Tekst: Milja Mladenović
Projektantski odgovor arhitekata Kapaprojekta na lokaciju na kojoj se objekat nalazi spaja kubičnu arhitekturu niske spratnosti, kakva se može videti na okolnim objektima, sa materijalima karakterističnim za objekte industrije i poslovanja. Kao neočekivan detalj na ovom objektu, arhitekti su uveli prostorne elemente sa ogledalima, u kojima se reflektuje okruženje, kako prirode uz obalu Nišave, tako i okolnih objekata, zbog čega će se, bez obzira na urbane transformacije ove zone, objekat uklapati u svaki karakter okruženja.
Reflektujuće površine na objektu organizovane su kao horizontalni i vertikalni potezi Vizus fasadne stolarije na različitim fasadama, pa se tako dominantna vertikala sa reflektujućim staklom pojavljuje kao akcenat iznad ulaza, stvarajući vizuelni efekat visokog portala. Kao materijali koji naglašavaju namenu, na fasadi se pojavljuju i betonske ploče, koje arhitekturu ovog objekta povezuju sa modernističkim nasleđem grada.
U dizajnu mikroambijenata eksterijera objekta, ogledala su, pored utiska ogledanja okruženja kada se objekat posmatra spolja, korišćena i za kreiranje prostornog doživljaja prilikom korišćenja objekata, pa su tako ambijenti terasa i njihovo vizuelno proširenje, te stvaranje dinamičnog ambijenta – postignuti upotrebom reflektujućih ploča na plafonima terasa. Na ovaj način kreirana je iluzija dvostrukog gabarita prostora, a kreiran je i fotogeničan ambijent koji postaje svojevrsna suptilna atrakcija tokom provođenja vremena na terasama objekta.
Kao što eksterijer objekta stvara prostornu priču koja kombinuje prirodu iz okruženja i betonske fasadne ploče, tako i enterijer kombinuje betonske površine kao nosioce industrijskog dizajna, kojima su suprotstavljene zakrivljene staklene površine odvojenih prostorija za sastanke i tekstilni elementi. U spoju funkcionalnih i dizajnerskih motiva smenjuju se pojedinačni detalji poput Itara rasvete, Eurostil nameštaja i Vodomarket sanitarija.
Poput kontrasta prirodnih i artificijelnih ambijenata koji se smenjuju na fasadi, i u enterijeru poslovnog prostora se pojavljuju tonovi sivih i zelenih elemenata, kojima se u unutrašnjem prostoru ponavljaju dizajnerski motivi iz spoljnog prostora objekta.
Minimalistički izraz ulazne zone objekta naglašen je kubičnim elementom pulta sa Artinvest pločama, te podelom zidnih panela svetlih tonova u koje su umetnuta skrivena Drvoles vrata, koje prostor čine prozračnim. U odnosu eksterijera i enterijera, lako se uočava projektantski motiv izraženih horizontala i vertikala pravilne geometrije, koje daju miran ritam ambijentima objekta.
Arhitektura ulazne fasade može se sagledavati i kao izrazito skulptoralna, lišena pojedinačnih prozorskih otvora, čime je ostvaren efekat masivne minimalističke betonske kocke, podeljene reflektujućom vertikalom. Na ovaj način u urbano okruženje uveden je atraktivan detalj koji daje određeni umetnički izraz budućim intervencijama i urbanizaciji okruženja.
Kao detalj koji retko dobija svoje arhitektonsko oblikovanje, na krovu objekta, koji je izveo Arhibet pojavljuje se arhitektoničan izraz izlaza na krov, u trougaonoj formi obloženoj reflektujućim staklom. Upečatljivom intervencijom ovog tipa, i prostor krova osmišljen je kao atraktivan prostor izraženih arhitektonskih vrednosti, koji dizajn čitavog objekta Kapaprojekta čini celovitim i ekspresivnim u odnosu na okruženje.
22.07.2024.
Projekat
Pun naziv projekta: Poslovni objekat u Nišu, spratnosti P+3 |
Tip investicije: Novogradnja |
Tip objekta: Poslovni objekat |
Adresa: Vizantijski bulevar, Niš (Medijana) |
Autor: dig Aleksandar Stojanović |
Naručilac: KAPA PROJEKT DOO NIŠ |
Korisnik: KAPA PROJEKT DOO NIŠ |
Period projektovanja: 2021/2022 |
Period izgradnje: 2022/2023 |
Lokacija: Niš (Medijana) |
Površina objekta: 2200 m² |
Autor fotografija: Relja Ivanić |