za porodičnu kuću se kreće između 20 i 80 EUR/m2.

    Stručni članak 39034
    Autor: Daibau.rs

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Temelj, temeljna ploča?

    Imamo čak 4052 izvođača radova za područje Temelj, temeljna ploča:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 4052 izvođača radova za područje Temelj, temeljna ploča
    9.4
    0

    IVAN SVETOZAREVIĆ PREDUZETNIK ZANATSKO TRGOVINSKO USLUŽNA RADNJA SVETOZAREVIĆ GRADNJA SURDULICA


    8.7
    0

    BUILDCORP doo


    10
    4

    BOJOVIĆ PR


    8.6
    0

    Jupel


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana