Kupatilo i kuhinja su prostorije gde se generiše najveća količina vodene pare. U kuhinji se, za rešavanje problema pare i neprijatnih mirisa, koriste aspiratori, dok se u kupatilima kao jedino rešenje nudi ventilator za kupatilo.
Kupatilo jeste vlažna a topla prostorija u koju često ne dopire dovoljno svežeg vazduha.
Stara gradnja imala je jednu bitnu prednost - u kupatilima stanova nalazili su se prozori, koji danas u novogradnji predstavljaju retkost. Upravo zbog toga su ventilatori za kupatilo postali neizostavni element prilikom uređenja ove prostorije.
Međutim, u praksi se često javlja jedan problem - neadekvatno odabran ventilator za kupatilo. Dobar kupatilski ventilator treba da „izbaci“ vlagu i neprijatne mirise isto kao i prozor, tj. nalikuje prirodnoj ventilaciji. Ako se odabere pogrešan, ne samo da neće izvršavati svoju funkciju, nego će bespotrebno proizvoditi buku u kupatilu. Dakle, može se reći da je najčešća greška prilikog odabira ventilatora za kupatilo njegova jačina, odnosno instalacija ventilatora slabog intenziteta rada spram kvadrature prostorije i proizvedene vodene pare. Ali pre nego što više reči bude o vrstama i samom odabiru ventilatora za kupatilo, rećićemo nešto više o njegovim prednostima.
Ventilator za kupatilo - prednosti
Ventilator za kupatilo se može definisati kao mehanički ventilacioni sistem koji omogućava izduvavanje unutrašnjeg, vlažnog i ustajalog vazduha kroz metalni kanal ili fleksibilnu cev.
Ukoliko je u kupatilu vazduh svež i suv, u njemu neće doći do razvijanja buđi. Buđ jeste naziv za mikroorganizme, vrste gljivica koje se u vlažnim i toplim prostorijama kakvo je kupatilo (idealni uslovi za razvoj gljivica vladaju upravo u kupatilu), šire i dalje razmožavaju. Ona predstavlja izvesnu opasnost po zdravlje ljudi, naročito onih sa respiratornim problemima, ali i značajn estetski problem. Ružne i uporne crne mrlje na zidovima, plafonu, fugnama između pločica i silikonu na tuš kabini nisu nimalo reprezentativne, zar ne?
Odgovarajuća ventilacija će vas osloboditi stalnog krečenja plafona.
Međutim, vlaga ne izaziva samo buđ, tu su i drugi problemi: kondenzacija, truljenje drvenih elemenata u kupatilu, boja na zidovima puca, šire se neprijatni mirisi...
Kupatilima bez prozora potrebni su alternativni načini uklanjanja vodene pare. Najbolje rešenje jeste ventilator za kupatilo jer pruža dotok vazduha tamo gde on prirodno ne ulazi.
Kupatilski ventilatori će doprineti da boravak u kupatilu bude prijatan, a kvalitet vazduha u istom bolji. O ventilatoru za kupatilo trebate da razmislite i ukoliko imate prozor. Pitate se zbog čega? Razlog je jednostavan - prirodnom ventilacijom tokom zimskog perioda rashlađuje se prostorija. Zbog toga su često tokom hladnijeg dela godine prozori zatvoreni. Međutim, vlažan vazduh mora izaći napolje i tokom zime, te ventilator za kupatilo predstavlja odličnu soluciju.
Na tržištu se danas mogu naći ventilatori za kupatilo različitih snaga (kapaciteta protoka vazduha), nivoa buke, dizajna, energetske efikasnosti, dodataka... Stoga se postavlja pitanje:
Koji ventilator za kupatilo je najbolji izbor?
U nastavku navodimo koji su to glavni faktori i kriterijumi koje trebate uzeti u obzir kada birate kupatilski ventilator.
Pre svega, važno je obratiti pažnju na snagu (protok vazduha) ventilatora za kupatilo. Kolika snaga će biti dovoljna, zavisi pre svega od dimenzija kupatila. Kao što je gorenavedeno, najveća greška koja se pravi jeste odabir preslabog ventilatora.
Naime, protok vazduha se izražava u zapremini vazduha koju ventilator može da izmeni u jednici vremena.
Ventilatori za kupatilo se razlikuju prema količini protoka vazduha koji se meri kubnim metrima u jedinici vremena.
Na taj način se kod ventilatora za kupatilo, kao parametar, javlja CFM (cubic feet per minute - koliko kubnih stopa vazduha ventilator može da promeni u minuti), odnosno MHR (cubic meter per hour). CFM jednostavno možete konvertovati u MHR množenjem sa 1,7, a MHR u CFM množenjem sa 0,6. Ako se vodite CFM jedinicom, imajte na umu da je za svaki kvadratni metar kupatila potrebna snaga ventilatora za kupatilo od 10 CFM. Međutim, vodite se pravilom da je uvek bolje odabrati ventilator za kupatilo nešto veće snage nego manje. Primera radi, ukoliko je vaše kupatilo manje od 5 m2, ne kupujte model snage ispod 40 CFM - što je ventilator jači obaviće svoj posao brže.
