PVC prozori smatraju se odličnim izborom kada je u pitanju odnos cene i kvaliteta. Tokom godina, kvalitet i tehnologija proizvodnje PVC stolarije su se umnogome povećali i danas se ona smatra dobrom odlukom za stambene objekte. Danas se na tržištu mogu naći PVC prozori različitih proizvođača. sa raznim specifikacijama.
1. Kada se kupuju PVC prozori, važno je obratiti pažnju na broj njihovih komora. Veći broj komora znači bolju termičku i zvučnu izolaciju. Komore ili vazdušni „džepovi“ kod PVC prozora predstavljaju barijere za prenos toplote od unutrašnje ka spoljašnjoj strani prozora, čime se onemogućuju toplotni gubici objekta. Jednostavnije objašnjeno: komore otežavaju da se topao unutrašnji vazduh i hladan spoljašnji spoje, te služe da se spreče gubici toplote tokom zime. Vazduh je, dobro je poznato, odličan izolator a svaki vazdušni džep predstavlja novu prepreku za prenos toplote, čime se izolacija povećava. A dobro je poznato - visoka vrednost izolacije=niska potrošnja energije.
Komore se jasno vide na preseku prozorskog profila. Sa energetskog stanovišta, dobar izbor su PVC prozori sa pet ili šest komora. Međutim, pored broja komora, morate obratiti pažnju i na širinu profila. Primera radi, ako se u istoj širini profila nalazi šest ili osam komora, to znači da prozor sa osam komora ima iste manje širine. Važno je istaći da je plastika materijal na niskim faktorom toplotne provodljivosti, odnosno odličan izolator. Sa druge strane, aluminijum je odličan provodnik toplote, što znači da ima daleko lošija svojstva izolacije. Stoga se kao rešenje nameće ALU stolarija sa termoprekidom odnosno termičkim mostom.
2. Kao što smo rekli, PVC prozori imaju profil ispunjen vazdušnim džepovima koji su međusobno odvojeni plastičnim pregradama. Na ovaj način se ograničava i prolaz zvučnih talasa u unutrašnjost prostora, što omogućava smanjenje buke. PVC prozori pružaju zvučnu izolaciju i do 48 decibela. Na zvučnu izolaciju prozora utiče i kvalitet samog stakla, jer ono čini najveći deo prozora. Stoga, obratite pažnju na debljinu stakla, što deblje staklo i što je veći razmak između stakala, to je veća i zvučna izolacija prozora. Dobar izbor je laminirano dvostruko ostakljivanje ili trojslojno staklo.
Na samu zvučnu izolaciju prozora uticaće i zaptivke, način otvaranja (ako se vaš dom nalazi u bučnom kraju, dobar izbor su jednokrilni PVC prozori sa klasičnim okretno-nagibnim otvaranjem), senila (koja osim što štite od UV zraka, neželjenih pogleda a sam prozor od nepovoljnih uticaja, štite i od spoljašnje buke). I za kraj, ali ne i najmanje bitno, pravilna ugradnja. Ona je presudna ne samo za akustične, već i za ostale performanse koje imaju PVC prozori. Jedino će stručno montiran PVC prozor obezbediti dobru toplotnu izolaciju i trajati dugi niz godina.
Tražite nekog kome biste poverili izradu ili ugradnju PVC prozora? Pošaljite upit odgovarajućim i ocenjenim proizvođačima i dobavljačima PVC stolarije u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza!
3. Jedan od glavnih razloga zbog kojeg su PVC prozori toliko popularni jeste njihova pristupačna cena. PVC stolarija je niže cene od ostalih materijala. Za obične PVC prozore sa dvostrukim staklima treba izdvojiti od 85 do 160 EUR. Cena će varirati zavisno od oblika (nestrandardni oblici su uvek skuplji), veličine, okvira, broja stakala, te načina otvaranja (fiksni PVC prozor, krilni ili klizni). Poređenja radi, prosečni aluminijumski prozori s dvostrukim staklima iznose između 150 i 300 EUR. Kada su u pitanju drveni prozori, nabavka onih sa dvostrukim staklima, sa prozorskom daskom i montažom, iznosi od 100 do 160 EUR.
4. Još jedna prednost koju imaju PVC prozori jeste lako čišćenje. Kada je u pitanju čišćenje okvira biće dovoljna meka pamučna krpa i malo tople vode, a kod veće zaprljanosti možete koristiti i blag rastvor deterdženta. Nečistoće se sa površine okvira izuzetno lako uklanjaju. Staklo se čisti regularno, sredstvima za održavanje staklenih površina. Za razliku od metalnih okvira, ne morate razmišljati o koroziji ili o lakiranju koje je neophodno u slučaju drvenih prozora, da ne bi došlo do truljenja i propadanja materijala. Dakle, PVC prozori ne zahtevaju godišnja održavanja tog tipa, samo čišćenje kada se nagomila prljavština - oni ne rđaju i ne trule, takođe, ne upijaju vodu. Ipak, ne bi bilo loše uraditi podmazivanje jednom godišnje za bolje otvaranje i zatvaranje prozora.
5. PVC prozori su izuzetno dugotrajni, bez problema mogu trajati decenijama, a da pritom ne izgube na svom izgledu niti performansama. Procenjuje se da je minimalan vek trajanja PVC prozora 25 godina. Oni su izrađeni od polimera, sa dodatkom aditiva koji im obezbeđuju visok kvalitet. PVC prozori se ne krive, ne savijaju i ne ljušte. Otporni su na sve klimatske prilike - na zimu i vlagu, ali i na visoke vrućine i sunčevo zračenje. Ne napadaju ih insekti, kao na primer, drvene prozore. PVC prozori su otporni na većinu standardnih mehaničkih oštećenja. Prozori od ovog materijala su iznutra ojačani čeličnim profilima, u cilju da bi oni većih dimenzija imali adekvatnu krutost.
6. Iako postoji uvreženo mišljenje da PVC stolarija mora da bude bele boje, ovo nije istina. PVC stolariju je danas moguće izraditi u različitim bojama (više od 20 boja). PVC prozori mogu dobiti boju na više načina. Jedan od njih su folije koje se prevlače preko PVC profila, a iste, osim što se javljaju u mnoštvu nijansi, mogu čak i verodostojno da imitiraju drvo, čak i njegovu teksturu. Ovakvi PVC prozori su odličan izbor za sve one koji ne žele da se odreknu topline koju drvo pruža, ali opet nisu spremni na godišnje održavanje drvenih prozora. Folija može biti postavljena spolja, iznutra, ili i spolja i iznutra, a sve zavisi od ličnih preferencija kupaca. Dakle, kada su PVC prozori u pitanju, možete izabrati i dvobojne profile, sa različitom bojom spolja i iznutra. Ovo je jako dobar izbor ako vam se boja okvira koja je sa unutrašnje strane, sa spoljašnje ne uklapa sa postojećom fasadom.
7. Ipak, važno je istaći da PVC prozori imaju i izvesne mane. Prilikom kupovine nemojte da vam cenovni rang bude presudan, jer se oni lošeg kvaliteta mogu deformisati pod uticajem visoke temperature, naročito ako su PVC prozori postavljeni na osunčanoj strani. Takođe, usled UV zračenja mogu menjati boju.
8. Drugi nedostatak jeste, što za razliku od aluminijumske stolarije, ne postoji opcija PVC-drvo. Alu-drvo profili sa termoprekidom su poslednjih godina, uprkos visokoj ceni, popularan izbor za prozore. Kao što se može zaključiti iz naziva, kod ovih prozora je spoljna strana okvira napravljena od aluminijuma, dok je unutrašnja strana izrađena od drveta. Na ovaj način se spaja toplina i prirodan izgled drveta sa čvrstinom i otpornošću aluminijuma. Osim toga, kako je aluminijum izuzetno otporan na vremenske uticaje, rešen je problem čestog održavanja drvenih prozora. PVC stolarija se samo može izraditi u dezenu i teksturi ovog materijala, ali ne i u kombinaciji sa njim poput aluminijuma.
9. Još jedan nedostatak koji PVC prozori imaju u odnosu na aluminijumske prozore jeste što ne mogu biti toliko tanki, a pritom izdržljivi. Naime, kako aluminijum odlikuje izuzetna čvrstoća, prozorski okviri od ovog materijala mogu biti uži odnosno tanji a pritom čvršći od drugih materijala. Uprkos tome što je ram tanak, neće doći do savijanja, lomljenja niti pucanja. Zbog svoje čvrstine se koriste upravo kod zastaklivanja velikih površina poput panoramskih prozora. Ovo je jedna od najvažnijih prednosti aluminijumske stolarije u odnosu na PVC.
10. I za kraj, ali ne i najmanje bitno - održivost. Ekološka svest je mnogima prepreka za kupovinu PVC stolarije. Kada dođe vreme za zamenu stolarije, stari PVC prozori se mogu uspešno reciklirati.
Međutim, iako je PVC stolariju moguće reciklirati, to nije moguće učititi nebrojeno puta. Procenjuje se da PVC materijal može da se reciklira do sedam puta, bez promena u pogledu kvaliteta. Takođe, PVC je za razliku od drveta, veštački materijal. Međutim, kada govorimo o ekološkom aspektu, ne bi trebali da izgubimo iz vida sve gorenavedene prednosti PVC stolarije. Ona ima izvrsne termoizolacije karakteristike koje sprečavaju toplotne gubitke, ali i smanjuju potrebu za klimatizacijom. Osim toga, ne smemo zaboraviti ni dugotrajnost PVC stolarije čiji radni vek ide i preko 50 godina. To znači da se PVC prozori neće menjati toliko često, odnosno redukovaće se ovaj tip otpada.
Imajući u vidu sve ove činjenice o PVC prozorima, jasno je zbog čega imaju najbolji odnos cene i kvaliteta. Imaju mnogo više prednosti u odnosu na nedostatke.
Ukoliko ste se odlučili na zamenu stolarije ili ugradnju novih prozora, ne bi bilo zgoreg da razmislite i o ugradnji senila poput spoljnih roletni ili žaluzina. Senila će doprineti energetskoj efikasnosti vašeg doma jer smanjuju troškove klimatizacije (prostor se manje pregreva), štite vas od znatiželjnih pogleda, omogućavaju bolju osenčenost i zaštitu prozora od nepovoljnih spoljašnjih uticaja. Osim toga, deluju i kao dodatni izolator tokom hladnijeg dela godine. Primera radi, za PVC spoljne roletne, širine letvica 37 mm, trebate da izdvojite oko 30 EUR/m2, dok ćete aluminijumske roletne platiti više - oko 55 EUR/m2. Kada su u pitanju žaluzine, cena podfasadnih žaluzina sa izolovanim ALU kutijama i klasičnim ALU letvicama širine do 40 mm, iznosi između 70 i 110 EUR/m2.