Svi dobro znaju da je renoviranje kupatila mukotrpan i složen posao koji iziskuje dosta vremena i novca, da ne govorimo o „oblaku“ prašine. Jedan od mnogobrojnih poslova prilikom renovacije jeste i postavljanje nove keramike, kojoj prethodi uklanjanje stare.
Nekada proces uklanjanja starih pločica može potrajati i danima. Stoga se mnogi pitaju - da li se nove pločice mogu uspešno prelepiti preko postojećih? Mogu, ali je za to potrebna stručnost i iskustvo.
Nove pločice se mogu lepiti direktno na stare, ali samo ako su ispunjeni određeni uslovi:
Kako se lepe nove pločice preko starih?
Pre svega, važno je znati da se nove pločice mogu lepiti na stare, samo ako su postojeće pločice u dobrom stanju. Potrebno je prekontrolisati da li stare pločice dobro prijanjaju (čvrsto su pričvršćene za podlogu), a one koje su rasklimane, zvuče šuplje, nisu odolele „zubu“ vremena ili su oštećene je potrebno izvaditi (da bi se dobila stabilna podloga), dok je neravnine potrebno popuniti.
Ukoliko na nestabilne stare pločice stavite nove, sav rad biće uzaludan - uskoro će novi sloj otpasti zajedno sa starim. Takođe, stare pločice treba dobro očistiti i obrisati, jer polaganje novih pločica na masnu i prljavu površinu može rezultirati njihovim lošim prijanjanjem. Obratite pažnju i na fuge. One bi trebalo takođe da budu čiste i neoštećene, sa naglaskom da budu bez tragova plesni. Ako veći deo fuge nedostaje, a same keramičke pločice su stabilne, prostor je neophodno popuniti.
Podloga mora biti čvrsta, čista i pre svega vodonepropusna, ako ste se odlučili za sistem pločica na pločicu. Ako su stare pločice napukle, jasno je da će kroz pukotine proći voda i vlaga, te na duge staze oštetiti zidove ili podove, kao i rezultirati razvojem buđi.
Nakon toga, iznova sledi hidroizolacija. Hidroizolacija kupatila je nužna jer štiti od prodora vode kroz zidove i pločice, predupređuje potencijalne probleme čija je popravka izuzetno skupa. Ona se obično nanosi u dva sloja, četkom ili valjkom, sa periodom sušenja između slojeva oko tri sata. Nakon nanošenja dva sloja hidroizolacije potrebno je sačekati da se sve osuši jedan dan. Kada je u pitanju hidroizolacija kupatila, važno je istaći da je najkritičnija tačka spoj zida i poda jer upravo na tom mestu može doći do prodora vode.
Hidroizolaciju kupatila je neophodno prepustiti stručnjaku, kako biste sprečili ozbiljne probleme. Ovaj posao možete prepustiti bilo vodoinstalateru bilo keramičaru. Izrada hidroizolacije poda duplim nanosom brzosušeće hidroizolacione mase iznosi 4 EUR/m2, dok izrada zidne hidroizolacije jednokomponentno brzosušećom masom iznosi oko 5 EUR/m2.
Tražite nekog kome biste poverili hidroizolaciju kupatila? Pošaljite upit odgovarajućim i ocenjenim izvođačima radova u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza!
Jedan bitan korak koji će pomoći boljem lepljenju novih pločica na stare jeste brušenje postojećih uz pomoć brusnog papira. Ovo je naročito bitno ako su stari sloj sjajne, glatke površine, jer se kod takvih površina nove pločice teže lepe. Na stare pločice se zatim nanosi tanak sloj prajmera (po mogućstvu sa dodatkom kvarcnog peska) koji će pomoći prijanjanju novih pločica na staru keramiku i jačati površinu podloge.
Za lepljenje po sistemu pločica na pločicu, preporučuje se korišćenje elastičnog lepka. Lepak koji se koristi u ovu svrhu jeste onaj za neupijajuće površine. Potrebno ga je ravnomerno nanositi na podlogu uz pomoć gleterice. Zatim je nove keramičke pločice potrebno postaviti u svež lepak, laganim pokretima i pritiskom na pločicu. Ukoliko su nove pločice većih dimenzija od 30x30 centimetara, poželjno je da se lepak ne nanosi samo na podlogu, već i na keramičku pločicu. Okviran vremenski period koliko je lepku potrebno da se u potpunosti veže za podlogu i keramičku pločicu jeste 30 minuta.
Potrebno je sačekati minimum jedan dan za izvođenje fuga. Ako ste se opredelili za pločice većeg formata (preko 30x30 centimetara), fuge treba da budu najmanje 5 milimetara, a za manje pločice 3 milimetra. U ovu svrhu koristi se gumena gleterica za fugovanje i to dijagonalno u pravcu fuge.
Osim toga, nove keramičke pločice je potrebno oprati uz pomoć mlake vode i mekanog sunđera. Potrebno ih je zaštiti od mehaničkih uticaja minimum jedan dan.
Jasno se zaključuje da lepljenje pločice na pločicu nema puno razlike od klasičnog postavljanja pločica, razlika je u podlozi i lepku koji se koristi.
Lepljenje pločica na pločicu može se primeniti i za podne i za zidne površine.
A koliko košta lepljenje pločice na pločicu? Keramičar će vam za ovu uslugu naplatiti uglavnom kao i za uobičajeno lepljenje pločica. Cena lepljenja pločica standardnih dimenzija na pripremljenu površinu je između 10-15 EUR/m2. Za nabavku i postavljanje podnih pločica potrebno je izdvojiti između 20 i 30 EUR/m2. Mozaik i veći formati pločica su skuplji od klasičnih pločica.
Tražite nekog kome biste poverili keramičarske radove? Pošaljite upit odgovarajućim i ocenjenim keramičarima u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza!
O čemu morate razmišljati pre nego se odlučite za nove pločice preko starih?
Dodatni sloj pločica će, s obzirom da prethodne nisu uklonjene, povećati visinu poda i debljinu zida, što će možda iziskivati podešavanje vrata. Same dimenzije prostorije će se prosto smanjiti, što može biti nezgodno ako ste, na primer, već nabavili nameštaj izrađen po meri.
Kako odabrati pločice za kupatilo?
Ukoliko ste se opredelili za sistem pločica na pločicu, važno je i da pravilno odabere pločice za kupatilo. Pre svega, važno je voditi se njihovom osnovnom podelom na zidne i podne kao i na unutrašnje i spoljašnje. Zidne pločice nisu pogodne za velika opterećenja i intenzivno korišćenje te se ne smeju stavljati na pod. Sa druge strane, ekonomski nije isplativo postavljati visokokvalitetne i skuplje podne pločice na zid ako neće trpeti nikakvo opterećenje.
Osim toga, važno je da obratite pažnju na oznaku R. Njome se označava otpornost pločice na klizanje i tip završne glazure. Što pločica ima veću brojku kod oznake R, znači da je njena završna obrada hrapavija, a sama pločica više protivklizna.
Obratite pažnju i na dimenzije pločica. Ako je vaše kupatilo veće, veće su i keramičke pločice. Sa druge strane, ako je vaše kupatilo malo, velike pločice nisu dobar izbor, ne samo sa estetskog stanovišta, već i zbog ukrajanja. U ovom slučaju, možete se opredeliti za pločice standardnih dimenzija. Od dimenzija kupatila zavisiće i izbor boje keramičkih pločica. Svetle pločice vizuelno povećavaju prostor, te su odličan izbor za manja kupatila. Ako imate veće kupatilo možete se osmeliti i na tamnije boje poput elegantne crne.
Zlatno pravilo prilikom kupovine pločica za kupatilo: uvek kupite malo više keramičkih pločica od izračunate kvadrature. Otprilike, trebali biste da uzmete oko 10-15% više pločica od količine za koju mislite da će vam biti potrebna. Zbog čega? Jer se deo može oštetiti prilikom transporta i postavljanja, a deo prilikom ukrajanja kod ivica zida. Osim toga, zatrebaće vam u budućnosti ako dođe do eventualnih oštećenja jer se oštećena pločica može izvaditi i jednostavno zameniti novom.