Ventilator za kupatilo sa većim protokom vazduha znači brže uklanjanje vlage i neprijatnih mirisa.
Naredna stvar o kojoj trebate povesti računa, a koja je usko povezana sa snagom ventilatora, jeste prečnik odvodnog creva. To ćete najbolje zaključiti iz sledećeg primera: ukoliko je prečnik creva 10 cm, nema smisla ni kupovati ventilator za kupatilo veće snage od 50 CFM, jer neće adekvatno raditi. Ako je prečnik kanala kojim vazduh odlazi veći, odaberite snažniji model. Za kupatilski ventilator snage oko 130 CFM najbolje je da prečnik otvora iznosi 15 cm. Međutim, imajte u vidu da ako je kanal za odvod vazduha predugačak, ima zglobove i sužavanja, njegova protočna moć biće snižena.
Treća stvar na koju morate obratiti pažnju jeste lakoća, tj. mogućnost instalacije. Možemo reći da postoje dve vrste ventilatora za kupatilo: centrifugalni ili radijalni ventilator za kupatilo i aksijalni ventilator za kupatilo. Prvi, centrifugalni, se mahom postavlja u plafon i veće je snage i bučnosti. On je izrađen tako da prenosi vazduh sa veće udaljenosti. Sa druge strane, aksijalni ventilatori za kupatilo se montiraju u objektima gde su kupatila na manje od 1,5 metara od spoljnog zida. Kako prelazi kraći put, ima manju snagu i manju brzinu protoka vazduha od centrifugalnog, a i manje je bučnosti.
Kada je u pitanju instaliranje, važno je napomenuti još jednu podelu kupatilskih ventilatora: zidni (nadzemni) kupatilski ventilatori, plafonski kupatilski ventilatori i ugradni. Zidni ventilatori za kupatilo se, kako im i naziv kaže, postavljaju na površini zida. Njihov najveći nedostatak jeste što su previše vidljivi, odnosno narušavaju estetiku kupatila. Ovaj problem je rešen savremenim dizajnom uređaja. Plafonski ventilatori za kupatilo su dosta diskretniji.
Da bi ventilator za kupatilo bio efikasan i ispunio svoju primarnu ulogu, on mora pre svega da bude kvalitetno izrađen, ali i montiran. Zbog toga je potrebno angažovati stručnjaka koji će pravilno montirati uređaj, spram raspoloživih mogućnosti na terenu, ali i posavetovati vas oko kupovine odgovarajućeg modela za vaše kupatilo.
A koliko koštaju ventilacioni sistemi? Ventilator za kupatilo se može naći po ceni već od 20 EUR do preko 100 EUR za uređaje sa više funkcija. Ovoj cifri treba dodati i uslugu električara koji će ga montirati.
Tražite nekog kome biste poverili ugradnju i kasnije održavanje ventilacionog sistema? Pošaljite upit odgovarajućim i ocenjenim stručnjacima za ventilacione sisteme u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza!
Sledeća bitna stvar o kojoj morate voditi računa jeste nivo buke. Bučan ventilator biće neugodan za svakoga. Nivo buke se meri u decibelima (dB), čija brojka prilikom izbora treba da bude što manja.
Naredna stvar jesu dodatne funkcije. Savremeni ventilatori za kupatilo imaju čitav niz dodatnih funkcija koje pospešuju njihovu funkcionalnost i estetski izgled. Primer je ventilator sa senzorom za vlagu koji se automatski uključuje kada se nivo vlage u vazduhu poveća i sam isključuje kada se nivo vlage vrati u optimalno stanje. Možete odabrati i model sa tajmerom koji možete programirati kada da se uključi/isključi. Ventilator za kupatilo može biti i sa ugrađenim svetlima.
Poslednji, ali ne i najmanje važan faktor koji trebate uzeti u obzir prilikom odabira kupatilskog ventilatora jeste energetska efikasnost. Kao što važi za svaki električni uređaj, potražite onaj ventilator za kupatilo koji ima bolji energetski razred odnosno nisku potrošnju energije. Na ovaj način ćete smanjiti mesečni račun za struju, a pritom i biti ekološki odgovorni.
A šta ako imate star kupatilski ventilator kojem je potrebna zamena? Da je ventilator za kupatilo nefunkcionalan, pokazatelji su ustajao, vlažan vazduh i neprijatni mirisi. Kako je u pitanju rad sa strujom, rešavanje kvara ili zamenu kupatilskog ventilatora treba prepustiti isključivo električarima. A koliko će vam električar naplatiti ovu uslugu? Cena popavke i servisa uređaja za domaćinstvo kreće se oko 20 EUR.
U potrazi ste za električarom kome ćete poveriti popravku ili zamenu pokvarenih delova ili električnih uređaja? U ovome vam može pomoći Daibau. Pošaljite upit odgovarajućim i ocenjenim električarima u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza!